PUSULA

Borsa dün yine keyifsiz ve hareketsiz bir gün geçirdi. Günün genelinde satıcılı bir seyir izleyen borsa ikinci seansın son bir saatinde gelen sınırlı alımlarla toparlanabildi.

BORSA SIKIŞMA ARTTI Borsa dün yine keyifsiz ve hareketsiz bir gün geçirdi. Günün genelinde satıcılı bir seyir izleyen borsa ikinci seansın son bir saatinde gelen sınırlı alımlarla toparlanabildi. Son dakika alımlarının etkisiyle borsa bileşik endeksi günü 18 puanlık yükselişle 11.845 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise son dönemlerin en düşük seviyesi olan 272.44 trilyon lirada kaldı. Alternatif piyasalardaki olumlu harekete karşın borsaya yeterli para girişi sağlanamaması sıkışmayı artırıyor. Piyasa oyuncuları uzun bayram tatili öncesinde yeni pozisyon alma konusunda da isteksiz görünüyor. Ancak bu sıkışmanın ardından piyasanın yeni bir çıkış denemesi yapacağı yolundaki beklentileri kuvvetli. Bayram sonrasında bu konuda bir hareket yaşanabilir. Ancak önemli olan bu hareketin işlem hacmi artışıyla birlikte gerçekleşmesi ve 13.000-13.500 puandaki kuvvetli direncinin aşılabilmesi.
FAİZ TEPKİ ÇIKIŞI Son günlerde sert düşüşüyle dikkat çeken bono faizleri dün bu kez yükseldi. İtfadan kalan paranın salı günü zaten bonoya yönelmesi yüzünden artık önemli bir alıcı kalmamasının ve yaklaşan bayram öncesinde de TL talebinin artacağı beklentisi bono faizleri üzerinde baskı yarattı. Hızlı düşüşe tepki niteliği taşıyan sınırlı hareket yüzünden aktif bonoların faizlerinde yarım ile bir puan arasında bir yükseliş yaşandı. Dün Hazine uzun bir aradan sonra ilk kez halka arzı denedi. Satışı bugün de sürecek olan bonolar 174 gün vadeli ve 7 Ağustos 2002 itfa tarihliydi. Ancak bankacılık kesimi gerek vadesi, gerekse cazip olmayan getirisi yüzünden yatırımcıların bu vadeye taleplerinin sınırlı düzeyde kalacağını söyledi. Dün halka arza yönelik bu beklentinin de faiz oranlarındaki yükselişi desteklediği öne sürüldü. Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarında beklenen indiriminin gerçekleşmemesi halinde fonlama maliyetleri yüzünden bono faizlerinin de yüzde 70'ler civarında dalgalanması beklenmeli. Olumsuz bir beklenti bulunmadığı için bono faizlerindeki aşağı ve yukarı hareketler ise çok sınırlı ve kısa süreli olacaktır.
DÖVİZ SATIŞLAR SÜRECEK Güne bir önceki günün devamı niteliğinde düşüşle başlayan döviz fiyatları öğleden sonra gelen tepki alımlarıyla hafif toparlandı. Bankalararası piyasadaki toparlanmanın etkisiyle serbest piyasada da dolar günü 5 bin liralık yükselişle 1 milyon 352 bin liradan tamamladı. Yaklaşan bayram öncesinde özellikle serbest döviz piyasasının satıcılı bir seyir izlemesi bekleniyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI