Zonguldak ne yapsa olmuyor...

Kent, profesyonellik için her şeyi yaptı. Mesela kulüp 2007-2008 sezonunda 3. Lig'den düşünce, o dönem amatör liglerde fırtına gibi esen Zonguldak Belediyespor'la birleşti. Belediyespor devre dışı kaldı, tüm kent Zonguldakspor'a odaklandı. Ancak başarı gelmedi...

Bölgesel Amatör Lig 6. Grup’ta geçen hafta final niteliğinde bir maç vardı. Sahasında takipçisi Ankara Adliyespor’u konuk eden Zonguldak Kömürspor’a şampiyonluk için beraberlik dahi yetecekti. Lakin uzatma anlarında gelen ve skoru 1-2 yapan Adliyespor golüyle, yıllardır beklenen an Madenciler’in ellerinden kayıp gitti. Sonrasında yaşananları ulusal basında muhakkak görmüşsünüzdür. Bu arada Kömürspor dediğimiz aslında Zonguldakspor. Kulübün resmi internet sitesi adresi bile bile zonguldakspor.org.tr. Yerel basın ve taraftar takıma Zonguldakspor diyor.

Kent, profesyonellik için her şeyi yaptı. Mesela kulüp 2007-2008 sezonunda 3. Lig’den düşünce, o dönem amatör liglerde fırtına gibi esen Zonguldak Belediyespor’la birleşti. Belediyespor devre dışı kaldı, tüm kent Zonguldakspor’a odaklandı. Ancak başarı gelmedi… 2010-2011 sezonunda BAL’da herkesin şampiyonluk beklediği Zonguldakspor, Kilimli’nin üç puan arkasında ligi dördüncü bitirdi. Kilimli 3. Lig’e çıkarken Zonguldakspor BAL’da kalmak içim statü gereği il şampiyonu Demir Madencilik Dilaverspor’la karşılaştı ve 4-2 mağlup oldu. Bu arada, 3. Lig’e çıkmak için harcanan büyük paralar nedeniyle borç batağındaydı. Zonguldakspor için tablo hiç de iç açıcı değildi ancak Zonguldak kenti takımı için bir formül daha geliştirdi. Zonguldakspor’u eleyerek BAL’a çıkan Dilaverspor’un ismi Kömürspor olurken Zonguldakspor’un ismi Fenerspor olarak değiştirildi (Türkiye’de artık moda olan bu uygulamanın ne kadar etik olduğu ayrı bir yazı konusu). Böylece kentin takımı Kömürspor borçsuz bir şekilde mücadelesine devam etti. Orijinal Zonguldakspor olan Fenerspor ise liglerde dahi yok.

Kömürspor lige dev bir bütçeyle girdi. Bitime 4 hafta kala Madenciler, Adliyespor’un 6 puan önündeydi. Ancak önce biri küme düşen Yahşihanspor’a olmak üzere iki beraberlik, ardından Gerede deplasmanındaki şok yenilgi tüm umutları finale taşıdı. Sonrası malum. Zonguldak ne yapsa olmadı. Pazar günü yaşananlar biraz da bunun hayal kırıklığıyla geldi. Zonguldak aynı çabayla devam edecek mi göreceğiz. Bu arada büyük bir başarıya imza atan Adliyespor’u da kutlamadan geçmemek gerek. Kırmızı-Beyazlılar, yıllar sonra 3. Lig’e çıkan ilk kurum takımı oldular.