PUSULA

Borsanın bu hafta da özellikle haftanın ilk yarısında sıkışık seyrini koruması beklenmeli.

BORSA TAKASA DİKKAT Borsanın bu hafta da özellikle haftanın ilk yarısında sıkışık seyrini koruması beklenmeli. Uzun süredir 11.000 ile 12.000 puan aralığına sıkışan borsa bileşik endeksinin yine mevcut bandını koruma ihtimali kuvvetli. Bu haftanın bir diğer özelliği ise Kurban Bayramı nedeniyle piyasanın perşembe günü ilk seans işlem yapıldıktan sonra 26 Şubat Salı gününe kadar işleme kapalı olması. Takas dezavantajı yüzünden yatırımcılar özellikle haftanın ilk yarısında borsada alım yapmaya çok istekli olmayacaklardır. Çarşamba gününden itibaren İMKB'de yapılan işlemlerin takası ise bayram sonrası yapılacağı için işlem hacminde ilk yarıya göre sınırlı da olsa bir artış yaşanabilir. Ancak endeks bazında çok ciddi bir hareket yaşanması beklenmemeli. Her uzun tatil dönemi öncesinde yaşanan sıkışıklık bugün ve yarın borsada da etkisini gösterecek. Borsanın kısa vadede olumsuz bir beklentisi bulunmaması yüzünden 10.500-11.000 puanı dip yapması, taze para girişi olmadığı için de 12.500 puanı tavan olarak koruması beklenmeli.
FAİZ BEKLEMEDE Bono piyasasının bu hafta da dar bir bant içinde hareketini sürdürmesi beklenmeli. Uzun bayram tatili öncesinde artan Türk Lirası ihtiyacı yüzünden bono talebinin bu hafta düşük kalması ve üç ay ve daha uzun vadeli bonoların faizinin ise yüzde 70-72 bandını koruması ihtimali kuvvetli. TL ihtiyacı yüzünden bazı bankaların bono da satış yapması halinde hafta içinde bir miktar yükseliş yaşansa bile bunun kısa süreli bir hareket olacağı unutulmamalı. Yatırımcılar özellikle bu kısa süreli çıkışları alım fırsatı olarak değerlendirebilirler. Bono faizlerinde yeni bir faiz inişi yaşanabilmesi içinse öncelikle Merkez Bankası'nın repo faizlerini düşürmesi gerekiyor. Üst üste olumlu haberler ve IMF kredisine rağmen bono faizlerinin yeniden eski seviyelerine ulaşması tamamen fonlama maliyetlerinden kaynaklanıyor. Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı öncesinde olumlu gelişmeler yaşansa bile bono faizlerindeki inişler kısa süreli ve sınırlı etki yaratacaktır.
DÖVİZ SATIŞLAR SÜREBİLİR Bayram öncesi haftada döviz piyasasının satış ağırlıklı bir seyir izlemesi beklenmeli. Her bayram öncesi bireylerin ve başta bankalar olmak üzere şirketlerin artan Türk Lirası ihtiyacı bu hafta da piyasaları etkisi altına alacaktır. Özellikle yatırımcı kesiminin döviz bozdurup TL yaratma isteğinde artış olacaktır. Bunun hafta başından itibaren fiyatlar üzerinde de baskı yaratma ihtimali kuvvetli. Olası satış baskısı ise doları daha önceki destek seviyesi olan 1 milyon 300 bin liraya kadar geri çekebilir. Ancak bayram sonrası fiyatların yeni denge seviyelerini yakalayacağı unutulmamalı. Satış ağırlıklı işlemlere sahne olması beklenen döviz piyasasında yatırımcıların hafta boyunca panik işlem yapmamasını öneririm. Bayramdan sonra ise döviz fiyatlarının yine geniş bir bant içinde hareket etme ihtimali kuvvetli görünüyor. Bu nedenle yatırımcıların zaman zaman artan sert iniş ve çıkışların olası tepkilerini beklemeleri ve pozisyonlarını buna göre ayarlamaları gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI