Piero icat oldu, ?mertlik? bozuldu

Futbol, 22 oyuncu ve dört hakemle oynanan bir oyundu. Öyleydi böyleydi derken, ?Piero? geldi bu oyunun değişmez aktörü oldu. Futbol artık, beğenin beğenmeyin...

Futbol, 22 oyuncu ve dört hakemle oynanan bir oyundu. Öyleydi böyleydi derken, ‘Piero’ geldi bu oyunun değişmez aktörü oldu. Futbol artık, beğenin beğenmeyin,
27 kişiyle oynanan bir oyundur.
Mesela bu bakımdan nasıl haftanın takımı, oyuncusu, hakemi filan seçiliyorsa, medya bir çığır açmalı, haftanın pierosunu da seçmeli. Katılmasa bile piero da maçtan önce milli marş söylenirken seremoniye dahil olmalı. Hatta ‘Piero’, sorumluluk üstlenmeli,
ikinci yarı başlarken Onuncu Yıl marşını söyletmeli. Dağılan ilgiyi toplamak bakımından önemlidir.
Topçular maç sonu demeçlerindeki tartışmalı pozisyonlar için, “Akşam Piero’dan öğreneceğiz” der. Futbol, böylece gökten yere iner. Hataları yüzünden bugüne kadar Allah’a havale edilen hakemler, pieronun acımasız ve kılıçtan keskin adaletine terkedilir. Aydınlanmamış cinayet kalmaz.
Ahmet Çakar örneğinde olduğu gibi yıllar önceki pozisyonlara kimse “Yaşandı ve bitti saygısızca” demez. Öğrendiğimize göre Ahmet Çakar’ın Fenerbahçeli kayınpederi, Şifo’nun, sonucu 2-2’ye getiren golü nedeniyle 17 yıl boyunca damadını töhmet altında bırakmış. Çakar, tenini rüzgâr yalasa incinen bir ruha sahiptir. Bazı kaynaklarda, “Kolay Örselenir Kişilik” de diyorlar. Hiç olmadı bunlar bir son bulur artık. Diğer kayınpederler de damatlarını bağrına basarlar. Mümkünse ağlayarak.
Görüntülerin olmadığı dönemlerdeki pozisyonlar için Halit Kıvanç’ın anlatımına başvurulur.
Piero görüntüleri İddaa’ya da alınır.
Adı Pier Loto olur.
Giderek pieronun istigal sahası genişler. Aragones’in Alex ısrarında veya tek  çift santrfor tercihinde hatalı olup olmadığını da söyler. Dahası, Mustafa Denizli gerçekten Beşiktaşlı mı, en azından ben şüphemi gidermek için ‘Piero’ya giderim. Ne bileyim piero belki de bana sağlam bir pskiyatr ismi verir.
Pazar akşamı Galatasaray maçından sonra Ünal Karaman istifa etti. Cemal Aydın, bayram sabahını beklemeden kurbanını kesti. Şimdi mesela Cemal Aydın mı istifa etseydi? İşte ‘Piero’, dar alana sıkıştırılmamış olsa, ona da imkân tanınmış olsa, bunu da söylerdi, bize.
Ha, ne mi olurdu? Erman Toroğlu gizli işsiz olurdu. Bu katlanılması zor, tarifsiz acıyla yaşamak zorunda kalırdık. Ama belki de o bunu bir imkâna çevirir ve ‘insan unsuru’nu sahiplenen bir tavır geliştirirdi. Makineleşme düşmanı olurdu. Ya da ne bileyim, ‘Piero’nun ayarlarıyla oynar, sonra da çıkıp ‘Piero’ hataları üstüne de konuşurdu.
İnsan tabii yaşamayanca bilemiyor.