Trabzon futbolu

Trabzon futbolu son beş yıl içinde büyük gelişme kaydetti desem herhalde "Bunun başına güneş mi geçti?" diye düşünen çok olur, zira futbolda Trabzon denince akla hemen Trabzonspor geliyor ve...

Trabzon futbolu son beş yıl içinde büyük gelişme kaydetti desem herhalde "Bunun başına güneş mi geçti?" diye düşünen çok olur, zira futbolda Trabzon denince akla hemen Trabzonspor geliyor ve Bordo-Mavililerin durumu da belli. Zamanında kendi içinden yetiştirdiği gençlerle 'üç büyükler'in hegemonyasını kıran Trabzonspor, son yıllarda herhangi bir orta sıra takımından farksız bir görüntü sergiliyor.
Ancak Bordo-Mavililerin alt kümedeki 'kardeş'lerinin son beş yılda yaptığı atılım dikkat çekici. 2001-2002 sezonunda profesyonel liglerde sadece 4 Trabzon takımı vardı: Trabzonspor, Akçaabat Sebatspor, Ofspor ve Trabzon Telekomspor. Bunlarda Sebatspor bir ara Süper Lig'e çıktı-düştü, Telekom ise 3. Lig'e veda etti. Aradaki beş yılda asıl hareketlilik 3. Lig'de yaşandı zira 2002-2003 sezonunda itibaren her yıl 3. Lig'e terfi maçları sonrasında bir Trabzon takımı 3. Lig'e çıkma başarısı gösterdi:
Önce Araklıspor, ardından Arsinspor, Değirmenderespor ve Sürmenespor.
Geçen sezon da Trabzon bu başarısını sürdürecekti ancak yılların takımı Yalıspor, finalde Bafra Belediyespor'a kaybetti.
Bu sezon Trabzon Süper Amatör Küme'de ilk üçe giren Beşikdüzüspor, Yalıspor ve Yomraspor da bahsettiğimiz serinin devamını devam ettirmeye çalışacaklar.
Bu takımlardan Arsin, Araklı ve Değirmendere 3. Lig'de fazla oyalanmadan sırayla 2. Lig'e de yükseldiler ve şu anda 2. Lig 4. Klasman Grubu'ndaki 8 takımdan 4'ü Trabzon temsilcisi. Son olarak geçtiğimiz hafta sonu 3. Lig 2. Grup'ta Ofspor 2. Lig'e yükselmeyi garantiledi, ki Bordo-Mavililer diğerlerinden çok daha uzun süredir 3. Lig'de mücadele ediyorlardı. Yine aynı şekilde Sürmenespor da 2. Lig yolunda avantaja sahip. Yani bu sezon iki Trabzon takımının 2. Lig'e yükseldiğini görebiliriz.
2. ve 3. liglerdeki Trabzon takımlarının profesyonel takım kadrolarına baktığımızda Trabzon ve ilçelerinde doğan oyuncuların ezici çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Yani başarı biraz da öz kaynakları iyi kullanmakla ilgili. TFF'ye göre, Sürmene ve Değirmendere'nin 21, Akçaabat Sebat'ın 20, Arsin'in 19, Araklı'nın 17, Ofspor'un ise 11 profesyonel Trabzon doğumlu oyuncusu var. Süper Lig'deki Trabzonspor'un profesyonel Trabzonlu futbolcu sayısıysa 10. Süper Lig ve diğer liglerde şartlar farklı elbette, ancak yine de bu rakamlar, diğer illerle karşılaştırdığımızda Trabzon kentindeki başarı potansiyelinin ne denli büyük olduğunu anlamamıza yetiyor.