Dön dolaş aynı hesap

Şok faiz artışları dün sabah açılışta doları 2.16 TL'ye kadar geriletti. Ancak Merkez piyasaya yaklaşık 33 milyar TL'lik fon sağlayınca dolar alımı için fırsat oldu. Kur tırmanışa geçti .

Merkez Bankası yaptığı şok faiz artırımından sonra, piyasaya verdiği parayı bol tutunca, kurları yeniden harekete geçirdi. Merkez Bankası kararının ardından uluslararası piyasada 2.1636 TL’ye kadar inen dolar kuru, dün gün içinde yeniden yukarı harekete geçti ve serbest piyasada 2.2610 liradan kapandı. Kapanış sonrasi ise dolar 2.24’e geriledi.

Bilgi veren bankacılar Merkez Bankası’nın “büyümede keskin düşüş kaygısı”nın da etkisiyle piyasaları fazla sıkmak istemediğini, sabah saatlerinde piyasaya yüzde 10 faizden 33 milyar TL verdiğini hatırlattı. Bunun üzerine dövize talebin yeniden arttığını kaydeden bankacılar, hem bireysel hem de kurumsal talebin yüksek olduğunu, kurların yeniden artışa geçtiğini belirtti. Yabancıların bir kısmının dolar kurunu yeterli görüp sabahın ilk saatlerinde sattığını ama sonradan gelen taleple fiyatlar yükselince, sattığı doları yeniden aldığını da söyledi.

Bankacıları asıl şaşırtan talep ise bireysel talep olmuş gibi gözüküyor. Bireysel talebin kurun 2.17 TL’ye inmesi üzerine birden yeniden
artmaya başladığını, bireysel yatırımcıların 2.24’e kadar dolar almaya devam ettiğini söyledi.

Kurların öğlen saatlerinde ikinci bir yukarı trend çizmesinin nedeni ise küresel nedenlere bağlandı. G. Afrika’da yapılan 0.50 baz puanlık artışın yeterli görülmediğini, bu nedenle küresel anlamda gelişmekte olan ülke risklerinin satılmaya başladığını kaydeden bankacılar, bu eğilimin öğleden sonra Türkiye’yi etkilediğini, doların bu kadar yükselmesinde G. Afrika’daki yetersiz faiz artışının yani küresel gelişmelerin de rol oynadığını belirtti.

Döviz silahı kullanılabilirdi

Merkez Bankası’nın bugün uygulayacağını daha önce açıkladığı olağanüstü gün uygulamasını kaldırdığını, yani yüzde 12 yerine bugün ve her zaman yüzde 10 faizden para vereceğini açıklamasının “piyasada paranın bol olacağı algısı yarattığını” görülüyor. Dolayısıyla piyasa fonlamasının tümüyle yüzde 10 olacağının anlaşıldığı, piyasaların gelinen noktada bu faiz oranını düşük bulmuş olabileceği yorumları da yapılıyor.

Bazı bankacılar ise Merkez Bankası’nın daha önce söylediği gibi artık yüzde 10 faizi baz alacağını söylediğini ve bunu uyguladığını, yani bu uygulamanın normal olduğunu söylüyorlar. Buna karşılık dün 33 milyar TL’nin bu faizle verilmesinin piyasaya fazla geldiğinin altı çizilerek, “Merkez Bankası’nın bu miktarı 1 haftaya yayarak vermesi, yani daha temkinli olması belki daha iyi olabilirdi” diyen bankacılar da bulunuyor.

Piyasa oyuncularının, Merkez Bankası’nın yüzde 10 faiz oranından bu kadar bol parayı vermek istemesinin nedeni konusunda yaptıkları yorumlar ise genelde şöyle: “Çok yüksek oranlı bir faiz artışıyla birlikte piyasaların keskin biçimde daralmasını, büyüme beklentilerinin çok hızlı düşmesini önlemek istemiş olabilir. Yani şok faize rağmen daha yumuşak gideyim demiş olabilir.”