PUSULA

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün yine keyifsiz iki seans yaşadı.

BORSA BEKLEMEDE İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün yine keyifsiz iki seans yaşadı. Güne hızlı bir çıkışla başlayan ve bir ara 11 bin puana ulaşan borsa bileşik endeksi hemen ardından gelen satışlarla geriledi. İkinci seans 10.656 puana kadar gerileyen borsa bileşik endeksi son dakika gelen alımlarla günü 28 puanlık çıkışla 10.822 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 229 trilyon 670 trilyon liraya geriledi. Son günlerde çok sert düşüş yaşanan piyasada mevcut seviyeler korunmaya çalışılıyor. Endeksin dip seviyesinin ise 10 bin puan olduğu görüşü hâkim. Piyasalar nefesini tutmuş Fazilet Partisi davasının sonucunu ve bunun ardından oluşacak yeni politik manzarayı bekliyor. Cuma günü açıklanması beklenen Fazilet Partisi dava sonucuna kadar geçecek sürede ise borsanın işlem hacmi düşük en iyi ihtimalle bu seviyelerde keyifsiz seansları sürecek.
FAİZ YÜZDE 80'İ GEÇTİ Bono faizleri dün de çıkışını sürdürdü. Piyasanın aktif kâğıtlarının faizi valörlü işlemlerle birlikte 2 ile 5 puan arasında yükseliş kaydetti. Ve bir süredir aşılamayan yüzde 80 seviyesi de geçilmiş oldu. Hazine'nin itfasının altında borçlanması yüzünden piyasada kalan 1.6 katrilyon liranın bonoya değil dövize yönelmesi dün bono faizlerindeki çıkışı körükledi. Bu arada Fazilet Partisi'yle ilgili davada sona yaklaşılması da piyasadaki tansiyonu yükselten bir başka önemli gelişme oldu. Kısa vadede bankaların Hazine'nin ihalesine katılmak yerine mali yapılarını güçlendirecek işlemleri tercih edeceğine yönelik beklenti de gün geçtikçe kuvvetleniyor. Özellikle bankaların altı aylık bilançolarını kapatma telaşı temmuz ayındaki yüklü dış kredi ödemelerini yapacak olması kısa vadede bonoya olan talebi olumsuz etkiliyor.
DÖVİZ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR Döviz piyasası dün de oldukça hareketli saatler yaşadı. Merkez Bankası tarihinde ilk kez bir günde iki defa döviz satış ihalesi açmak zorunda kaldı. Sabah 212 milyon dolar, öğleden sonra ise 62 milyon dolar satmasına rağmen piyasadaki yoğun talep nedeniyle fiyatlardaki çıkış da devam etti. Gün sonunda İstanbul serbest döviz piyasasında dolar 27 bin liralık çıkışla 1 milyon 270 bin liraya yükseldi. Doların hafta başından bu yana üç işlem günündeki değer artışı ise 72 bin liraya ulaştı. İtfadan kalan paranın dün bono yerine dövize yönelmesi özellikle Fazilet Partisi konusundaki belirsizlikle daha da artmış görünüyor. Bu arada bankaların bilanço kapama çabaları ve sendikasyon geri ödemeleri de dövize olan taleplerini önemli ölçüde artırıyor. Cuma günü açıklanması beklenen Fazilet Partisi dava sonucuna kadar döviz talebinin süreceği görüşü hâkim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI