Coca-Cola'ya rüşvetçi suçlaması

Almanya'nın sembol markalarından biri olan Volkswagen'in yaşadığı skandalın arkasından şimdi de Amerika'nın sembol marklarından biri olan Coca-Cola'nın adı bir skandala karıştı. İngiltere'nin dünyaca saygın gazetesi The Times, Coca Cola'yı rüşvetçilikle suçladı.

Coca-Cola, şekerli içecekler ile obezite arasında bir bağlantı olmadığını açıklamaları için İngiliz bilim adamlarına milyonlarca sterlin rüşvet vermekle suçlanıyor.

İddia ciddi. İddiayı ortaya atan 1785’ten beri yayınlanan ve dünyanın ilk gazetelerinden biri olan, özellikle dış politika başta olmak üzere kamuoyu oluşturmada önemli bir politik rol üstlenen İngiliz The Times olunca insan ister istemez iddiayı ciddiye alıyor.

Bu arada, Volkswagen’in yaşadığı skandalın fitili de Amerika’nın saygın gazetesi The New York Times’ta yayınlanan makaleler ile ateşlenmişti.

The Times, Coca-Cola'nın İngiltere'deki bilim adamlarına şekerli içecekler ile obezite arasında bir bağlantı olmadığını açıklamaları karşılığında milyonlarca sterlin rüşvet dağıttığına ilişkin haberini geçtiğimiz günlerde manşetten verdi.

The Times manşet haberinde; Coca-Cola'nın gazlı içeceklerin obeziteye zemin hazırlaması yönünde ortaya atılan iddialara karşı çıkması için İngiliz bilim adamlarına, İngiliz hekimlere ve beslenme uzmanları ile onların sivil toplum kuruluşlarına milyonlarca sterlin rüşvet ödediği öne sürüldü.

Haberde ayrıca Coca Cola'nın 12'den fazla bilim adamının yanı sıra devletin sağlık danışmanlarıyla da lobi faaliyetleri yürüttüğü iddia edilmiş.

Haberde görüşlerine başvurulan İngiltere Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Simon Capewell, "Coca-Cola sadece kamuoyunu değil siyasi kararları da maniple etmeye çalışıyor" diyor.

Coca Cola, Avrupa Hidrasyon Enstitüsü'nün kurulması için 2010-2015 arasında 4.86 milyon sterlin harcamıştı. Bu vakıf spor içecekleri ve meşrubatların tüketimini öneren çalışmaları ve altına imza atan ünlü profesörüyle tanınıyor.

Son iki hafta içinde yaşananlar ilginç. Skandalın ortaya çıkmasının ardından ABD’nin Alman Endüstrisi’nin devine 18 milyar dolarlık bir ceza keseceği konuşulmaya başlandı. Volkswagen skandalının dumanı tüterken bu kez 2010 yılında Meksika Körfezi'nde yaşanan petrol sızıntısı nedeniyle ABD’nin British Petroleum'a (BP) yaşanan çevre felaketinde ihmali olduğu gerekçesiyle 40 milyar dolarlık bir ceza kestiğini öğrendik...

Coca Cola’ya yapılan bu son rüşvet suçlaması biraz da Avrupa endüstrisinin itibarını zedeleyen ABD’nin attığı şamarlara eski kıtanın verdiği bir karşılık gibi görünüyor.

Bakalım, Coca Cola The Times’ın haberi karşılığında nasıl bir adım atacak ve BP ile Volkswagen’e kesilen fatura benzeri bir ceza Amerikan endüstrisinin sembol markasına da kesilecek mi?