Merkez Bankası Başkanı Başçı, Kayseri'de de tekrarladı; Faiz bizim işimiz

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan'ın 'faiz indirimi yapın' çağrısına "Faiz indirimlerinin zamanlamasına PPK karar verir" dedi.
Merkez Bankası Başkanı Başçı, Kayseri'de de tekrarladı;
Faiz bizim işimiz

Başbakan’ın ‘Olağanüstü toplanıp, faiz indirimine karar vermeli’ sözlerinin muhatabı olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Faiz indirimlerinin zamanlamasına Para Politikası Kurulu (PPK) karar verir” yanıtını verdi. Başçı, “İleride faiz indirimleri için ölçülü adımlar atılabilir” diyerek, böyle bir kararın kısa zamanda verilmeyeceğini de ima etti. Merkez yönetimi böylece, Londra’da yabancılarla yaptığı toplantıda verdiği ‘kısa sürede faiz indirmeyeceğim’ mesajını içeride de teyit etti.

İstikrar için olumlu

Başçı Kayseri Sanayi Odası’ndaki konuşmasında ‘faiz indirimi yok’ mesajı verirken, yüzde 12 olan faiz koridorunun üst sınırının yüksek olduğunu bunun 10’a düşürülebileceğini söylemesi ise “Normal PPK toplantısında Başbakanla arayı bulmak adına, sadece yüzde 12’lik oranı indirebilir” diye yorumlandı. Piyasalar bu konuşmadan, Merkez Bankası’nın ekonomide ciddi yavaşlama olmadan, enflasyon hedeflerine yakınsamadan ciddi bir faiz indirimi düşünmediği, daha doğrusu yüzde 10 olan fonlama faizini düşürmeyi planlamadığı sonucu çıkardı. Bu kararlı tutumun piyasadaki istikrar için olumlu olduğu kesin. Başbakan’ın Başçı’nın bu sözlerine karşılık verip vermeyeceği, Merkez Bankası’nı faiz indirimine zorlamaya devam edip etmeyeceği ise piyasalardaki istikrarın geleceğini belirleyecek gibi gözüküyor. Başçı, faiz indirimine PPK’nın karar vereceğini, yüksek montanlı bir indirim beklenmemesi gerektiğini, ileride ölçülü adımlar atılabileceğini belirtirken, zamanlamanın önemine dikkat çekti.

Yurtdışında siyasiler karışmıyor
Siyasilerin Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahalesiyle ilgili gelen bir soruya da yanıt veren Başçı, bunun yurt dışında alışıldık bir durum olmadığını belirterek, “Siyasiler yurtdışında Merkez Bankaları politikalarıyla ilgili konuşmamayı tercih ediyorlar” dedi. Yurtiçinde vatandaşın siyasilerin açıklamalarına alışkın olduğunu söyleyen Başçı, vatandaşta ‘Merkez Bankası yine bildiğini yapar’ algısının olduğunu belirtti. Başçı, içte Merkez Bankası’nın sadece verilere baktığını herkes biliyor, dışarıda algıda sorun oluyor dedi.

Enflasyon haziran sonrası düşer

Başçı, sıkı para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle tüketici kredilerinin büyüme hızlarının yavaşlamaya devam ettiğini belirtti. Parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin belirli bir gecikmeyle gözlenebileceğini, enflasyondaki düşüşün Haziran ayından sonra başlayacağının öngörüldüğünü belirten Başçı, cari işlemler açığında iyileşme tahmin edildiğini vurguladı.

Büyük konuşmamayı öğrendim
Başçı konuşmasını tamamlarken, “İyi haberle ayrılmak isterseniz birincisi yağışlar martta mevsim normallerinin üzerinde. İkincisi ABD`den gelecek etkilerde yumuşama bekliyoruz. Üçüncüsü de içeride belirsizliklerin büyük ölçüde azalmış olması. Ama bilemezsiniz. Ben çok büyük konuşmamayı öğrendim” dedi. Daha önceki 1.92’lik dolar kuru hedefi hatırlatılması üzerine Başçı, “Artık kur hedefi vermiyorum” dedi. Buna karşılık tahminlerinin arkasında bir kur varsayımı bulunduğunu kaydeden Başçı, “Biz güçlü TL`den yanayız” dedi.