PUSULA

Hazine'nin salı günkü ihalesinde hedefin altında kalan borçlanmasıyla bozulan moraller ANAP'ta yaşanan gerginlikle iyice arttı.

BORSA SİYASET GÖLGESİNDEHazine'nin salı günkü ihalesinde hedefin altında kalan borçlanmasıyla bozulan moraller ANAP'ta yaşanan gerginlikle iyice arttı. Piyasada dolaşan birçok söylenti satış bahanesi olarak kullanıldı. Dün hiç tepki alımı gelmemesi ise dikkat çekti. Para girişi sınırlı kalan ve çıkışta zorlanan borsa bu gelişmelerin etkisiyle günü 591 puanlık düşüşle 12.052'den tamamladı. Hisse senetlerinin yüzde 4.68 değer kaybettiği dünkü işlem hacmi ise 450 trilyona indi. ANAP'ın kabinede değişikliğe gideceğine yönelik söylentilerle ve siyasi cephedeki bitmek bilmez tartışmalar kâr realizasyonu isteğiyle birleşince düşüş de sertleşti. Kısa vadede borsa yine ekonomik değil politik gelişmelere endekslendi. Siyasi bir kaos yaşanmazsa borsadaki düşüşün maksimum 11.500'e kadar sürdürebileceği görüşü hâkim. Ancak şimdilik siyaset ekonominin önüne geçmiş görünüyor.
FAİZ ÇIKIŞ SÜRÜYORBono piyasasında ise satış baskısı sürdü. Gerek salı günkü ihalede Hazine'nin 3.1 katrilyon lira borçlanma öngörmesine karşın ancak 2 katrilyon liralık bono satması, gerekse swap işlemlerinin beklentilerin altında kalacağına yönelik beklentiler bono faizindeki çıkışı körükledi. Bilindiği gibi geçen hafta Bakan Derviş yaklaşık 4 milyar dolarlık iç borçlanma senedini dövize endeksli kâğıtlarla değiştirileceğini (swap) açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından bono faizlerinde sert düşüş yaşandı. Ancak bu hafta takasın sınırlı miktarda yapılacağını bildirmesi bu kez satışı artırdı. Bu arada Köşk'te bulunan Bankacılık Yasası'nın Cumhurbaşkanı tarafından iade edileceğine yönelik söylenti de tedirginliği artırdı. Ve uzun vadeli bonoların faizinde
6 puana varan yükseliş yaşandı. Kısa vadeli bonoların faizinde 1.5-2.5 puan arasında düşüş oldu. Dün yaklaşık 1 katrilyon lira piyasada kalmasına rağmen döviz ve faiz üzerinde etkili olmadı. Vadesi dolan para ise gecelik, haftalık ve iki haftalık repoya yöneldi. Bir süredir esen aşırı iyimser rüzgârlarla sert düşüş yaşanan bono faizlerinde kısa vadede sınırlı yükseliş sürebilir.
DÖVİZ YİNE SAKİNHazine'nin itfasının altında borçlanması yüzünden piyasada kalan 1 katrilyon lira beklentilerin aksine dövize yönelmedi. Ve repoyu seçti. Döviz ise sakin bir gün geçirdi.
Gün sonunda dolar 4 bin liralık çıkışla 1 milyon 117 bin liraya ulaştı. Mark ise paritenin etkisiyle 3 bin liralık düşüşle 492 bine geriledi. Dövizde sert çıkış yaşanmayacağına yönelik beklenti yüzünden piyasada esen olumsuz rüzgârlara karşın talebin sınırlı düzeyde kaldığı gözlendi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI