PUSULA

Mali piyasalar dün İMKB dışında oldukça sakindi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ise çok sert fiyat hareketleri gözlendi.

BORSA ÇIKIŞTA ZORLANIYOR Mali piyasalar dün İMKB dışında oldukça sakindi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ise çok sert fiyat hareketleri gözlendi. İlk seans Türkiye'nin kredi notunun yükseltileceğine ilişkin çıkan söylentinin de etkisiyle hızlı yükseliş yaşanan İMKB'de endeks sürpriz yaparak 34.700 puana kadar yükseldi. Önemli bir beklenti bulunmamasına karşın İMKB'nin ilk seansta bu kadar hızlı yükselmesi dikkat çekti. Ancak genele yayılmayan ilk seanstaki çıkış ikinci seans yerini kâr satışlarına bıraktı. İMKB günü 152 puanlık çıkışla 34.324 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 969 milyon YTL gibi düşük bir düzeyde kaldı. Borsadaki çıkış trendi korunuyor. Endeksin ilk hedefi başka deyişle direnci ise 34.800-35.000 puanda bulunuyor. 35.000 puanın üzerinde ise asıl önemli direnç seviyesi İMKB'nin tarihi zirvesi olan 35.800 puanda ortaya çıkıyor. Ancak bu dirençler daha kuvvetli ve piyasanın bu kuvvetli dirençleri aşabilmesi için önemli para girişi şart. Çok kısa vadede ise piyasayı yukarı taşıyacak yeni bir beklenti bulunmaması sıkışıklığı artırabilir.
FAİZ 2006 VERGİSİ TALEP ARTIRIYOR Hazine'nin sürpriz faizle sonuçlanan ihalesinin ardından bono faizlerinde sınırlı düşüşler yaşandı. Hazine'nin dünkü ihalesinin TL ve ardından YTL cinsi düzenlediği bugüne kadarki ihalelerde oluşan en düşük faizle sonuçlanması ise piyasa açısından da sürpriz oldu. Faizdeki bu hızlı düşüşte en büyük etken 2005 yılından sonra ihraç edilecek olan kâğıtlardan yüzde 15 stopaj alınacak olması. İkinci önemli neden ise bu kâğıdın yeni gösterge kâğıt olacağına ilişkin beklenti. Bu nedenle yılbaşına kadar yapılacak olan ihalelere yerli ve yabancı yatırımcıların yüksek katılım göstermesi ve faiz oranlarının düşük seviyelerini koruması ihtimali yüksek görünüyor. Dün Hazine'nin sürpriz faizle sonuçlanan ihalesinin ardından İMKB bono piyasasında da faiz oranlarında sınırlı düşüş yaşandı. 9 Mayıs 2007 vadeli tahvilin faizi 0.13 puan düşüşle yüzde 14.23'e indi. Ancak halen fonlama maliyetlerinin yüzde 14.74'de bulunmasına karşın bono faizlerinin bu seviyenin altında yer alması yüzünden kısa vadede bono faizlerinde önemli bir düşüş beklentisi yok.
DÖVİZ PARİTE İZLENECEK Döviz piyasasında sakin seyir korundu. Uluslararası piyasalarda dolar yeniden avro ve yen karşısında iki yılın en yüksek seviyesini gördü. İç piyasa ise pariteye bağlı hareketini sürdürdü. Gün sonunda dolar 0.10 YKr değer kaybıyla 1.3650 YTL'den, avro ise paritenin etkisiyle 0.60 YKr düşüşle 1.6010 YTL'den kapattı. Yabancıların önemli oranda 2005 bilançolarını kapama işlemini tamamladığı tahmin ediliyor. Bu nedenle kısa vadede önemli bir beklentisi bulunmayan döviz piyasasında parite hareketleri kurlar üzerinde belirleyici olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI