'Transmedya Çağı'nı yaşıyoruz

Yapılan araştırmalara göre; şöhret sahipleri marka ya da ürün içerikli tweetlerin her biri için, paylaşımını yaptığı markadan 250 dolardan 13 bin dolara varan paralar kazanıyorlar. Hem de oturdukları yerden ve sadece bir tweet atarak.
'Transmedya Çağı'nı yaşıyoruz

Pretty Little Liars dizisinde Hanna Marin i Ashley Benson (soldan ikinci) canlandırıyor.

Sosyal medya artık ünlülerin yeni bir gelir kapısı haline gelmeye başladı. Çünkü sadece marka yüzü oldukları ürünlerin TV, dergi ve outdoor reklam kampanyalarından değil, yer aldıkları sosyal medyadaki promosyon çalışmalardan da artık önemli gelirler elde ediyorlar.

Çünkü dünyadaki yeni trend, ürün veya markaları hedef kitlelerine ulaştırmada şöhretleriyle kendilerinden söz ettiren, hayran kitleleri bulunan ünlüleri sosyal medya kampanyalarında kullanmak.

Öyle ki; artık şöhret sahipleri için para kazanmanın en kolay yolu bir marka için sosyal medya üzerinden paylaşım yapmak haline geldi.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bu tarz kampanyalarda yer alan ünlüler, ürün içerikli her bir tweet için, paylaşımını yaptığı markadan en az 250 dolar kazanıyor hem de oturduğu yerden sadece bir kez tweet atarak.

Bunun için bu güne kadar kendisine en fazla ödeme yapılan ünlünün Chloe Kardashian olduğunu öğreniyoruz.

Kardashian’ın, tanıtımını yaptığı markayı içeren her bir tweet için aldığı ücret yaklaşık 13 bin dolarmış. İşte birkaç örnek daha:

Skandalları ile tanınan ve dünya boks tarihine damga vuran, “Demir Yumruk” lakaplı eski boksör Mike Tyson, ürün tanıtımı içeren her tweeti için 3 bin 250 dolar talep ediyormuş.

90’lı yılların ortasında dünya müzik piyasasını kasıp kavuran ve Justin Timberlake’in de aralarında bulunduğu ünlü pop müzik grubu Nsync’in üyelerinden Lance Bass bile ürün tanıtımı içeren her tweeti için 252 dolar kazanıyormuş.

Amerikan ABC Family kablolu yayın kanalının dizileri arasında yer alan ve dünya çapında milyonlarca hayranı olan Pretty Little Liars dizisinin Hanna Marin’i Ashley Benson, ürün tanıtımı içeren her tweeti için 5 bin 200 dolar alıyormuş.

Ünlü gençlik dizisi Sabrina ile özellikle dönemin genç kuşağının hayranlığını kazanan ve 1996’dan 2003 yılına kadar genç cadı Sabrina olarak gönüllerde taht kuran, şimdilerde yönetmen, yapımcı ve yazar olarak karşımıza çıkan Melisa Joan Hart ise ürün içerikli her tweeti için müşterisi olan markadan 9 bin 100 dolar talep ediyormuş.

Ciddi paralar…

Öte yandan, her geçen gün kullanıcıların hayatlarına yön vermesi nedeniyle sosyal medya karşımıza adlarına “fenomen” denilen kişiler sunuyor.

Ancak pek çok fenomenin 18 yaşın altında olduğunu da söylemek pek yanlış olmaz.

Örneğin sosyal medyanın video paylaşım otoritesi kabul edebileceğimiz YouTube’un öne çıkan fenomeni Jenn McAllister gibi. McAllister henüz 18 yaşında mesela. Tıpkı; Twitter’daki yerli fenomenimiz Comolokko gibi…

Sosyal medya sayesinde soluk aldığımız dünyanın şöhret sahibi fenomenleri digital dünyada da akıl almaz paralar kazanırken artık sanal dünyanın ürettiği fenomenler de tıpkı diğer ünlüler gibi hem digital dünyada hem soluk aldığımız markaların yüzü ve seslendiricisi olarak ciddi paralar kazanıyor.

İnternet teknolojileri sayesinde artık pek çoğumuzun alışkanlıklarının da değişmeye başladığı ve bilgi tüketiminin baş döndüren bir hızla gerçekleştiği günümüzde, genel anlamıyla hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan, eş zamanlı bilgi paylaşımına olanak tanıyan digital içerik platformları olarak adlandırabileceğimiz sosyal medya, toplum yaşamına, markaların iletişim ve promosyon çalışmalarına da yön veren bir hale geldi.

Bir çok insanın mobil ve online olduğu bu digital çağda paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zeminleri yaratan sosyal medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısından da artık son derece önemli.

Transmedia dediğimiz dönüşüm (çağımız teknolojisi ile hayatımıza giren digital mecranın, diğer geleneksel mecraların yerini alması) tahmin edilenden daha hızlı olacağa benziyor.

Bu dönüşüme ayak uydurabilen kurum/markalar yakaladıkları ivme ile önümüzdeki 10 senenin yatırımını sağlamış olacaklar. Bu dönüşüm yerini yeni iletişim platformlarına bırakana kadar.