Torpedo Moskova

İlkokuldayken, benim gibi futbolsever sınıf arkadaşlarım Avrupa?da Milan, Juventus, Bayern Münih gibi ekipleri desteklerdi. Benim ne denli ters bir adam olacağım o zamanlardan...

İlkokuldayken, benim gibi futbolsever sınıf arkadaşlarım Avrupa’da Milan, Juventus, Bayern
Münih gibi ekipleri desteklerdi. Benim ne denli ters bir adam olacağım o zamanlardan belliydi sanırım, çünkü ben kendimi bildim bileli Torpedo Moskova taraftarıyım.
Bu sevda tam ne zaman başladı bilemiyorum, sanıyorum ilkokul 3’tü, bir salon futbolu turnuvası için İstanbul’a gelmişlerdi, ilk o zaman isimlerini duydum, ilkokul biterken kesinlikle Torpedo taraftarıydım.
1992-1993 sezonunda UEFA Kupası’nda Manchester United’ı elediklerinde Türkiye’de tek sevinen bendim büyük olasılık. O zamanlar takımla ilgili tek bilgi kaynağım TRT 2’deki Avrupa’dan futbol programı ve bazı gazetelerdi. Lisede internetle tanışınca, e-posta attığım ilk kişi Torpedo Moskova Kulübü oldu. Türk taraftarları olarak kulüp hakkında bilgi
istemiştim, ancak yanıt gelmedi.
Yanıt için üniversiteye kadar bekledim. Kulübün resmi forumuna yazdıklarımı gören basın sözcüsü, Türkiye’de bir taraftara sahip olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren mail’le birlikte birçok soru da gönderdi: Nasıl Torpedo taraftarı oldun? Zamanında UEFA Kupası’nda Galatasaray’ı elediğimizi biliyor musun? Bizden giden Kamoltsev Kocaelispor’da nasıl oynuyor?
Komünist dönemde ZIL Otomobil Fabrikası’nın desteklediği Torpedo, Sovyetler’in dağılmasından en çok etkilenen kulüp oldu. Daha önce 3 şampiyonluğu bulunan Siyah-Beyazlılar, 1992’de Rusya Kupası’nı aldı, sonrasında hiçbir başarı elde edemedi.
ZIL, takımı Luzhniki firmasına sattı. Takıma daha sonra Roman Abramoviç (O sıralar daha Chelsea’yi almamıştı) talip oldu ancak Luzhniki satışa yanaşmadı. Bu arada takımı sattıktan sonra ZIL’in kurduğu Torpedo ZIL Moskova, ta 3. Lig’den gelip Süper Lig’e çıktı (Sonra FK Moskova oldu) ama Torpedo yerinde sayıyordu.
Ortalama 2-3 bin kişiye oynayan, her sezon sonunda yıldızlarını satıp paralarıyla ayakta kalmaya çalışan takım, 2006 sezonu sonunda tarihinde ilk kez ligden düştü. Rusya’da düşen takımlar genelde hemen geri çıkar ancak Torpedo’nun maddi durumu o kadar kötüydü ki 2. Lig’de çoğunlukla altyapıdan çıkan oyuncularla mücadele ettiler. İlk sezon
ortalarda yer aldılar. Geçtiğimiz haftaysa kendilerine beraberliğin yettiği maçta
sahalarında iddiasız Vityaz’a 4-2 yenilerek averajla 3. Lig’e düştüler. Eğer Abramoviç şu satın alma işini tekrar düşünmezse Torpedo’yu daha da karanlık günler bekliyor.