AKP-HDP koalisyonu mu?

Seçimden sonra HDP barajı geçtiği takdirde bir koalisyon ya da AKP hükümetini dışardan destekleme olasılığı var mı? HDP başkanlık rejimini destekleyecek mi?

8 Haziran sabahı HDP’nin barajı geçip geçmemesi Türkiye’nin geleceğini derinden etkileyecek. HDP barajı geçemediği takdirde, AKP, HDP’nin milletvekillerinin neredeyse tümünü alarak tek başına iktidar olacak. Anayasa değişikliği ile Tayyip Erdoğan’ın en büyük arzusu Başkanlık sistemini Türkiye’ye dayatacak. Halihazırda Türkiye toplumunu boğan otoriterizm daha da yoğunlaşacak, yoksullarla-zenginler arasındaki uçurum daha da artacak. Böyle bir senaryoda CHP ya da MHP’nin oylarını %3 veya %4 arttırması dahi sonucu değiştiremiyor. Öte yandan Bianet’in yaptığı son araştırmaya göre HDP % 10 barajını geçtiği takdirde AKP tek başına iktidar olamıyor (link).

Anketler, HDP % 10 barajının hemen altında çok kritik bir noktada olduğunu gösteriyor, dolayısı ile kararsızların oyları, her birimizin oyu ilk kez bu kadar kıymetli (link). Tam da bu kritik noktada başta Başbakan ve Cumhurbaşkanı, AKP elitleri, HDP’nin % 10 barajı altında kalabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle dindar yurttaşların oylarının HDP’ye yönelmemesi için her fırsatta HDP’yi dinsizlikle suçlayarak, meydanlarda Kuran-ı Kerim’i propaganda malzemesine çevirecek kadar çirkin stratejiler uyguluyorlar. Cumhurbaşkanı Anayasayı her gün ihlal ederek tarafsızlık ilkesini çiğniyor ve AKP için meydan meydan oy istiyor.
AKP yöneticileri açısından HDP’nin baraj altında kalması ölüm kalım meselesi zira AKP iktidarı yitirdiği anda Yüce Divan yollarının, yolsuzluk dosyalarının açılacağını, parti içinde giderek keskinleşen Gül-Erdoğan saflaşmanın kırılabileceğini en iyi onlar biliyorlar. Bundan ötürü Yalçın Akdoğan “HDP barajı geçemezse süper olur” diyor ve her fırsatta Demirtaş’a yükleniyor. Bundan ötürü Erdoğan ve Davutoğlu son bir aydır tüm konuşmalarında sürekli HDP’yi karalıyorlar, tek hedefleri HDP. (link)

Aynı esnada, HDP’yi baraj altında bırakma mücadelesinde AKP çok ilginç bir ittifak kurmuş gibi görünüyor. AKP’nin bir dönem en büyük düşmanı iken şimdi yeni bir ittifak içerisinde buluştuğu kimi ulusalcılar HDP’nin söyleminden etkilenen toplum kesimlerinin önünü kesmek, engel olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu cenahın en önemli figürlerinden Soner Yalçın geçtiğimiz gün Sözcü gazetesinde Tayyip Erdoğan’ı övdüğü ve onu savunmamızı öğütlediği çok garip bir yazı yayınladı, bu yazıyı ilk alıntılayan ise Akit gazetesi oldu:

“Erdoğan'ı sevmeyebilirsiniz. Erdoğan'a karşı olabilirsiniz. Ancak… Hakikata aşkla bağlı iseniz… Hakkaniyetli iseniz.. Uluslararası parmakların Mursi'yi idama götüren “casusluk operasyonunun” benzerinin Erdoğan'a yapılmak istendiğini görmek zorundasınız. İnsan hatasının en büyük sebebi, duygularla akıl arasındaki savaştır. Akıl diyor ki: Erdoğan'a rağmen Türkiye'yi ve demokrasiyi savunmalıyız…” (link).

Bu yazının tam da Erdoğan'ın Mursi'ye idam haberi üzerinden Hürriyet gazetesi ve Doğan grubuna yüklendiği dönemde yazıldığını da not edelim. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de yine Akit gazetesine verdiği bir röportajda Gülen cemaatine karşı mücadelede, yaptığı herşeyde Tayyip Erdoğan ile birlikte çalışacaklarını açıklıkla dile getirmişti (link). Perinçek ve başında olduğu Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesi de en az Yeni Şafak yazarları kadar HDP’ye taaruz ediyorlar (link). Bu ulusalcı yazarlar, çevreler AKP’yi güçlendirip, HDP’nin % 10 barajı altında kalabilmesini sağlamak için özetle şunu söylüyorlar:

“HDP ve AKP gizlice anlaştılar. Şu an meydanlarda gördüğümüz polemikler tamamen kurgu. HDP barajı geçtiği takdirde kesinlikle AKP’yi destekleyecek, gerekirse koalisyon ortağı olacak. Bunun karşılığında AKP Türkiye’nin bölünmesini kabul edecek, HDP ise Tayyip Erdoğan’a istediği Başkanlık Sistemini verecek. Bundan ötürü HDP % 10 barajını aşmamalı.” (link, link)
Bir yandan bu garip ittifak çalışırken, öte yandan hiç beklemediğimiz bir anda Cumhuriyet gazetesinin manşeti ile yine şaşırıyoruz. Demokratlığından kuşku duymadığımız Can Dündar bir izlenim yazısında HDP’nin AKP’yi dışardan destekleyebileceğini yazıyor. Peki AKP’nin icraatlarından rahatsız, ömründe ilk defa HDP’ye oy vermeyi düşünen milyonlarca insanın kafasını karıştıran, son tahlilde AKP’ye yarayacak bu iddialar doğru mu? HDP ve AKP gizli bir işbirliği mi yapıyor?

Seçimden sonra HDP barajı geçtiği takdirde bir koalisyon ya da AKP hükümetini dışardan destekleme olasılığı var mı? HDP başkanlık rejimini destekleyecek mi?

Demirtaş, son Meclis konuşmasında, bu iddiaların önünü alabilmek için “Seni Başkan Yaptırmayacağız” diyerek Erdoğan’ın Başkanlık planlarını kesinlikle desteklemeyeceklerini açıklamış oldu (link). Toplumda büyük coşkuyla karşılanan bu açıklamayı, tüm Türkiye’de HDP bürolarına yönelik saldırılar izledi. Demirtaş, geçtiğimiz hafta yaşanan bombalı saldırıların ardından bu sözünün altını çizdi: “Seni Halen Başkan Yaptırmayacağız” (link). Yine Demirtaş, Cumhuriyet gazetesinin şaşırtan manşetine Malatya’da miting meydanından yaptığı düzeltme de son derece açıktı:

“Cumhuriyet gazetesi ‘HDP parlamentoda AKP’yi dışarıdan destekleyecek’ demiş. Net olarak, kötü niyet demeyeyim, yanlış anlama diyelim, HDP’nin görevi destek değil, AKP’nin burnunu sürtmektir. Benim ağzımdan öyle bir kelime çıkmadı. Ne içeriden, ne dışarıdan desteklemek gibi bir niyetimiz yok.” (link).

Aynı soru bu kez de Posta gazetesinin röportajında Demirtaş’ın karşısına çıktı, bu kez Demirtaş:

“Biz AKP’yle hiç bir ittifak yapmayacağız. Büyük bir muhalefet boşluğu var. Sıkı, nitelikli bir muhalefet partisi olmak istiyoruz. Topluma güven vermeli, sonra iktidara hazırlanmalıyız. “Ne referandum, ne Başkanlık, asla. Hiçbir şekilde böyle bir ortaklığa girmeyiz. Hiç bir koalisyona dışarıdan destek vermeyiz.” (link)

Bu da yetmedi, geçtiğimiz Çarşamba akşamı CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan özellikle izleyicilerin de ısrarıyla AKP ve HDP’nin ortaklaşma ihtimalini Demirtaş’a defaatle sordu. Demirtaş AKP’ye hiç bir koşulda destek olmayacaklarını bıkmadan yineledi ve bu tartışmalara bir kez daha son noktayı koydu, hala inanmayan varsa bu linkten izleyebilir (link).

Bir yanda HDP yöneticilerinin ve Demirtaş’ın her ortamda dile getirdiği bu gerçekler, bir yandan da ulusalcı kimi yazarların HDP’ye attığı iftiralar. Özellikle Soner Yalçın’ın son yazısını ve Doğu Perinçek’in referans verdiğim sözlerini de düşününce sizin de burnunuza kötü kokular gelmiyor mu? HDP’yi AKP ile işbirliği yapmakla suçlayanlar, HDP’nin % 10 barajı altında kalması için çalışarak aslında AKP’ye en büyük desteği veriyorlar. Soner Yalçın’ın yazdığı gibi hakkaniyetli olmakta yarar var.

HDP’nin en hassas olduğu demokratikleşme, çevre, kadın ve işçi hakları konusunda AKP ve HDP taban tabana zıtken, Roboski katliamı gözümüzün önünde kimse yargılanmadan dururken, Gezi başta her türlü toplumsal muhalefet cinayetle, copla, TOMA ile ezilmişken, AKP’nin en önemli derdi Erdoğan’ın Başkanlığı haline gelmiş, HDP ise her fırsatta “Seni Başkan Yaptırmayacağız” derken HDP’nin AKP ile işbirliği yapacağını, koalisyon kuracağını düşünmek, bunun propagandasını yapmak en çok AKP yoneticilerini mutlu eden çok ciddi bir yanlış, manipulasyon.

HDP henüz 2 yasında yepyeni bir parti. Bir gökkuşağı gibi Türkiye demokrasi mücadelesinin bütün renklerini içinde barındırıyor. Sosyalistler, feministler, sosyal demokratlar, Hüda Kaya gibi demokrat müslümanlar, Turgut Öker gibi Alevilerin temsilcileri, Kürtler, sendikacılar… Ama en çok da kadınlar. Türkiye toplumu son yıllarda bu kadar gerilmişken, bu garip ulusalcı-AKP ittifağının manipülasyonlarına, iftiralarına kulak asmadan, HDP’ye, aslında Türkiye'nin demokratikleşmesine bir şans vermemizde geleceğimiz açısından büyük yarar var. Türkiye bunu hak ediyor…

Dipnot: Okuyucu arkadaşların ricası ile şöyle bir facebook sayfası açtım, ilginize:

https://www.facebook.com/altindisemrah?fref=ts

http://www.radikal.com.tr/136817613681767

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

yaşasın akp-hdp koalisyonu - ex nihilo

yaşasın birlik, teklik, çokluk, her şey , olmak ta olmamakta yaşasın! millet içinde ne varsa döksün, bunu da görelim! o olur bu olmaz, hele hele "olmamalı" demesin kimse, çünkü hem kehanete sürükler insanı hem de kimsenin nasıl tercihte bulunacağına karışmaya hakkı yok. halk eğer istiyorsa ki istememiş gibi yapıp istiyor, o zaman akp-pkk koalisyonu da olur. napıcazz? diyecek bir laf yok. önemli olan sandıkta temel hak ve özgürlüklerin sorgulanmamasıdır. gerisi akp-pkk koalisyonu kadar boş.

ilk defa oy kullanacam - user584978

40 yaşına geldim, hayatımda sadece geçen yerel seçimlerde oy kullandım, 7 haziran genel seçimlerinde de oy kulanırmıyım bilemiyorum. Ama yazınızda belirttiğiniz ulusalcılardaki değişkenliği görünce insanın Tayyip Başkana oy veresi geliyor. Çünkü bu ULUSALCILARIN da (sonradan) burnunu sürtebilecek yegane-mutlak güç Tayyip Başkandır.

HDP - user467837

Sayın yazar, sizler ne kadar allayıp pullasanız da bu HDP'nin bir terör örgütünün güdümünde siyaset yaptığı gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Bu siyasi oluşum 6-8 Ekim olaylarında dağdan aldığı emir ile halkı isyana teşvik etmiş ve birçok sivil vatandaşın hunharca öldürülmesi olayının fitilini ateşlemiştir. Hukuk devleti olsaydık bu arkadaşların birçoğunun aslında şimdi adam öldürmeye azmettirmekten hapiste olması gerekirdi. Kimse bizlere bu oluşumun "cici" olduğunu anlatmasın. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Ayrıca, bunlara verilecek her oy başkanlık sistemine ve dolayısıyla hükümete verilecek oy ile aynı kefede olacaktır.

öcalan - aharasa

başlığa cevap: yapar! çünkü bugüne kadar verilen tüm sözler yapılan tüm vaatler partinin gerçek başkanının dışındaki kişiler tarafından verildi. son sözü esas başkan öcalan söyleyecek ve o da özgürlüğü için tayyibin başkanlığına onay verecek. tayyip onu kandırmaya çalışacak kan dökülecek filan. demirtaş ve diğer parti yetkilileri onurlarını korumak için istifa edecekler. ama sonunda tayyip hdp desteğiyle başkan olacak. ben bir önceki seçimde oyunu baskın oran'a geçen seçimde ise sırrı süreyya önder'e vermiş bir kişiyim. kürt değilim ancak kürt siyasetinin bir ezilen siyaseti olarak ve özgürlük nağmeleri içerdiğinden dolayı bana ve bu ülkenin insanlarına faydalı olacağına inanıyorum. bu sebeple oyumu hdp ye vereceğim. yukarıdaki senaryoya göre bu tayyibin başkanlığını desteklediğim anlamına mı gelir? hayır. ben zaten bugün tayyibin fiili başkanlıkla anamızı ağlattığını biliyorum. hdp ile yapılacak koalisyon ona ne olursa olsun bir ayar çekecek ve çöküşünün başlangıcı olacaktır. tayyipten kurtulmak için başka bir umut yoktur

Güzel Söylemişsiniz de.. - motan

Güzel söyleyene uyup da başımıza gelmeyen kalmadı, biz safız da aydınlarımız bizden daha mı saf diye düşünmeden edemiyor insan. Belki de ülke yönetmeye talip olanların kalitesi yeterli değildir bu iş için ki her gelen gelmek için söylediklerinin tam tersini yapıyor, mesela sayın Demirtaş'ın toplumu kucaklamaya yönelik sözleri, birlik, beraberlik söylemleri çok güzel, ama pratik yaşama göz attığımızda güneydoğu nevruz şölenlerinde neden hiç Türk bayrağı olmadığını merak etmemeli miyiz? İnsanların yaptıklarının yapacaklarının göstergesi olduğu yanlış bir fikir mi? Ben gelirsem değişeceğim diyenin gelmeden önce lafla değil gerçekte de değişmesi gerekmez mi? Sorular, sorular, aklımdaki sorular!..

,Yazmayayım diyorum ama - garigan

Demirtaş'a ve galiba bir kısım insanlara göre Hdp bu seçimde barajı aşacak.(Kesin bilgidir yayalım)Akparti tek başına iktidar olamayıp Mhp yle koalisyon kurunca çuvallayacak ve erken seçime gidecek.Ondan sonra Bekiro'nun bir küp altını alıp İstanbul'a dönerburger salonu açmaya niyetlenen Hıyarto/Davaro misali Hdp ya tek başına iktidar olacak yada Chp ile birlikte koalisyon kuracak.Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmasınlarda.Akparti ile ite kaka ve oldukça yavaş yürüyen çözüm süreci sona erecegine göre Hdp nin akıl hocaları sokağı karıştırmak için kürtleri kullanmayı planlıyor galiba.Bu plan tutmaz efendiler.Hdp kendini kullandırıyor.Ve bir kürt olarak bu planı onaylamıyorum oyum kesinlikle akpartiye gidecek.

Süleymanın lafını hatırlayalım - necipguven

Yarınki şartları bilmeden, görmeden bazı konuları kesin olarak yaparım, yapmam diye kestirip atmak doğru bir siyasi tutum değildir ve böyle bir kesinliğe inanmak, iman etmek ve sadece bu söze güvenerek oy vermek de akıllıca değildir. Dün dündür, bugün bugündür lafı en kadim siyasetçimizin hayatında ettiği mutlak doğru tek lafıdır ve her siyasetçinin içinde bir parça Süleyman vardır. Bu yüzden siyasetçilerin yapmayacaklarının değil yapacaklarının takipçisi olunmalıdır.