Zico'nun doğru hamlesi

Şampiyonlar Ligi kupası futbolcu değil de taraftar performansına göre verilse herhalde Fenerbahçe kupanın 1 numaralı favorisi olurdu. Ancak Fenerbahçe dün futbol takımıyla da epey iddialı olabileceğini gösterdi.

Şampiyonlar Ligi kupası futbolcu değil de taraftar performansına göre verilse herhalde Fenerbahçe kupanın 1 numaralı favorisi olurdu. Ancak Fenerbahçe dün futbol takımıyla da epey iddialı olabileceğini gösterdi. Zico'yu tebrik etmek gerek, Chelsea'ye karşı doğru bir taktikle çıktı. Fenerbahçe, Sevilla serisinde olduğu gibi göze fazla hitap etmedi, kısır bir oyun ortaya koydu. Ama tabii önemli olan Hatice değil, netice.
Kura çekiminden sonra Chelsea üzerine birçok analiz yapıldı, Fenerbahçe'nin bir önceki turda karşılaştığı Sevilla'yla uzaktan yakından alakası olmadığı söylendi. İspanyolların aksine daha sağlam savunma yapan Chelsea karşısında bol pozisyon beklenmiyordu ancak ilk yarı bittiğinde istatistik tablosunda Fenerbahçe'nin sadece iki şutu görünüyordu ki bunlar kaleyi bulmayan, etkisiz şutlardı.
Sahaya 4-1-4-1 şeklinde dizilen Chelsea, Fenerbahçe'yi durdurmayı başardığı gibi ilk yarı oyunun da hâkimiydi. Başlarda yüksek desibelli ıslıklar karşısında etkilenmiş gibi göründüler ancak bu şaşkınlıkları 5 dakika sürdü. 10. dakikada oyunu rakip sahaya yıkmışlar, 13'teyse Deivid'in kendi kalesine attığı golle öne bile geçmişlerdi. İngilizler ilk yarıda farkı üçe çıkarabilecek pozisyonlar da buldu lakin Sarı-Lacivertlilerde günün başarılı isimlerinden Volkan Demirel, Drogba'ya izin vermedi.
Fenerbahçeli oyuncular her kontratağa çıktıklarında karşılarında Makalele'yi buldular. Fransız oyuncu, dün neredeyse hatasız oynadı. Chelsea'yi vurmanın en kolay yolunun kanatlardan yapılacak ortalar olduğu bilinen bir gerçekti. Sarı-Lacivertliler ilk devre zaman zaman bunu uygulamaya çalıştı ancak yapılan ortalara ayak/kafa koyabilen kimse çıkmadı. Buna karşılık Chelsea ortaları büyük tehlike yarattı. Edu-Lugano ikilisinin büyük olasılıkla bu sezon en çok zorlandığı maç dünküydü.
Dün Chelsea'nin Fenerbahçe'ye üstünlüğü savunma oyuncularının da hücuma katkı sağlamasıydı. Mavi-Beyazlılar savunmadan çıkarken neredeyse hiç top kaptırmazken Fenerbahçe bu konuda sıkıntı yaşadı.
Fenerbahçe'nin duran toplar dışında gol pozisyonu bulamayacağı belli olmuştu.
İlk ciddi atak 50'de sağdan ortada Alex'in direği az farkla yalayan kafasıyla, kaleyi tutan ilk şut ise ancak 55'te kullanılan köşe atışında Kezman'ın röveşatasıyla geldi.
Fenerbahçe dün Gökhan Gönül'ü oldukça aradı çünkü kanatlardan bindirme yapacak birinin eksikliğini çok çektiler. Sevilla maçının kahramanları Uğur Boral ve Deivid dün son derece vasattı, ki Uğur oyundan alındı zaten. Uğur'un yerine Kazım'ı alan Zico'nun ne denli yerinde bir hamle yaptığı 64'teki golde görüldü. Aurelio'nun pasında genç oyuncu topu ağlara gönderirken, Chelsea'yle Sheffield United günlerinden kalan hesabını da kapatmış oldu.
Zico Kezman-Semih değişikliğiyle son darbeyi vurmak istedi. Ancak bitirişi yapan Deivid oldu. Chelsea'nin etkili olmaya başladığı dakikalarda uzaktan sert bir vuruşla galibiyeti getirdi. Avantaj artık Fenerbahçe'de. Ancak yine de temkinli olmakta fayda var zira Chelsea'nin ne kadar tehlikeli olduğu görüldü. Maviler, Stamford Bridge'da daha bitirici olursa Fener'in işi zor.