İş üstünde yakalandınız!

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, milli takım sporcularının dopingli çıkması üzerine istifa etti, hatırlarsanız.

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, milli takım sporcularının dopingli çıkması üzerine istifa etti, hatırlarsanız.
Güreş Federasyonu’nun bir etkinliği olan Kırkpınar’da başpehlivan dahil çok sayıda güreşçide doping çıkması üzerine, Başkan Hamza Yerlikaya’nın da aynı şeyi yapmasını beklemek ne kadar gerçekçi ya da nasıl bir iyimserliktir, emin olamadım. Vakti zamanında aldığı ödüllere bakılırsa ‘başarılı’ bir sporcu sayılabilir. Ancak ‘spor ahlakı’ üzerine aynı şeyi düşünmek mümkün görünmüyor. O, daha çok pislikleri halının altına süpürmesiyle anılacak gibi.

Rıza Kayaalp’e FILA’nın verdiği cezanın ardından sarf ettiği sözler, önceki dönem AK Parti milletvekili başkanın kendi oyununa geldiğini göstermiyor mu? Önce Rıza ne demişti görelim: “Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin eylemci çapulcuları. Ermenistan halkı kutlama yapıyormuş, Taksim’i işgal ettik, Türkiye’ye rahatça hakaret edebiliyoruz diye. Sizin yaptığınız eylemi... Vatan hainleri.” Peki başkan ne diyor? “Zaten ırkçı bir söylem olsa ilk biz karşısına çıkarız. Irkçılık gerçekten varsa belgeleri bana verin, size gerek yok, cezayı ben vereyim. Biz çocuğumuzu yedirtmeyiz, arkasındayız.”

Şimdi bu başkan’a sormayalım mı? “İlk biz karşı çıkarız” diyorsun ama medyada bu haberler çıktığı zaman sen neden sporcuna soruşturma açmadın? Neden “Gel bakalım, nedir bu işin aslı astarı” demedin? Cevabı basit. Çünkü “Ermeni” sözcüğünün hakaret olarak kullanılması senin için de sıradan bir şey. Sadece senin sporcun değil, sen de “Vatanına milletine bağlı” olduğun için Ermenilere hakaret edebiliyorsun. Rıza cahil cesaretiyle ağzına geleni söyledi, sen iyi kötü dilini tutabiliyorsun. Aranızdaki fark bu.
Cinayet aletini saklarken yakalandın, bütün paniğin bu yüzden. Kötü ruhlu insanlarsınız. Hepsi bu.