Türkiye sosyal medyada dünya lideri

Türkiye'de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var. Günde ortalama 4.9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 1.9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz. Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.

Bizim sosyal medya ahalisi çok alem. Anneler gününde yani geçtiğimiz pazar günü hem Facebook hem Twitter hem de Instagram gibi sosyal medya ağlarına bakınca anladık ki meğer bizim sosyal medya alemi hakikaten hayırlı evlatlarmış.

Yapılan paylaşımlara bakıldığında, istisnasız neredeyse herkes, annesi ile çekilmiş, göze, kulağa ve yüreğe hoş gelen fotoğrafları ile kutlama mesajlarını yerleştirmiş duvarlarına…

Kimileri öyle güzeldi ki, insan bu kadar hoş ve güzel paylaşımları görünce, kendi mesaj ve paylaşımlarının yavan kaldığı endişesine de kapılmıyor değil.

Hatta bazıları o kadar iyiydi ki, yapacağım paylaşım çok basit kalacak düşüncesiyle bana kendimi, kafelerde garsonların yarısı tüketilmiş ama kalanı bozulmasın diye Coca Cola dolabına koyduğu, boynu bükük BİM yoğurdu gibi hissettirdi.

Sosyal yaşamımızı da e-sosyal hale getirmiş bir toplumuz vesselam. Zaten bunu istatistikler de gösteriyor.

16-25 yaş arası gençlik internette yaşıyor

Öyle ki Google’ın Türkiye’nin de dahil olduğu 46 farklı pazarda internet kullanım alışkanlıklarını ölçtüğü ve karşılaştırdığı Tüketici Barometresi araştırmasında Türkiye, sosyal medya kullanımı konusunda dünyada ilk sırada yer alıyor. Rapora göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranı yüzde 92, dünya genelinde ise bu oran yaklaşık yüzde 40.

Sosyal medya kullanımı konusunda lider olan Türkiye’yi yüzde 86 ile Arjantin ve yüzde 84 ile Brezilya ve yüzde 83 ile Çin takip ediyor. Aşağıdaki grafik dünya genelinde sosyal medyayı en çok kullanan ülkeleri gösteriyor.

Google’ın raporuna göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu her gün online oluyor.

En yüksek oran, yüzde 84 ile 16-24 yaş aralığındaki kullanıcılara aitken, bu oran 25-34 yaş aralığında yüzde 77, 35-44 yaş aralığında yüzde 62, 45-54 yaş aralığında ise yüzde 41.

55 yaş üstündeki internet kullanıcılarının her gün online olma oranı ise bir önceki gruba göre artış göstererek yüzde 62’ye ulaşmış.

Türkiye’deki online nüfusun artışında akıllı telefon penetrasyonundaki artış da önemli bir etmen. Zira, Türkiye’de 2012 yılında yüzde 14 olan akıllı telefon kullanımı bugüne kadar yaklaşık 3 katına çıkarak yüzde 39’a ulaşmış.

Kullanıcıların yüzde 66’sı fotoğraf için akıllı telefonlarını kullandıklarını söylerken, müzik diyenlerin oranı yüzde 58 ve oyun oynayanların oranı ise yüzde 53.

Akıllı telefonlar elimiz ayağımız

Türkiye’nin internet kullanıcılarının, alışveriş süreçlerine akıllı telefonlarını dahil etme oranı da dünya ortalamasının üzerinde.

Rapora göre, Türkiye’de alışveriş sürecinin herhangi bir aşamasında araştırma yapmak için akıllı telefonunu kullananların oranı yüzde 37.

Bu oran ABD’de yüzde 21, Almanya ve İngiltere’de ise yüzde 17. Türkiye’deki bu süreçte en çok araştırılan kategori ise TV setleri. Onu sinema ve sigorta takip ediyor.

Araştırmaya katılan internet kullanıcılarından, son cep telefonunu internet üzerinden aldığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 32.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 41’i günde en az bir kere online video izliyor. İzleyicilerin yüzde 77’si videoları bir video sitesinden veya uygulamasından izliyor.

Facebook nüfusu 1.8 milyara dayandı

We are social tarafından hazırlanmış olan rapora göre ise Dünya üzerinde 2.5 milyar insan internet kullanıyor. Bu kullanıcıların 1.8 milyarının sosyal medya ağlarında hesabı var. Türkiye’de internet kullanım oranı, tüm nüfusa oranla %45.

Kıtalar arası bazda internet kullanımında Kuzey Amerika % 81’lik bir oranla başı çekiyor. İnternet kullanımının en az yaygın olduğu bölge ise Güney Asya (% 12).

Sosyal medya aktif kullanıcı sayıları her geçen yıl artıyor. Facebook, 1.184 milyarlık güncel aktif kullanıcı sayısı ile sosyal ağlar arasındaki liderliğini koruyor.

Aktif kullanıcı istatistiklerine göre en popüler ilk 10 sosyal medya platformları ise şöyle:

-Facebook (1,184 milyar)

-QQ (Tencent) (816 milyon)

-Qzone (632 milyon)

-Whatsapp (400 milyon)

-Google+ (300 milyon)

- Wechat (272 milyon)

-LinkedIn (259 milyon)

-Twitter (232 milyon)

-Tumblr (230 milyon)

-Tencent Weibo (220 milyon)

Mobil penetrasyonun en güçlü olduğu bölgeler, Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu.

İngiltere, yüzde 87’lik bir oranla, internetin en yaygın kullanıldığı ülke olarak lider konumda. İngiltere’yi Kanada (yüzde 86), Almanya (yüzde 84), Güney Kore (yüzde 84) ve Fransa (yüzde 83) izliyor. Kalabalık nüfusu ile Çin, internet kullanımında yüzde 42’lik bir oranla gelişmiş ülkelerin gerisinde kalıyor.

Kişisel bilgisayarlar üzerinden internette en çok vakit geçiren ülke, günlük ortalama 6.1 saat ile Brezilya.

Mobil cihazlar aracılığıyla internete bağlantı kurmayı en çok seven ülkeler Güney Amerika ve Arap ülkeleri.

Amerika, Fransa, Almanya, Kanada, Brezilya, İtalya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde en çok tercih edilen iki sosyal ağ, Facebook ve Twitter.

Amerika’da internet kullanıcılarının yüzde 85’inin Facebook’ta, yüzde 46’sının ise Twitter’da hesabı bulunuyor. Amerikalıların sosyal ağlar arasında en çok tercih ettikleri diğer siteler ise LinkedIn ve Google+.

Araştırma sonuçlarındaki en ilginç noktalardan biri, lokal sosyal ağların yükselişe geçmiş olması. Facebook, Twitter, Google+ ve Youtube gibi global sosyal ağlar dışında; Rusya, Çin ve Hindistan gibi büyük nüfuslu ülkelerde tercih edilen bölgesel sosyal ağlar da dünya çapında sosyal ağ kullanım oranlarında hatırı sayılır bir değer değişikliği yaratıyor.

Bölgesel ağlar

Rusya’da 2006’da kurulan Vkontakte, Rusya, Belarus ve Ukrayna’da kısa zamanda en popüler sosyal ağ konumuna geldi. Rusya’da internet kullanıcılarının yüzde 75’inin Vkontakte hesabı var. Vkontakte’yi yüzde 69’luk kullanım oranıyla Odnoklassniki izliyor. Rusya’da Facebook hesabı olan internet kullanıcılarının oranı ise yüzde 68.

Benzer bir durum Çin’de de geçerli. 2009’da kurulan mikroblog ve sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo Çinliler tarafından en çok kullanılan sosyal ağ (yüzde 83).

2013’ün son çeyrek verilerine göre 623.3 milyon aktif kullanıcı sayısı ile Çin’in en büyük sosyal ağlarından Qzone ve Çin’de Youtube’dan daha fazla tercih edilen video arama motoru Youku (yüzde 56) da yerel sosyal ağların gücünün azımsanmayacak boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Yine Çin merkezli bir sosyal ağ olan Tencent veya yaygın kullanılan adıyla QQ, dünyanın en çok kullanılan sosyal ağları listesinde ikinci sırada.

Hindistan’da Facebook (yüzde 94) ve Twitter’ın (yüzde 67) popülaritesine ek olarak, en sık kullanılan sosyal ağlardan biri, 2004 yılında Google bünyesinde kurulan Orkut (yüzde 51).

Facebook nüfusumuz 36 milyon

Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var. (Sahte hesaplar dahil)

Günde ortalama 4.9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 1.9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.

Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (yüzde 93), sırayla Twitter (yüzde 72), Google+ (yüzde 70) ve LinkedIn (yüzde 33) takip ediyor.

İnternet ve sosyal medya kullanım istatistiklerine genel olarak bakıldığında, Ocak 2014 verileri mobil internet erişimindeki büyük artışlara dikkat çekerken; sosyal ağ kullanımında bölgesel parametrelerin de aynı zamanda önemli bir belirleyici olduğunun altını çiziyor.