PUSULA

Borsa dün 11.000 puandaki desteğinde tutundu. Güne satıcılı başlayan ve ilk seans bir ara 11.034 puana inen borsa bileşik endeksi bu destek seviyesinden gelen tepki alımlarıyla toparlanmaya çalıştı.

BORSA 11.000'DE TUTUNDU Borsa dün 11.000 puandaki desteğinde tutundu. Güne satıcılı başlayan ve ilk seans bir ara 11.034 puana inen borsa bileşik endeksi bu destek seviyesinden gelen tepki alımlarıyla toparlanmaya çalıştı. Ancak son yarım saatte artan alımlara rağmen borsa bileşik endeksi günü 207 puanlık düşüşle 11.270 puandan tamamlayabildi. İşlem hacmi ise yılın en düşük seviyesi olan 182.7 trilyonda kaldı. Borsada dün takas dezavantajı yüzünden günlük al-satlar dışında işlem yapılmadığı görüldü. Bugünden itibaren yapılan işlemlerin takası ise bayramdan sonra yapılacak. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi borsa endeksinin teknik olarak en önemli destek seviyeleri 11.000-10.500'de bulunuyor. Bu günden itibaren yapılacak işlemlerin ödemelerinin bayramdan sonraya kalması yüzünden piyasanın daha canlı olma ihtimali kuvvetli. Bu nedenle artık 10.500 puandaki ana desteğinin test edilme ihtimali zayıf görünüyor. Ancak kısa vadede satın alınabilecek beklenti bulunmaması yüzünden takas avantajına bağlı olarak endeks bazında önemli bir hareketlenme yaşanması da zor görünüyor. Kısa vadede endeksin 10.500-11.000 dip ile 12.500 tavan seviyeleri arasında hareket etmesi beklenmeli.
FAİZ MERKEZ BEKLENİYOR Bono piyasası dün de mevcut seviyelerini korudu. Aktif bonoların faizinde yarım puan civarında düşüş ve çıkışlar gözlendi. Buna rağmen halen vadesi üç aydan uzun bonoların faizi yüzde 70-72 bandı arasında bulunuyor. Dünkü hareket de mevcut bandı bozmuş değil. Bayram öncesi hafta artan Türk Lirası ihtiyacı yüzünden bono piyasasının düşük işlem hacmiyle dar bir bantta hareketini sürdürmesi beklenmeli. Bankacılık kesiminin ortak beklentisi ise Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarında yapacağı indirime kadar mevcut seviyelerin korunacağı yönünde. Zaman zaman yaşanacak sert iniş ve çıkışların ise kısa süreli etkisi olacağı görüşü hâkim. Merkez Bankası'nın kontrolünde bulunan piyasada halen repo faizleri yüzde 59 seviyesini koruyor.
DÖVİZ BAYRAM REHAVETİ Döviz
piyasası haftanın ilk günü sakindi. ABD piyasalarının kapalı olması da bu durgunluğu artırdı. Fiyatlar ise genelde cuma günkü seviyelere yakın seyretti. Kapanışa yakın gelen zayıf alımların etkisiyle serbest piyasada dolar günü 3 bin liralık yükselişle 1 milyon 353 bin liradan tamamladı. Bayram öncesi artan Türk Lirası ihtiyacı yüzünden döviz piyasasının önümüzdeki günlerde satıcılı bir seyir izlemesi bekleniyor. Bunun fiyatlar üzerinde de baskı yaratma ihtimali kuvvetli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI