İki Sefarad birden

Sizi bilmem ama yılın son haftası itibarıyle sanırım yırttım. Çünkü bir İngiliz plak firmasından , profesyonel hayattaki patronuma 'Dear Majesty ' diye başlayan bir mektup geldiğini hatırladık.

Sizi bilmem ama yılın son haftası itibarıyle sanırım yırttım. Çünkü bir İngiliz plak firmasından , profesyonel hayattaki patronuma 'Dear Majesty ' diye başlayan bir mektup geldiğini hatırladık. Biz bu durumu Elizabeth'in bizim patroniçe ile kanka olmak istediğine yorduk.
Kötü niyetli çağrışımlara mahal yok bu Elizabeth, kraliçe olan Elizabeth. Hani kendisi direkt söylemeye çekiniyor olabilir ama Londra Senfoni Orkestrası'ndan etkili kişileri araya sokarak 'Sen de majestesin ben de majesteyim beraber oynayabilir miyiz ' türünden bir şeyler söylemeye çalışıyor galiba. Bu durumda benim kraliyet ailesine Asmalımescit fahri kontesi olarak girmem an meselesi. Fakat gönlümden geçen patroniçemin Elizabeth'le yine de kanka olmaması. Ne bileyim eldivenli parmağıyla burnunu oyduğu fotoğrafı geliyor sürekli gözümün önüne. Hayır, hap yapmak herkesin hakkı da , Kraliçe tatakları patroniçeme filan savurur sonra diplomatik kriz çıkar da hoş mu olur e be köylü kızı? Bu sebeple tüm potansiyel ünvanlarımdan vazgeçiyor ve İngiltere ile ilişkilerin majesteler düzeyinde değil de müzisyenler ve memleketimizdeki takipçileri düzeyinde sürdürülmesini istiyorum. Hem takdir edersiniz ki 'London mütemadiyen calling'dir ama London asla sadece 'calling ' değildir. Bir dolu benim diyen müzisyene yataklık ve kuryelik etmiş memlekettir. Anayolun dışında ka lan türler ve yorumcular dahil.
Durum şu: Tamamen emprovize biçimde iki Sefarad albümü bir hafta arayla 'müzik marketlerdeki yerini aldı'. (Müzik basınıyla biraz içli dışlıysanız bir şeyler illa ki bir şeyler müzik marketlerde yerini alır ve bu gibi durumlarda cinayet illa ki suç olmaktan çıkarılmalıdır.) Olay bir: Sürgün anlamına gelen ismiyle Londralı altılı Los Desterrados gıpgıcır 'Tu' albümünde Sefaradların Ortaçağ'daki halk şarkılarını köklerine sadık kalarak yepyeni biçimde yorumluyor. Türkiye'nin vurmalılarını, Yunanistan'ın şarkılarını, Bosna'nın tangosunu İspanyol flamenko ile bir arada sunuyor. Albüm kapağındaki cümle adamların ne yaptığını yeterince özetliyor aslında: "Nasıl ki Gypsy Kings flamenkoya, Gotan Project tangoya bambaşka tadlar ekledi; Los Desterrados da Sefarad şarkılarına yepyeni bir yaşam kazandırıyor. Yani, traşı uzatmayıp diyorum ki bir oradan bir buradan geleneksel enstrümanlarıyla, Ladino dilindeki vokalleri ve sıradışı düzenlemeleriyle 'Tu' fingir fingir çok cici bir kayıt.
Olay iki: Başta Londralılar tarafından olmak üzere tüm dünyanın ibadet etme eğilimi gösterdiği Yasmin Levy'nin 'Mano Suave ' albümüne sevgi göstermeye hazırlanın! Mano Suave Sefaradların çokkültürlülükle içiçe olan tarihlerini canlı ve sürekli ritmlerle yeniden yaşatıyor. Bir kere duyulduğunda bir daha asla unutulmayacak ses olarak tabir edilen Yasmin Levy, Sefarad kültürünü yoğun olarak Anadolu etkileriyle yansıtan, üzerinde beşyüz yılı aşkın zamanın tortusu bulunan şarkılarını Ortadoğu, Balkan ve Yahudi etkili düzenlemelerle seslendiriyor.
Geleneksel Sefarad şarkılarının yanı sıra sözü ve müziğe Yasmin Levy'e ait parçaların yer aldığı albümün ünlü bir konuğu da var. Arap müziğinin kendisi üzerindeki etkilerine vefa borcu olarak seslendirdiği, eski bir Bedevi şarkısı olan Mano Suave'de Yasmin Levy Mısır kökenli Natacha Atlas'la düet yapmış. Falan filan. Yılın, ayın, onun bunun başı kutlama furyalarına baş koymuş bünyelerseniz saçma sapan dallı güllü allı pullu ibişlikler satın alacağınıza bu iki albümü hediye edebilirsiniz mesela eşinize dostunuza.
Bu durumda vazife gereği bir kutlama yapıp sıvışıyorum olay mahalinden: Makul insanlara efendi gibi aşık olduğunuz, tozutmayacak kadar para pul edindiğiniz, farklılıklarımızla bir arada yaşamanın keyfine vardığınız; sevdiklerinizle acayip sohbet muhabbet ortamına gömüldüğünüz; sağlık, barış, adalet , iyi futbol ve kesintisiz müzik dolu bir 2008 dilerim. Benim cephede değişen bir şey olmayacak bu yıl da muhtemelen: Gez dötüm yolları iç soğuk suları...