PUSULA

Borsa dün de satış ağırlıklı bir gün geçirdi.

BORSA SATIŞLAR ARTTI Borsa dün de satış ağırlıklı bir gün geçirdi. Önceki günün aksine dün ikinci seans artan satışların etkisiyle borsa bileşik endeksi günü 366 puanlık düşüşle 11.478 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin yüzde 3.1 değer kaybettiği dünkü seansta işlem hacmi ise 310.4 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti.
Para girişi sınırlı piyasanın uzun bayram tatili öncesinde sıkışık seyrini koruması bekleniyor. Borsanın bir süre 10.500-11.000 puanı dip, 12.500 puanı ise tavan olarak koruma ihtimali kuvvetleniyor. Bu dip ve tavan seviyelere yaklaştıkça tepki işlemleri artacaktır. Uzun süredir 300 trilyon seviyesinde kalan işlem hacmi piyasadaki sıkışmayı ortaya koyuyor. Kısa vadede piyasanın mevcut bandını koruyacağı bayramdan sonra bir çıkış denemesi olabileceği görüşü hâkim. Ancak bu denemenin başarılı olabilmesi için işlem hacminde ciddi artış yaşanması gerekiyor.
FAİZ BAYRAM ÇIKIŞI Bono piyasası oldukça sakin bir gün geçirdi. Hızlı düşüşe tepki çıkışları dün de sürdü. Pazartesi valörlü işlemlerle birlikte aktif bonoların faizlerinde yaklaşık 1 puan civarında yükseliş gözlendi. Böylece 5 Şubat 2003 vadeli bono dışında 3 aydan uzun vadeli tüm bonoların faizi yeniden yüzde 71-72 bandına yükselmiş oldu. Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarında bir indirim yapmadan bono faizlerinin yüzde 70'lerin altına kalıcı biçimde inmesi zor görünüyor. Önümüzdeki hafta bayram nedeniyle piyasalar 3.5 gün açık kalacak. Her bayram artan TL ihtiyacının bu yıl da kendini hissettirmesi bekleniyor. Ancak bu yıl etkisinin daha sınırlı olacağı ve faiz üzerinde önemli bir baskı yaratmayacağı görüşü hâkim. Buna karşın kısa hafta boyunca bono piyasasında alıcı olmayacağı, buna karşın bir miktar satış gelebileceği unutulmamalı.
DÖVİZ TEPKİ HAREKETİNİ İZLEYİN Hafta sonu tatili öncesinde döviz piyasası oldukça sakindi. Gün boyunca dalgalanan fiyatlar akşam saatlerinde gelen sınırlı alımla toparlandı. Buna rağmen serbest piyasada dolar günü 4 bin liralık değer kaybıyla 1 milyon 348 bin liradan tamamladı. Euro ise iki bin liralık gerilemeyle 1 milyon 176 bin liraya indi. Önümüzdeki hafta dövize olan talebin daha da zayıflaması bekleniyor. Artan Türk Lirası ihtiyacı yüzünden özellikle yatırımcı kesiminin satış ağırlıklı işlem yapacağı, bunun da fiyatlar üzerinde kısa süreli de olsa baskı yaratacağı görüşü hâkim. Dolar şimdilik 1 milyon 350 bin lira civarlarında dengelenmesine karşın bayram sonrasında yeniden geniş bir bant içinde dalgalanmasını sürdürebilir. Bu nedenle yatırımcıların panik işlemlerden kaçınmalarını ve sert iniş ve çıkışların tepkilerini beklemelerini öneririm.

YAZARIN DİĞER YAZILARI