(Yimpaş) Yozgat

Türkiye futbol kulüplerinin içinde bulunduğu durum belli... Sağlıklı olmayan ekonomik yapılar, günü birlik yatırımlar, zaman geliyor kulüpleri çok zor durumda burakıyor.

Türkiye futbol kulüplerinin içinde bulunduğu durum belli... Sağlıklı olmayan ekonomik yapılar, günü birlik yatırımlar, zaman geliyor kulüpleri çok zor durumda burakıyor. Hal böyle olunca futbolcuların kazan kaldırıp idmana çıkmaması gibi olayları sık sık okuyoruz.
Son vaka Yimpaş Yozgatspor... 2. Lig 4. Klasman Grubu'nda mücadele eden Kırmızı-Siyahlılar 2000-2001 ve 2001-2002 sezonlarında Süper Lig'de yer almışlardı. Dört büyüklerde dikişi tutturamamış isimlerin yanında Antti Sumiala, Kwame Ayew gibi ortalamanın üstünde yabancılarla lige renk katmışlardı. Ancak başarıları devamlı olamadı. 2004-2006 yılları arasında Yimpaş takıma destek veremedi, takım da 2005-2006 sezonunun sonunda kendini Lig B'de buldu.
Yimpaş destek vermeden önce de takım yine bu ligdeydi. O zamanlar isim Yeni Yozgat'tı. Ufak bir parantez açalım ve Yimpaş öncesi günler hakkında bilgi verelim. 1959'da Yozgat'ta kurulacak bir kulüp için İstanbul kulüplerinden destek istenir. Bu çağrıya yalnızca Karagümrük karşılık verdiğinden Yozgat'taki kulübün ismi Karagümrük, renkleri de kırmızı-siyah olur.
O günden bu yana da Karagümrük'le Yozgat arasında manevi bir bağ oluşur. 1961'de Bozokspor, 1985-1986 sezonundaysa nihayet Yeni Yozgatspor adını alır.
2006-2007 sezonunun başında Yimpaş kulübe destek vereceğini açıkladı. Hatta o zamanki başkan Yusuf Kenan Yılmaz basın toplantısında "Takımı ligde tutamadık" diyerek ağladı. Lakin beklenen başarı bir türlü gelmedi. Bu arada Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın yüzlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle suçlanması (ki tutuklu şu anda) ve
şirketin krize girmesi olayların üstüne tuz-biber ekti. Sezon başında kulübün aktif ve pasifiyle Yozgatspor Derneği'ne devredilmesiyle ilgili olarak başlatılan süreç, yasal mevzuat hükümlerine takıldı, kulüp Yimpaş Holding bünyesinde kaldı.
Yozgatspor şu anda 4. Klasman Grubu'nda ikinci sırada ancak maddi kriz had safhada. Geçtiğimiz haftalarda futbolcular, 4 aydır paralarının ödenmediği gerekçesiyle antrenmana çıkmadı. Son olarak takım sonuncu Erzincanspor'a sahasında 3-1 yenildi. Maç sonrası forumda bir Erzincan-
sporlu taraftarın komik önerisiyle bitirelim: "Bizde de böyle oyuncular vardı. Devre arasında hepsini gönderdik, şimdi rahatız."