Pamuklar içinde saklanacak bir diva

Amy Winehouse'un pazartesi günü çıkacağı İstanbul konseri için 12 bin bilet satıldı. Zamanımızın en en önemli ozan şarkıcılarından biri ve şarkıları kadar arızalarıyla da meşhur

Sadece 28 yaşında olmasına ve henüz iki albüm (Frank ve Back to Black) yayımlamasına karşın yazdığı kısa ve keskin parçalar, bunlara getirdiği uzun vokalli yorumlar ile zamanımızın en önemli ozan şarkıcılarından biri, Amy Winehouse. Yaptığı iş çoğunlukla caz, soul ve hiphop ağırlıklı bir sentez olarak formüle edilse bile, esasında o, 60’ların pop ve R&B’sine selam çakan söyleyişiyle kendisinin de hayran olduğu Sarah Vaughan, Dinah Washington, Lauryn Hill, Dusty Springfield gibi divalarla anılmayı hak eden, belki de bir dişi ‘crooner’.

Caz plakları arasında büyüdü
Tabii bunda doğuştan getirdiği avantajların yanında caz plakları koleksiyoneri olan babasının herkesten çok rolü var. Çünkü Amy, babasının zulasından Dizzy Gillespie, John Coltrane, Thelonious Monk dinleyerek büyümüş bir çocuk. Öyle ki, evde yalnız kaldığında plakların arasına dalıyor, daha önce not aldığı parçaları sesi sonuna kadar açarak çalıyor ve bu parçalara aklına gelen sözlerle eşlik ediyor, uçuk sözler... Dahası 16 yaşından itibaren profesyonel olarak şarkı söylemesinin yanında soran-sorgulayan bir tip olduğu için kendi parçalarını yazmaya başlıyor çok geçmeden, hemen hepsi insan ilişkilerinin dinamiklerine dair parçalar.
Nitekim her iki albümü de de aşk ve erkekler üzerine, ne var ki, gönül her zaman aka konmuyor. Sonuçta gönül meselelerindeki çalkantılı gidişatı, kuru-sulu ağır bağımlılık mesaisi ve çoğu kez sonuçlandırılamayan rehabilitasyon süreçleri nedeniyle Amy Winehouse’dan uzunca bir süredir iyi haber almadık. Zaten alacak gibi olsaydık bile gencecik bir kadının hayatı üstünde pervasızca tabloid basını muhtemelen izin vermezdi.

Fakat tüm olumsuzluklara inat Amy Winehouse galiba şeytanın bacağını kırdı ve gönüllü olarak rehabilitasyon talep ederek yakın zamandan beri tekrar konserler vermeye de başladı. Ancak yine de pamuklar içinde saklanması icap ettiğinden 20 Haziran’da Küçükçiftlik Parkı’nda gerçekleşecek konser öncesinde ufak bir durum değerlendirmesi yapmak üzere organizasyonu yapan Pozitif’in yöneticilerinden Cem Yegül’le buluştuk. Bu konser için profesyonel olarak ne gibi riskler göze aldıkları, nasıl hazırlandıkları ve Yegül’ün konuyla ilgili kişisel hissiyatı üstüne biraz sohbet ettik .

Amy Winehouse’un uzun süredir peşinde olmalarına karşın özel hayatındaki çalkantılar ile istikrarlı ve geniş kapsamlı turneler yapmaması nedeniyle ancak şimdi denk getirebildiklerini söyleyen Yegül şöyle notlar düştü: “Sonuçta 28 yaşında. İlk albümü 2003’te çıktı ama asıl çıkış 2006’da .Yani beş yıllık bir artist gibi düşünebiliriz. Özellikle İngiltere’de tabloid basının sömürmesi çok vahşice oldu ve Amy alkol uyuşturucu ilişkisinin üstesinden gelemedi. Oysa çok düzgün, samimi bir insan.
Meselesini büyük açık yüreklilikle ortaya koyduğu için iyice vahşileşen kurtlar sofrası daha çok saldırıp kızı zıvanadan çıkarıyorlar. İstiyorlar ki kız düşsün. Ve düşürüyorlar. Amy durumunun farkında ve şimdi iyiye doğru gidiyor. Aile kurmak, kariyerine eğilmek istiyor ve gönüllü olarak ‘rehab’a girmesi ve bir haftada çıkması çok olumlu gelişmeler.”
Amy’nin Brezilya turnesi çok iyi geçmiş. Avrupa turnesini de heyecanla bekliyormuş. İstanbul konseri için satışa çıkan 12 bin biletin tamamının kısa sürede tükenmiş.

Kuliste özel bir isteği yok!
İsteyen inanır istemeyen inanmaz tabii ama Amy Winehouse kulise çok özel bir şey istememiş. Taze çiçekler, organik yiyecek içecekler, zencefil, çikolata gibi şeyler var. Ama evet, bir de özel Mercedes var listede. 18 gecesi veya 19’unda Belgrad’dan 30 kişilik bir ekiple gelip 22’sinde Atina’ya geçecekler. Sahnede 20 kişi olacaklar. Bu arada Amy’nin iki koruması var. Her şey mutlak gizlilik içinde olacak tabii fakat tutup Sultanahmet’e giderlerse, kendilerini tanıyan bir esnafa enselendiklerinde zaten yapacak bir şey kalmayacak.
Konsere şehirli, eğitimli, dünyayı takip eden her yaş grubundan izleyici bekleniyor. Belki daha çok 19 -50 arası... Ancak Amy Winehouse’un yarattığı müzikal dünya o kadar zengin ki gerçek anlamda 7’den 70’e hitap edebiliyor. Cem Yegül bu durumu ‘O bir proje kız değil’ diyerek gerekçelendiriyor. Türkiye’nin farklı köşelerinden de izleyiciler beklediklerini söylüyor. Yegül, ‘kariyerinin bu döneminde buraya getirebildiğimiz için çok mutlu ve heyacanlıyım’ diyor. Hakikaten, Amy Winehouse ne zaman gelse başımızla beraber tabii ama kariyerinin gerçekten tepesinde olduğu bir dönemde izleyeceğimiz için hepimiz o mutluluğu ve heyecanı paylaşıyoruz.

.