Siyasi gerginlik kredi notunu etkilemeye başladı Moody's bozdu!

Türkiye'de artan siyasi gerginlik ekonomiyi olumsuz etkilemeye başladı. İlk hamle Moody's'ten geldi. Rating şirketi notu korudu ama görünümü 'siyasi' nedenlerle negatife çevirdi.
Siyasi gerginlik kredi notunu etkilemeye başladı
Moody's bozdu!

Giderek artan siyasi gerginlik ve kutuplaşmanın hükümetin oylarına olumlu yansıdığı yorumları yapılırken, bu gerginliğin ve çatışma havasının artık ekonomiyi olumsuz etkilemeye başladı. Bir süredir Türkiye için iyi puan veren rating kuruluşlarının bu tavrı değişti ve tedirginliklerini açıklamaya başladılar.

Dün Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatife çeviren Moody’s’in gerekçeleri arasında , “siyasi çalkantılarla birlikte belirsizliğin artması ve bunun büyümeyi güçlendirici reform beklentisini azaltması” da sayıldı. Bunun da azalan küresel likidite ile birlikte Türkiye ekonomisinin orta vadeli büyüme görünümünü olumsuz etkilediğinin altı çizildi.

Moody’s’in dün sabah açıkladığı bu karar, piyasaları olumsuz etkiledi ancak piyasa oyuncularının bir bölümü böyle bir kararı bekliyordu. Moody’s’in Türkiye’deki bankalarla ilgili geçen ay yaptığı uyarının ardından beklenen bu kararın piyasaları bir süre etkilemesi ama uzun süreli etki yaratmayacağı söylenebilir. Ancak bu kararla birlikte piyasaların bundan sonra çok daha hassas olacağı, görünüm indiriminin not düşüşüne yol açma tehlikesinin sürekli gözleneceği de açık.

Önümüzdeki dönem küresel ekonomiden gelebilecek olumsuz bir dalganın Türkiye’deki etkisi artık çok daha fazla olacak. Bununla birlikte risk olarak görülen siyasi çatışma havasının da ekonomiyi daha fazla etkileyeceğinin görülmesi gerekiyor. Not indirimi beklentisi yükseldiği takdirde bunun ekonomide ciddi olumsuz bozulmalara yol açması ise kaçınılmaz olacaktır.

Siyasi iktidarların uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarla ilişkileri, genellikle verilen notlara göre değişiyor. Bir süredir not artışları geldiği için rating kuruluşlarına çatmayan, hatta “geç de olsa gerçekleri gördü” yorumları yapan hükümet üyelerinin tavrı dünkü açıklama ile yine tersine döndü.

Dün hükümetten ilk tepki Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, “Diğer taraftan kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibiliteleri de çok sağlam değil, onu da vurgulamamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Uzun vadeli yatırımcının, büyük ölçekli yatırımcının ülkenin bugünkü durumuna bakmadığını gelecek perspektifini dikkate aldığını belirten Yılmaz, Türkiye’nin geleceğe ilişkin belirsizliği en alt sınırlara indirdiğini söyledi. Kriz sürecinde kredi derecelendirme kuruluşlarının yıprandığını ve imajlarının bozulduğunu kaydeden Yılmaz, “Belki onun etkisi ile kriz sonrasında ihtiyatlı bir yaklaşımları da olabilir. Türkiye olarak hiçbir zaman böyle olumlu bir hava görmedik. Hep piyasa, kredi derecelendirme kuruluşlarının önünde gitti ve onlar piyasayı kabullenmek zorunda kaldılar” şeklinde konuştu.

Görünüm neden değişti?
Not görünümündeki değişikliğine temel itici unsur olarak, “Artan politik belirsizlikten kaynaklı finansman pozisyonundaki yavaşlamanın” görüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Temel unsur, politik dinamiklerin ve küresel likidite koşullarının, kur volatilesinde de görülmesi üzerine, uluslararası ve yerel yatırımcıların güveni üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu durum ülkenin finansman zorluklarını artırmaktadır. Türkiye’de yerel politik risk oluşurken, Moody’s, son yerel seçimlerin sonucuna rağmen, Aralık 2013’ten beri yaşanan gelişmelerin iç yoğunlaşan politika bölünmesini vurguladığına işaret etmektedir.” Moody’s bu gerilimlerin parlamento seçimlerinin olacağı 2015 yılının en az ikinci çeyreğine kadar süreceği, bu gerilimin yerli ve yabancı yatırımcının güvenini azalttığını kaydetti.

Not artmaz, indirim gelebilir
Türkiye’nin ilerleyen dönemde not artışını çok zor gören Moody’s not indirimi ihtimali için “Kamu finansmanında son dönemdeki gelişmelerin terse dönmesi, artan politik istikrarsızlık ve Türkiye’nin dış finansmanında artan baskılar, yabancı sermaye akışında ani bir duruş riskinin artması aşağı yönlü reyting baskısı oluşturabilir” değerlendirilmesinde bulundu. Özetle seçim ekonomisi uygulanıp mali dengeler bozulmaya başlarsa ya da Cumhurbaşkanlığı seçimi belirsizliği artırırsa, not indirimi de gelebilir. Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirip, notunu “Baa3” olarak korurken yayımladığı açıklamada yükselen politik belirsizlikler ve azalan küresel likiditenin yatırımcı güvenini olumsuz etkilediği belirtti.

Notu neden korudu?

Moody’s Türkiye’nin kredi notunun “Baa3” olarak korunmasına gerekçe olarak ise, “Hükümetin güçlü mali ölçütleri, son yıllarda görülen borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya kapsamlı azalışı, döviz cinsinden borçlanmadaki azalış ve uzayan borç vadesi yapısı”nı gösterdi. Açıklamada, “Türkiye’nin ekonomik gücü, spesifik olarak büyüklüğü, varlığı ve ekonomik çeşitliliği aynı reyting kategorisinde yer alan ülkelere göre kıyasla daha kuvvetli olmaya devam etmektedir” denildi.