Modern çağın yeni iş kolu: Kuyrukçuluk

Teknoloji marketleri ve Iphone kuyruklarının gelenek haline geldiği günümüzde, kuyrukta beklemek yeni bir iş kolu doğurmuş. Mesela ABD'de başkaları adına kuyrukta bekleyerek günde 50 ile 150 dolar arasında para kazanabiliyorsunuz...

Teknolojik yenilikler hayatımıza artık unutulmaya yüz tutan bazı eski şeyleri de tekrar soktu. Mesela, bir ürünü satın almak için karaborsa günlerinde olduğu gibi uzayıp giden kuyruklarda beklemeyi…

Neden?

Çünkü teknoloji harikası o ürünü ilk kullananlardan biri olma ayrıcalığını yaşama arzusu, insanların o ürünün satıldığı mağazanın önünde kuyruğa girmesine neden oluyor.

Hatta işi abartıp ürünün satılacağı mağazanın önünde günler öncesinden sıraya giren ve mağazanın önünde yatıp kalkanlar, para ile yerine adam tutup kuyruğa sokanlar bile var. Öyle ki, pek çok ülkede ücret karşılığında başkasının yerine kuyruğa girmek gibi yeni bir iş kolu bile doğmuş.

Hafta sonu bu konu ile ilgili wired.com’da bir habere rastladım. Haberde, Iphone ürünleri sayesinde kuyrukta beklemeyi bazı uyanık girişimcilerin nasıl profesyonel bir iş haline getirdiğine dikkat çekiliyor.

Evet, “Kuyrukta beklemek” dendiğinde olumsuz algılar çağrışıyor. Sırada anlamsızca beklemek, ayakta durmak ve beklerken sıkılmak vb.

Wired.com’da yazan bilgilere göre, mağazalara gelir gelmez yeni bir IPhone 6S sahibi olmak isteyen ancak sırada beklemeyi göze alamayanlar için de birçok hizmet var. Örneğin, bir TaskRabbit kiralayabilirsiniz ya da AT&T kullanıyor ve Körfez Bölgesi veya New York'ta yaşıyorlarsa, yeni hizmetlerden biri olan Enjoy'dan da yararlanabilir ya da Craigslist'te kendileri için kuyrukta bekleyecek birilerini bulabilirlermiş. Ancak bu saydıklarım küçük oyuncuların tercih edeceği yöntemlermiş.

Haberde bu yöntemler dışında, küçük bir oyuncu olmayan, kurnazlardan biri olan Kevin’ın hikayesi ise dikkat çekici. Kevin, Craigslist'teki gramer açısından kötü olan ilanında şöyle diyor: "Merhaba, adım Kevin ve tek ihtiyacım olan şey benimle Apple'da sıraya girecek birkaç kişi. Bu şekilde ben de sizin için IPhone alabilirim…"

Kevin'ın planının dahiyaneliği “Sizin için” cümlesinde yatıyor. Apple bir alıcıya günlük iki IPhone alma sınırı koyuyor. Fakat bir grubun parçasıysanız, o gruptaki herkes için bir telefon alabiliyorsunuz. İki telefonla sınırlandırılmak yerine, toplayabildiğiniz tayfadaki insan sayısıyla sınırlandırılıyorsunuz. Yani, en iyi dostunuzu bir geceyi sırada bekleyerek geçirmeye ikna edebilirsiniz. Fakat bir yabancıya para ödemeniz gerekecektir. Kevin bunun farkında olarak; "Ödeme basit, sizin orada olmanız sayesinde aldığım her telefon için size 75 dolar ödeyeceğim. Bunun anlamı; sadece orada beklemenizden kaynaklı 150 dolardan daha az para ödeyecek olmanız" diyor.

ABD standartlarında fazlasıyla basit bir iş için oldukça iyi bir ücret. Mağazaya gel, orada dur, arkadaş ol veya arkadaşça davran, Kevin'ın bir dizi telefon alışını izle ve sonrasında 75 dolarını cebine atarak yoluna devam et. Kevin Craigslist'te yayımlanan bu ilanına birçok cevap almış.

Yeni IPhone'ları tekrar satmak amacıyla sistemin açıklarını bulmak, en az IPhone'un tarihçesi kadar eski bir numara. Fakat her IPhone bir öncekinden daha iyi olunca da işler her zamankinden hayli ile daha yoğun oluyor doğal olarak.

Bu durum IPhone 6S ve 6 Plus S’de de farklı olmamış. Hatta öyle ki, Apple geçtiğimiz hafta ön sipariş alımını durdurmak zorunda kalmış ve ön sipariş vermeyenlerin sırada beklemesini önermiş.

Bu çılgınlıktan fayda sağlayanlardan biri de TaskRabbit'e benzer bir Avustralya şirketi olan Airtasker CEO'su ve kurucusu Tim Fung. Fung wired.com’daki haberde şöyle diyor:

"Geçen yıl, Iphone için sıraya giren çoğu kişi, bu telefonu kişisel kullanım için satın almak isteyenler adına sıraya giriyordu."

Ayrıca Fung, IPhone'ları talep hala yüksekken tekrar satmak ve üzerinden biraz para kazanmak amacıyla satın alanların sayısının ise "oldukça fazla" olduğuna da dikkat çekiyor.

Bu konuda bir diğer hikayenin sahibi olan ve web’teki bir ilan sitesindeki takma adı ile Bobby, geçimini zamanı olmayan kişiler için sırada beklemekten elde etmeye bile başlamış. Fakat kısa sürede gerçek paranın beklemekle değil telefondan kazanılacağını fark edip telefonları yeniden satmaya başlamış. Finans alanında master yaptığını söyleyen Bobby, şöyle diyor:

"Eğer bunu doğru şekilde yaparsanız, iki günde 30 bin dolardan daha fazla kazanabilirsiniz."

Kevin gibi, yeni Iphone’lara saldırmaya yardımcı olabilecek kişileri kiralayıp her telefon için 50 dolar ödeyeceğini söyleyenler Craigslist'i kullanıyor. Apple’ın sizi iki telefonla sınırlamasına takılmadan, kıyafetlerinizi değiştirip sıraya tekrar girebileceğinizi ve bu işlemi tekrarlayabileceğinizi söylüyorlar. Hatta tek bir mağazadan 8-10 telefon alanlar bile olmuş ABD’de.

Bobby ise bu iş için üniversite öğrencilerini kiralıyor. Bunu şu sözlerle ifade ediyor; "Evsizleri ve rastgele insanları kiralamaya kıyasla daha güvenli bir seçenek, çünkü üniversite öğrencilerinin paranı alıp kaçması çok daha az bir ihtimal."

Ayrıca Bobby, daha fazla para teklif eden tüccarlar tarafından kapılmalarını önlemek için çalışanlarının kaydını dahi tutuyormuş.

İlginç değil mi?

Tasarımcısı Steve Jobs bile topu topu 4 Iphone gördü. Ondan sonra 4 yeni versiyonu çıkan ve pazarlama açısından dünyada yeni ufuklar açan Iphone ve Ipad’ler sadece üreticisine değil, belki de sokaktaki tüketiciler arasındaki uyanık girişimcilere de milyon dolarlar kazandırıyor.

Tüketim hırsı sen nelere kadirsin…