Gelelim '1453 Kartalları'na...

Her işin altında komplo aramak bana pek uymaz. Yine de şu soruyu sormadan edemiyorum: Beşiktaş'ın muhtemelen en az beş maç seyircisiz oynayacak olmasının kime yararı vardır?

Her işin altında komplo aramak bana pek uymaz. Yine de şu soruyu sormadan edemiyorum: Beşiktaş’ın muhtemelen en az beş maç seyircisiz oynayacak olmasının kime yararı vardır? Gezi isyanının beş maçlık suskunluğu kimin çıkarınadır? Faili bulmak anlamında değil ama meseleyi anlamak bakımından bu sorular önemlidir. Hele Başbakan Yardımcısı, ilgili bakan ve vali böyle ayrı tellerden çalıyorsa… 

Şu 1453 Kartalları’nı bir ara yazacaktım, nasip bu haftayaymış. Olayların sorumlusunun onlar olduğunu iddia edemem. Pazar gecesinden itibaren üzerinde çok konuşulan bu grup hakkında pek az bilgi sahibiyim doğrusu. Ama grubun adı, yeteri kadar cümle kurmama yol veriyor.
Bir kere İstanbul’un fethi etrafından bir taraftar grubu oluşturmak çok yapay, çok da yavan. Gençler bilmezler, Osmanlı, Fatih hayattayken bile 29 Mayıs’ı hiç kutlamadı. Hatta Yunanlılar bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra da “Alın lan biz de 29 Mayıs’ı sizin gözünüze sokuyoruz” demedi. Fetih kutlamaları lafları ilk kez Milli Şef döneminde telaffuz edildi, ilk kez de 1953 yılında devlet organizasyonuyla kutlanmaya başlandı. Benim gibi ellili yaşlarındakiler iyi hatırlarlar, Akıncılar, yani MTTB çevresi, yani Milli Görüş ve devamında şimdiki AK Parti’nin şu andaki eliti gençler örgütlerdi bu işleri. Ülkücüler bile mesela çok rağbet etmezdi bu işlere.
Başka bir mesele daha var. Hani 1453’ten çıkılacak Türkçülük–İslamcılık yolu da çok bozuk bir yol. Bakmayın siz Hadis-i Şerif’e. Osmanlı padişahları İstanbul’un fethini İslamiyetle ilişkilendirmeyi hiç önemli bulmamıştır. Türklüğe gelince, Hıristiyan dünyası Osmanlı Müslümanlarına Türk, Osmanlı Sarayı ise göçebe veya yerleşik çiftçi topluluklara Türk derdi. Evet II. Mehmet üstelik Türkleri hiç sevmezdi mesela.
2013 yılında Fetihçi olmak ha! Tutmaz. Fethedeceğiniz yer bir avuç tribündür. Arkanızda kim olursa olsun.