Uşakspor

Geçtiğimiz hafta içi 3. Lig 3. Klasman Grubu takımlarından Uşakspor ligden çekildiğini açıkladı. Bu haber medyada fazla yer bulamadı. Belki de artık alıştığımız içindir...

Geçtiğimiz hafta içi 3. Lig 3. Klasman Grubu takımlarından Uşakspor ligden çekildiğini açıkladı. Bu haber medyada fazla yer bulamadı. Belki de artık alıştığımız içindir... Bu takım 2004-2005 Türkiye Kupası’nda sahasında Fenerbahçe’yi konuk etmiş, çok değil iki sezon önce 2. Lig A Kategorisi’nde (Şimdiki adı Bank Asya 1. Lig) mücadele etmiş bir takım.
Ancak biliyorsunuz Türkiye liglerinde hızlı yükselişleri hızlı düşüşler izliyor. Ağrıspor, Vanspor, Göztepe, Hakkârispor gibi takımlar çok kısa ‘altın dönem’ler geçirip beş parasız olarak amatöre düştüler.
Uşakspor için de her şey çok hızlı gelişti.
3. Lig’de kendi halinde bir takımken UMPAŞ sponsorluğunda çok güçlü bir yönetim oluşturdular. 2000-2001’de 2. Lig B Kategorisi’ne, 2004-2005 sezonunda 2. Lig A Kategorisi’ne çıktılar (Arada, 2002-2003’te güç bela küme-de kaldıklarını ekleyeyim. Ne denli bir zig zag çizdiklerini anlayın). Takımın A Kategori-
si’ndeki iki sezonu çok parlak geçmedi ve düşüş başladı: 2006-2007’de 1. Lig’de, 2007-2008’de 2. Lig’de uzak ara sonuncu olup düştüler. Kulüp bu sezona 1.5 milyon TL’yi aşan borçla girdi. 3. Lig 3. Grup’ta yer alan Kırmızı-Siyahlılar ilk kademede 18 maçın tamamını kaybetti. 6 gol atabilirken kalesinde 80 gol gördü. Deplasmana gitmekte zorlanan, ev sahibi kulüplerce misafir edilen takım sonunda pes etti ve ligden çekildi.
Bu ani düşüşün nedeni kulübün eski borçları sebebiyle gelirlerine el konması ve transfer yasağı... Kulübe futbolcu alan, para harcayan eski yöneticiler paralarını geri isteyip gelirlere el koyunca, borçlar büyüyünce beş parasız kalan Kırmızı-Siyahlılar, alt-
yapı oyuncularıyla mücadele etmek zorunda kaldı ve kaçınılmaz son geldi.
Taraftarlar sahipsizlikten yakınıyor, Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın’sa “Son dört yıldır bizden başka kimse takıma sahip çıkmadı. Deplasmana giderken dahi mazot parası bulamayan bir kulübün kurtarılacak bir yanı kalmamıştır” diyor. Destek göremediklerini söyleyen Kulüp Başkanı Abdurrahmen Yavuz ise “Olay çok yönlü. Kapsamlı konuşmak istemiyorum” diye konuştu ama sayın başkan asıl kapsamlı konuşmanın zamanı şimdi değil mi?
Uşakspor’un bu durumu diğer kulüplere örnek olmalı. Kısa vadeli başarılar nedeniyle kulüpler birkaç kişinin eline verilmemeli, yapılan harcamalar iyi kontrol edilmeli.
Yoksa böyle kötü sonlara çok şahit oluruz.