4X4 sevdası...

Türkiye'de 10 yıl önce 20 bin adet satılan SUV'lar, bu günlerde yıllık 80 bin adetlik satış rakamlarına koşuyor. Araştırma kuruluşu LMC Automotive'e göre, ülkemizde önümüzdeki 5 yıl içinde satın alınan her 100 otodan 15'i crossover (4X4) olacak. 2020'de Avrupa'daki SUV satışlarının yıllık 1 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Rize Valisi Ersin Yazıcı, birkaç gün önce makam aracı olarak kullanılmak amacıyla valilik tarafından satın alınan yaklaşık 650 bin lira değerindeki Audi marka arazi aracıyla gündeme gelmişti.

Haberi gazete ve internet sitelerinde okuyunca hatrıma Recaizade Mahmud Ekrem’in 1889 yılında yazdığı ama 1898 yılında yayımlanan ve Türk edebiyat tarihinin ilk realist eseri kabul edilen “Araba Sevdası” adlı romanı geldi nedense.

Rize Valiliği’ne bu gıcır gıcır makam aracının satın alınabilmesi için, İller Bankası’nın köylere hizmet götürülmesi için Rize İl Özel İdaresi’ne gönderdiği kaynaktan yararlanılmış. Haber medyada yer alınca Rize Valisi Yazıcı, bu son model arazi aracının satın alınmasına, Rize ve bölgesinin coğrafyasını gerekçe göstermişti.

Aracın satın alınma gerekçesi sadece Rize’nin dağlık coğrafyası ise, Sayın Vali yaklaşık 600 bin TL daha az ödeterek, yaklaşık 40 bin lira değerindeki bir Lada Niva ile de bunu yapabilir, geriye kalan yarım milyon liradan daha fazla para ile de Rize’nin köylerine daha fazla devlet hizmeti götürülebilirdi.

Ama Sayın Valimizin bir bildiği vardır elbette…

Son yıllarda SUV olarak adlandırılan eski adıyla 4X4 arazi taşıtlarına ilgi sadece devlet erkanında yok. Çünkü bütün markalar için kurtuluş reçetelerinden biri olan SUV sınıfı ve Crossover (her iki sınıfın eski adı 4x4 idi) son yıllarda Türkiye’deki satışlarda yükselişini sürdürüyor. Örneğin satılan her 100 binek aracın şimdilik 11’i bu sınıfta gerçekleşiyor.

Çünkü Türk tüketicisinin otomobil tercihinde önemli değişimler yaşanıyor. Nedeni bireysel otomobil müşterisinin Avrupa’ya paralel bir eğilim sergilemesi.

Türkiye’de 10 yıl önce 20 bin adet satılan SUV’lar, bu günlerde yıllık 80 bin adetlik satış rakamlarına koşuyor. Araştırma kuruluşu LMC Automotive’e göre, ülkemizde önümüzdeki 5 yıl içinde satılan her 100 otodan 15’inin crossover olması bekleniyor. 2020’de Avrupa’da SUV satışlarının yıllık 1 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca Segmentin büyümesinde pazara girecek yeni oyuncuların etkili olması bekleniyor. Yollara yeni çıkan Mercedes GLA, Porsche Macan’ın yanı sıra Maserati Levante, Lamborghini Urus, Bentley ve Jaguar’ın ilk SUV modellerinin, pazarın büyümesini sağlayacağı tahmin ediliyor.

Premium SUV sınıfında yeni ürünler sadece bunlarla sınırlı değil. BMW’nin X6 ve X5 arasında konumlandıracağı X4’in de pazarın aktörlerinden biri olacağına şimdiden kuşku yok gibi.

Audi, coupe modeli Q1’i 2016 yılında piyasaya çıkaracak. Mercedes, ML modelinin coupe versiyonunu ‘MLC’ ismiyle üretilmeye başladı bile. Volvo da ilk kez Paris Motor Show’da sergilediği yeni XC90’la eski günlerindeki performansına geri dönmeyi hedefliyor.

Ülkemizde de SUV’lara olan ilgi her geçen yıl artıyor. Özellikle hemen hemen her markanın vergi avantajlı 1.6 litre hacimli kompakt crossover’ları piyasaya sunması, satışların patlamasına neden oldu.

Çok değil bundan 10 yıl önce binek oto pazarından 21 bin adetlik satışla yüzde 5 pay alan SUV’ların hakimiyeti arttı. Şu aralar 76 bin yıllık satış oranına sahip SUV segmentindeki araç satışlarının büyüyeceği ifade ediliyor. Pazar payının yüzde 15’i zorlaması bekleniyor. Bu, satılan her 100 otomobilden 15’ini 4x4 ve crossover’ların oluşturması anlamına geliyor.

Herkes bir SUV’u olması hayaliyle yanıp tutuşuyor.

Ben de…