PUSULA

Güne beklentiler doğrultusunda yükselişle başlayan ve bir ara 12 bin 247 puana kadar yükselen borsa profesyonel yatırımcıların bu fiyatlardan yaptığı satışlarla inişe geçti.

BORSA AŞIRI TEPKİ VERDİ Güne beklentiler doğrultusunda yükselişle başlayan ve bir ara 12 bin 247 puana kadar yükselen borsa profesyonel yatırımcıların bu fiyatlardan yaptığı satışlarla inişe geçti. Fazilet Partisi'nin kaderini belirleyecek kararın bu hafta açıklanması beklendiği için risk almak istemeyen yatırımcıların yoğun satışlarına öğleden sonra Arjantin'e ilişkin gelen olumsuz haberler de destek verdi. İkinci seans yoğunlaşan satışların etkisiyle borsa bileşik endeksi günü 757 puanlık düşüşle 11.082 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 6.4 değer kaybetti. Fazilet Partisi'ne ilişkin kararın beklendiği bu hafta piyasada sert fiyat hareketleri sürebilir. Özellikle dün bu gelişmelere aşırı tepki veren ve psikolojik seviyesi olan 11 bine gerileyen borsada sınırlı alımlar gözlenebilir. Bu arada Arjantin'den gelecek haberler de ilgiyle izlenecek. Uluslararası piyasalarda Türkiye ile aynı kategoride yer alan Arjantin'de artan devalüasyon riski nedeniyle
yabancı yatırımcıların Türkiye'deki risklerini de azaltmaya çalışacağına yönelik beklenti piyasaların stresini artıracak gibi görünüyor.
FAİZ TAKAS ETKİLEMEDİMerkez Bankası'nın kısa vadeli faizlerde beklenen indirime gitmemesi yüzünden bono faizlerinde de sabah saatlerinde yaşanan düşüş öğleden sonra yerini yükselişe bıraktı. Dün repo faizleri yüzde 63 seviyesinde gerçekleşti. Bono piyasasında ise takasın umulanın üzerinde talep görerek sonuçlanması yüzünden sabah yüzde 77 seviyesinin altına gerileyen faiz oranları öğleden sonra yüzde 79'a ulaştı. Bazı vadelerde cuma gününe göre faiz oranları 2 puan civarında yükseldi. Gerek Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmemesi,
gerekse tüm piyasaları etkisi altına alan Fazilet Partisi davasına ilişkin kararın bu hafta açıklanacak olması piyasalarda zayıf satışlara neden oldu. Arjantin'in devalüasyon riskinin artması da piyasadaki tedirginliği artırdı. Faiz cephesinin bu hafta özellikle Fazilet Partisi'yle ilgili yapılacak açıklamayı bekleyeceği bu arada Arjantin'le ilgili gelişmeler ve bu durumda yabancı yatırımcıların tavrının piyasanın yönünü belirleyeceği görüşü hâkim.
DÖVİZ YABANCILAR ALIM YAPTI Sabah nispeten sakin olan döviz piyasasında öğle saatlerinde fiyatlar tırmanışa geçti. Yabancı yatırımcıların alımlarının yanı sıra öğleden sonra Merkez Bankası'ndan geldiği tahmin edilen alımlar da fiyatlardaki yükselişi destekledi. Ancak hacimlerin son derece düşük olduğu gözlendi. Bankalararası piyasada artan alımların etkisiyle serbest piyasada da dolar 26 bin liralık yükselişle 1 milyon 224 bin liraya ulaştı. Paritenin etkisiyle mark ise 7 bin liralık yükselişle 537 bin liradan günü tamamladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI