PUSULA

Gün boyunca Fazilet Partisi konusunda Anayasa Mahkemesi'nin alacağı kararı bekleyen borsa dar bir bant içinde dalgalandı.

BORSA ANKARA İZLENECEK
Gün boyunca Fazilet Partisi konusunda Anayasa Mahkemesi'nin alacağı kararı bekleyen borsa dar bir bant içinde dalgalandı. Güne kararsız başlayan borsada bileşik endeks ikinci seansın son saatindeki alımlarla haftayı 136 puanlık yükselişle 11 bin 119 puandan tamamladı. Hisselerin yüzde 1.25 değer kazandığı dünkü ikinci seansta işlem hacmi ise son haftaların en düşük seviyesi olan 187.55 trilyon lirada kaldı. Borsa önümüzdeki hafta Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Fazilet Partisi'nin boşta kalan milletvekillerinin tutumuna göre yön belirleyecek. Ancak para girişi sınırlı piyasanın bir süre daha Ankara'daki gelişmelere endekslenmesi sıkışıklığın biraz daha sürmesine neden olabilir.
FAİZ BEKLE-GÖR POLİTİKASI
Döviz piyasasındaki sert fiyat hareketleri ve talep nedeniyle hafta boyunca yükselen bono faizleri dün mevcut seviyelerinde kaldı. İşlem hacminin çok azaldığı gözlendi. Gün sonunda piyasanın aktif bonolarında bir puanla sınırlı iniş veya çıkışlar yaşandı. Döviz piyasasının sakinleşmesi ve Fazilet Partisi konusunda Anayasa Mahkemesi'nin kararının açıklanacak olması yüzünden bono piyasasında da tam bir bekle-gör politikası izlendi. Repo faizleri ise yine yüzde 63 seviyesinde gerçekleşti. Fazilet Partisi'nin kapatılmasına rağmen milletvekillerinin milletvekilliğinin düşmemesi ihtimali piyasalar tarafından hafta boyunca satın alınmıştı. Bu nedenle piyasaların Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'ni kapatma kararını çok olumsuz algılamayacağı görüşü hâkim. Ancak haftasonunda ve önümüzdeki hafta Ankara'dan gelecek haberler izlenecek ve fiyatlar buna göre yön bulacak.
DÖVİZ KARAR DÜŞÜŞ GETİRDİ
Hafta boyunca hareketli saatler yaşayan döviz piyasasında dün talebin azalmasıyla durgun bir gün yaşandı. Yabancı bankaların spekülatif alımlarının kesilmesi yerli banka alımlarının ise kalmaması yüzünden rahatlayan döviz piyasasında fiyatlar mevcut seviyelerini korudu. Fazilet Partisi davasına odaklanan döviz piyasasında dün dolar perşembe günkü seviyesinde kalırken, pariteden aldığı destekle mark 10 bin liralık çıkışla 563 bin liraya yükseldi. Bu arada piyasalar kapandıktan sonra Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanan FP'nin kapatılması kararı bankalararası piyasada fiyatları bir miktar aşağı çekti. Hafta boyunca bunu satın alan bankacılar, milletvekilliklerinin düşmemesini olumlu algıladı. Karar öncesinde 1 milyon 300 bin lira seviyesinde olan bankaların dolar kotasyonları 1 milyon 280 bin liraya kadar geriledi. Önümüzdeki hafta FP milletvekillerinin tavrı piyasalar üzerinde belirleyici olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI