Çek bir selfie

Selfie son yılların en büyük trendi. Ama ilginç olan şu ki, herkes kadınların günahını alırken meğer erkekler selfie çekmeye kadınlardan daha düşkünmüş.

Türk Dil Kurumu “özçekim” diye bir sözcük üretti ama nedense günlük yaşamda pek de tutmadı. Evet tahmin ettiniz “selfie çekmek”ten söz ediyorum.

Cep telefonu denince akla artık ilk gelen şeylerden biri kuşkusuz selfie çekmek. HTC ve Somera kalkıp bu tutkuyu araştırmışlar. Hatta Türkiye’nin selfie haritasını bile çıkarmışlar. Aslında araştırma çok yeni değil. 2015’in ikinci ayında kamuoyu ile paylaşılmış ama sonuçları ilgi çekici olan bu araştırmaya değinmek yeni kısmet oldu.

Türkiye’deki tüm bölgelerin ve illerin dahil edildiği, bölgeler ve cinsiyetler arası farkların ortaya çıkarıldığı araştırmada, ilginç sosyolojik bulgular var.

HTC ve Somera’nın ‘Türkiye Selfie Araştırması’nda sosyal medyada paylaşılan 70 bin selfie etiketli paylaşım taranmış ve bunlardan anlamlı bulunan yaklaşık 3500 tanesi Somera analistleri tarafından değerlendirmeye alınmış. Çalışmaya 7 bölgeden tüm iller dahil edilirken, analizde coğrafi bölgeler ve cinsiyetler arası farklar da öne çıkmış.

 

Genelde selfie’lerin ağırlıklı olarak iç mekânlarda çekildiği, çekenlerin de güler yüzlü ve özenli olduğunu gösteren araştırma, Türkiye’de erkeklerin de en az kadınlar kadar selfie düşkünü olduğunu hatta onlardan daha çok selfie çektiğini gösteriyor.

Çünkü değerlendirmeye alınan selfieler dikkate alındığında, selfie çekenlerin yüzde 49’unu erkeklerin, yüzde 38’ini kadınların, yüzde 13’ünü ise hem kadın hem de erkeklerin ortak olduğu selfielerin oluşturduğu görülmüş.

Bu araştırma bize gösteriyor ki, birlikte çekilen selfie’ler içinde en çok arkadaşlarla birlikte olanlar sosyal medyada paylaşılıyor.

Birlikte olan selfie’lerin yüzde 48’i arkadaşlarla çekilirken, yüzde 26’sı sevgiliyle, yüzde 23’ü ise aileyle çekilenlerden oluşmuş.

Toplam selfie’ler içinde sevgiliyle çekilen selfie’lerin oranı yüzde 3’te kalırken, sevgiliyle en çok selfie paylaşılan bölge, yüzde 5 ile Marmara Bölgesi, sevgiliyle en az selfie paylaşılan bölge ise yüzde 1 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi. 

Araştırmada incelenen selfie’lerin yüzde 66 oranında iç mekânda, yüzde 34 oranında ise dış mekânda çekilmiş.

Selfie’lerin yüzde 96’sının manzarasız, ancak yüzde 4’ünün bir manzaranın önünde olduğu görülüyor.

Manzaralı selfie’ler her ne kadar az olsa da en çok manzaralı selfie paylaşılan bölge ise Karadeniz. Karadeniz Bölgesi yüzde 9 oranında manzaralı selfie’leriyle birinci olurken, Marmara ve Güneydoğu bölgelerinde bu oran yüzde 7.

Erkeklerin paylaştıkları selfie’lerin kadınlarınkine göre daha çok manzaralı dış mekânlarda ve arkadaşlarıyla birlikteyken, kadınların paylaştıkları ise daha çok iç mekânda, özenli ve tüm vücudu kapsayan selfieler.

Kadınlar erkeklere oranla 12 kat fazla seksi nitelikte selfie fotoğraf paylaşırken, bu konuda daha çekingen olduğu görülen erkeklerin sadece yüzde 1’i seksi özelliklere sahip selfie’lerini sosyal medyada paylaşıyor.

Erkeklerin yüzde 8’i manzaralı selfie çekerken, bu oran kadınlarda yüzde 3. Gülümseyen selfie’lerde ise kadınlar erkekleri geride bırakıyor.

Kadınların yüzde 56’sı selfie’lerde gülümserken, bu oran erkeklerde yüzde 47’de kalıyor. Ayrıca grup halindeki selfie’lerde ise insanların tek selfie’lere oranla daha çok gülümsediği görülüyor.

Türkiye genelinde erkekler kadınlara oranla daha fazla selfie çekerken, bu oranların Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha belirgin olduğu görülüyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların yüzde 60’ı erkek, yüzde 29’u kadın. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise selfie paylaşanların yüzde 63’ünü erkekler, yüzde 24’ünü kadınlar oluşturuyor. Kadınların sadece Marmara ve Akdeniz bölgelerinde erkekleri geçtiği görülürken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise sadece 1 puan farkla erkekler öne geçiyor.

Araştırmada tekli selfie’lerin, birden fazla kişinin bulunduğu selfie’lere oranla sosyal medyada daha çok kullanıldığı görülüyor. Araştırma dahilinde tekli selfie’lerin oranı yüzde 59 olurken, çoklu selfie’lerin oranı ise yüzde 41.

Bu kritere göre en sosyal selfie’ler yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıktı. Güneydoğu’dan sosyal medyaya yüklenen ve çok kişi barındıran selfie’ler yüzde 55 iken, tekli selfie’ler yüzde 45’te kalıyor. Selfie’lerde aile üyelerine en çok yer veren bölge ise yüzde 10 oranıyla yine Güneydoğu.

Araştırmaya göre sosyal medyada paylaşılan güler yüzlü selfie’leri en çok Güneydoğu ve Ege bölgesinden yüklenen fotoğraflarda görüyoruz. En doğallar ise Doğu Anadolu’dan. En somurtkan selfie’ler ise İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’den.

Güneydoğuluların selfie’lerinde yüzde 66 oranında, Egelilerin ise yüzde 60 oranında gülümsediği görülüyor. En çok özenerek selfie çeken bölge yüzde 65 oranıyla Marmara olurken, en az özenen bölge ise yüzde 46 ile Karadeniz.

Selfie trendi 2005’ten bu yana yükselmeye devam ediyor ve sosyal medyanın vazgeçilmez görsel unsurlarından biri.

Bulgular çarpıcı. Bakalım insanların selfie çekmeye olan düşkünlüğü, pazarlama, reklam ve iletişim alanlarında yakın vadede nasıl bir kanala dönüşecek.