PUSULA

Güne temkinli alımlarla başlayan borsa destek seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla günü 351 puanlık çıkışla 11.967 puandan tamamladı.

BORSA DESTEK ALIMI GELDİ
Güne temkinli alımlarla başlayan borsa destek seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla günü 351 puanlık çıkışla 11.967 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise son dönemlerin en düşük seviyesi olan 290.16 trilyon liraya indi. Son derece hacimsiz iki seans geçiren borsadaki alımlar şimdilik tepki alımı niteliğinde. Neredeyse tamama yakın hissenin ana destek seviyesine kadar gerilemesi yüzünden artan tepki alımlarının önümüzdeki haftanın ilk günleri de sürme ihtimali kuvvetli. Bu çıkışın işlem hacmiyle desteklenmesi durumunda endeks yeniden 13 bin puanı test edecektir. Çıkış işlem hacmiyle desteklenmezse endeks de 11.500 taban olacak ve dar alanda dalgalanma yaşanacak. Tabii siyasi alanda yeni bir kavga çıkmazsa.
FAİZ DÜŞÜŞE GEÇTİ
Güne çıkışla başlayan ve yüzde 80'i aşan bono piyasasında faiz öğle saatlerinde yaklaşık 2 puan geriledi. Aktif bonoların faizi yüzde 74.5-79.5 bandına indi. Son günlerde tırmanan bono faizleri dünkü iç borç danışma kurulu toplantısı öncesinde bu kez geriledi. Hazine'nin bu toplantıda iç borçlanma senetlerinin dövize endeksli senetlerle takas edilmesi (swap) ve haziran ayı iç borçlanma programına ilişkin bilgi vereceği beklentisi piyasa tarafından erken satın alındı. Ancak bu hafta bono faizlerinin yükselmesinde iki temel neden vardı. Birincisi bono faizlerinin aşırı düşmesi, ikincisi ise açık pozisyonunu kapatmak isteyen bazı bankaların ekonomi yönetimini swap işlemine zorlama çabası. Bunun sonucu 10 puan yükselen bono faizlerinin Merkez Bankası'nın repo faizlerini mevcut seviyelerinde tutması durumunda kısa vadede yüzde 75'lerde dengelenmesi bekleniyor. Ancak swap işlemlerine yönelik miktar açıklanırsa bu durumda cari kurdan ödeme yapacak olan bankaların döviz fiyatlarını aşağıya çekmeye çalışacağı, Merkez Bankası'nın ise repo faizlerini dövize olan baskının azalması yüzünden aşağıya çekeceği görüşü hâkim.
DÖVİZ SWAP DÜŞÜŞ GETİRDİ
Sabah yükselen döviz öğle inişe geçti. Hazine'nin Bankalar Birliği'nin danışmanı olan yabancı banka ile iç borcun dövizli kâğıtlarla takasına ilişkin görüşmesi döviz satışlarını artırdı. Bu nedenle serbest piyasada dolar 8 bin, mark ise 5 bin lira geriledi. Swap'a ilişkin açıklamaların ardından bankaların dövizi aşağıya çekmeye çalışacağı, ancak Merkez Bankası'nın sert düşüşe izin vermeyeceği görüşü hâkim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI