Zeytinli Belediyespor diye bir kulüp...

Edremit Körfezi'nde, Edremit ilçesine bağlı, Kaz Dağları'nın eteklerinde, havası, suyu, ve bakirliği ile göze çarpan şirin bir belde Zeytinli...

Edremit Körfezi’nde, Edremit ilçesine bağlı, Kaz Dağları’nın eteklerinde, havası, suyu, ve bakirliği ile göze çarpan şirin bir belde Zeytinli... Bu şirin beldenin bir de amatör takımı var Zeytinli Belediyespor isminde. Yerel basının deyimiyle ‘Zeyto’, son yıllarda inişli çıkışlı bir grafik sergilemekte. Sarı-Yeşilliler 2007-2008 sezonunda ilk kez mücadele ettikleri Balıkesir Süper Amatör Küme’de ikinci olup 3. Lig terfi maçlarına katıldılar ancak daha ilk maçta Bursa Zaferspor’a mağlup olarak elendiler. Daha da hırslanan Zeyto, teknik kadro ve oyuncularını büyük ölçüde koruyup yeni sezona girdi. Birçok oyuncu transfer eden, İzmir Gölcük’te kampa bile giren Sarı-Yeşilliler ligin en iddialı ekiplerinden biriydi. Lig başladıktan çok kısa bir süre sonra o dönemki belediye başkanının bir dava nedeniyle hapse girmesinden sonra kulüp sıkıntıya düştü. Paralar ödenemediği gibi takım ligden çekilmek zorunda kaldı. O dönemki statü gereği ilk maçlara çıkan futbolcular transfer de yapamadılar ve koca bir sezonu boş geçirdiler. Takım da haliyle 1. Amatör Küme’ye düştü.
Geçen sezon Zeytini Belediyesi yeni bir heyecanla bir takım kurdu. Takım 1. Amatör Küme’de başarılı olarak Süper Amatör Küme’ye yükseldi. Teknik direktör Sedat Dömeke yönetiminde çok iyi bir kadro kuruldu. Çalışmalar başladı. Ancak ödemeler “Ha bugün, ha yarın” denirken yapılmadı. Teknik patron Sedat Dömeke bir muhattap bulmakta zorlanınca, tabi futbolculara karşı da zor durumda kaldığından görevinden istifa etti. Mayıs ayındaki kongreyle göreve gelen Başkan Sıtkı Güneş ve yönetim kurulu, belediyeden kendilerine gerekli desteğin sağlanmaması nedeniyle istifa kararı aldı. Bu durumda futbolcular da beldeden ayrıldı haliyle. Zeytinli Belediyespor şu anda dağılmış bir takım durumunda.
Amatör kulüplerde de profesyonel kulüplerde de bu tür şeyler çok yaşanıyor. Ancak şöyle bir fark var ki, bir profesyonel kulüp düşmeye başladığında kolay kolay toparlanamıyor zira borç çok daha büyük oluyor ve işin sonu kapanmaya kadar gidebiliyor. Misal Van-
spor, Hakkarispor, Ağrıspor. Erzurumspor, İstanbul-
spor gibi kulüplerin de durumu pek parlak değil.
Amatör işler biraz daha rahat zira sözleşme falan olmadığından (Çek vermediyseniz) antrenör dışında kimseye borcunuz yoktur! (Tabii etik değerlerinizi yitirdiyseniz) Öyle amatör kulüpler var ki tek kişinin elinde adeta oyuncaklar. Bir sezon şampiyon oluyorlar, bir sonraki sezon para babası başkanın canı sıkılıyor kulübü ligden çekiyor, bir sonraki sezon yine para veriyor takım yine çıkıyor, sonra yine çekiliyor. Şaka gibi ama gerçekten böyle kulüpler var. Başkanlık için pek talipleri olmadığından amatör kulüpler böyle oyuncak oluyorlar. Mesela Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım’ın çekildiğini düşünün. Gerçi ‘Bizi bırakma başkan’ diye yürürler yine ama oldu ya Yıldırım çekildi, yerine başka bir başkan hemen gelir. Ama amatörde bir kulüp başkanı, bir yönetim bulmak çok zor.
Türkiye’de herkes günlük başarıların peşinden koşuyor. Bir sezon büyük paralar harcanarak şampiyon olan takım ertesi sezon tepetaklak gidiyor. Profesyonelde de böyle, amatörde de. Zeytinli Belediyespor ve diğerleri büyük paralar harcamaktansa ayaklarını yorganlarına göre uzatsalar, tesisleşme ve altyapıya ağırlık, ellerindeki parayla kulübe gelir getirici çözümler üzerinde çalışsalar, bu durumlara hüç düşmeyebilirlerdi. Ama nedense çoğu kulübümüz yarını düşünmüyor.