'Kuzey'de hava bildiğiniz gibi

Kuzey Kıbrıs'ta gündem aralık ayında yapılacak genel seçimler. Bu seçim öncekilerden farklı. Klişe gibi gelebilir ama Kıbrıslı Türkler bu kez hakikaten geleceklerini oylayacak.

Kuzey Kıbrıs'ta gündem aralık ayında yapılacak genel seçimler. Bu seçim öncekilerden farklı. Klişe gibi gelebilir ama Kıbrıslı Türkler bu kez hakikaten geleceklerini oylayacak. Seçim sonuçları çözüm arayışlarını ve Kıbrıslı Türklerin AB üyeliğini doğrudan etikileyebilir. Zaten seçimler de bu iki konu etrafında dönüyor. Çözüm ve AB üyeliği süreci de bir anlamda seçim sonuçlarına endekslenmiş durumda. Rumlar için de durum pek farklı sayılmaz. Dışişleri Bakanı Yakovu, geçenlerde, 'Seçimlere kadar Kıbrıs'ta herhangi bir gelişme beklemediklerini' söylüyordu. Bu özelliğiyle seçimler uluslararası kamuoyunu da yakından ilgilendiriyor. En başta da çözüm, AB üyeliğinin bir koşulu olarak önünde duran Türkiye'yi.
Seçimler öncesinde Kuzey Kıbrıs'ta ilk 'sondaj'ı Kıbrıs Toplumsal Araştırmalar ve Eğitim Danışmanlık Merkezi (KADEM) yaptı. Araştırma KADEM Direktörü ve aynı zamanda Yakındoğu Üniversitesi öğretim görevlisi toplumbilimci Muharrem Faiz'in sorumluluğunda 28 Haziran-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilmiş. Katılımcılar aralık ayındaki seçimlerde oy kullanabilecek 18 yaş ve üzeri nüfusu temsilen 791 kişi. Araştırma dört büyük şehir (Girne, Lefkoşa, Magosa, Güzelyurt) ve İskele ilçesinde yapılmış.
Araştırmadan bazı sonuçlar:
Yüzde 66 seçimleri 'hayati önemde' görüyor. Seçimleri 'kısmen önemli' bulanların oranı da yüzde 20.6.
Yüzde 71.3 seçimler sonucunda ülkenin politik sahnesinde değişiklik meydana geleceğini düşünüyor. Aksi görüştekilerin oranı yüzde 22.9.
Aralıktaki genel seçimler bellibaşlı beş parti arasında geçecek. İktidardaki UBP ile DP, muhalefetteki CTP ve TKP ile çekişecek. Beşinci hareket de KKTC'li işadamlarını çatısı altında toplayan Ticaret Odası'nın girişimiyle daha dün kurulan Çözüm ve AB Partisi.
UBP ve DP daha ziyade statükonun partileri. Denktaş'a yakın, Annan Planı'na karşılar. CTP ve TKP ise çözüm ve AB üyeliğinden yana. Denktaş'a
muhalifler ve Annan Planı'na olumlu yaklaşıyorlar. CTP ve TKP seçimlere kendilerine yakın parti ve kişilerle güç birliği yaparak hazırlanıyor. Çözüm ve AB Partisi'nin çizgisi adından da belli oluyor zaten.
Araştırmaya göre halihazırda yüzde olarak oy dağılımı şöyle:
CTP yüzde 27.9, TKP 15.2, UBP 14.9, DP 6.8, Çözüm ve AB Partisi 6.7.
Araştırma Kuzey Kıbrıs'ın son yıllardaki en önemli toplumsal olayı 'Çözüm ve AB'ye üyelik mitingleri' de mercek altına alınmış.
Mitinglere katılanlar yüzde 40.2, katılmayıp fikren destekleyenler yüzde 24.1, katılmayıp fikir olarak da desteklemeyenler yüzde 26.3.
Araştırmada bir de AB üyeliğiyle ilgili bir soru var. 'Kıbrıs Türk bölgesinin AB'ye katılımı sizce ne zaman gerçekleşmeli' sorusuna verilen yanıtlar ve yüzde olarak oranları şöyle:
Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte yüzde 68.6, Kıbrısı sorunu çözülüp Türkiye de AB'ye girdikten sonra yüzde 24.5, hiçbir zaman yüzde 2.5.
Ve nihayet Denktaş. 'Rauf Denktaş'ın izlediği politikaların doğruluğu-yanlışlığı konusunda tartışmalar yaşanmakta. Siz Rauf Denktaş'ın izlediği politikaları ne kadar doğru ya da yanlış buluyorsunuz' sorusuna verilen yanıtlar şöyle: 'Doğru buluyorum': Yüzde 23.6. 'Kısmen doğru kısmen yanlış buluyorum': Yüzde 34.9. 'Yanlış buluyorum': Yüzde 35.4
Ve son soru şu: 'Aşağıdaki liderlerden her birini Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıslı Türkleri AB'ye taşıma konusunda ne kadar başarılı buluyorsunuz?'
'Çok başarılı' ölçütüne göre liderlerin oy dağılımı şöyle: Mehmet Ali Talat (CTP) yüzde 35.8, Mustafa Akıncı (TKP) yüzde 26.7, Ali Erel (Çözüm ve AB Partisi) yüzde 19.6, Serdar Denktaş (DP) yüzde 16.7, Derviş Eroğlu (UBP) yüzde 12.8.
Fazla yoruma gerek yok aslında. KADEM'in yaptığı ilk seçim sondajı, Kuzey Kıbrıs'ta, Annan Planı'nın ortaya atılmasıyla oluşan 'hava'yı yansıtıyor. İktidar partilerinin toplam oy oranında düşüş var. Muhalefet partileri oy oranını artırıyor. Çoğunluğun isteği çözüm ve AB üyeliği doğrultusunda. Ve çoğunluk halihazırda kendini bu hedeflere taşıyacak parti ve liderlere yakın duruyor.
Bekleyelim görelim.