Faizde hızlı yükseliş sinyali

Merkez Bankası, doları tutmak için çabalamayı sürdürüp faizdeki yükselişin hızlanacağı mesajını verdi.

Dün banka iktisatçılarıyla son rutin toplantısını yapan Merkez Bankası yönetimi bundan sonra faizlerdeki artışın hızlanacağı mesajını verdi. Toplantıya katılan iktisatçılar sunumdan sonra geçilen soru-yanıt bölümünde, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın dövize yapılan son müdahalelerin “daha çok TL’yi kısmak için yapılan müdahaleler olduğunu” söylediğini kaydettiler. Döviz satıp karşılığı TL’yi piyasadan çekerek parayı iyice kısmaya devam edeceklerinin altın çizen Başkan Başçı, enflasyondaki çıkışın engellenmesi için bu yola başvurmaya devam edeceklerini kaydetmiş. 

Sıkılaşmaya devam
Merkez Bankası’nın yaptığı sunumda da “Bugün açıklanan 2011 yıl sonu enflasyonu yüzde 10.45 olarak gerçekleşmiştir. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşımaktadır. Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir” denilerek bundan sonra da sıkılaştırmanın devam edeceği belirtildi.
Toplantıda Erdem Başçı’nın “artık politika faizi olmadığı” anlamına gelen sözler ettiğini, artık politika faizinin birkaç tane olduğunu söylediğini kaydeden bir iktisatçı, ”Başkan 5.75’ten piyasaya verilen paranın giderek sıfırlanacağını, piyasanın yüksek faizlerle fonlanmasını arttıracaklarını söyledi” dedi. 

Rezervler yeterli
Toplantıya katılan banka iktisatçıları, Merkez Bankası’nın daha önce de bu tür sözler ettiğini ama dünkü toplantıda çok daha fazla vurgulayarak “artık politika faizi diye bir şey kalmadığını” tekrarladığının altını çizdiler. Toplantıdan çıkan sonucu banka iktisatçıları, “Merkez Bankası’nın kurları tutmak için çabalamaya devam edeceği ama faizlerin hızla yukarı çıkmasına izin vereceği” şeklinde özetleyebileceklerini söylediler.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya son müdahalelerle birlikte yüklü döviz satıldığı hatırlatılarak, rezervlerin müdahaleler için yetip yetmeyeceği de sorulmuş. İktisatçılar, Başkan Başçı’nın bu soruyu kesin yanıtlarla, kısa şekilde geçiştirmeye çalıştığının altını çizerek, “Kendisi ‘Rezervler yeterli, duracağımız yeri biz biliriz’ türü sözlerle soruyu geçiştirdi, fazla detay vermedi” şeklinde konuştular.