PUSULA

Piyasalar yine hareketli bir gün geçirdi. Günün en hareketli piyasası ise kuşkusuz sert çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken İMKB oldu.

BORSA SÖYLENTİ BORSASI Piyasalar yine hareketli bir gün geçirdi. Günün en hareketli piyasası ise kuşkusuz sert çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken İMKB oldu. Gün boyunca alıcılı bir seyir izleyen borsada çıkışın lokomotifi ise özellikle büyük bir aracı kurumun yüklü alım yaptığı İş Bankası C hissesiydi. Salı günü Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu artıracağı yönündeki söylentiyle yükselen borsada dünkü söylenti ise yabancı bir yatırımcı grubunun bir Türk bankasını satın alacağı veya ortaklık yapacağı yönünde oldu. Bu arada piyasa oyuncuları IMF'den gelen cari açık uyarısını ve Moody's'in kredi notu konusunda 'değerlendirme yapıyoruz' yönündeki açıklamalarını ve Avrupa borsalarındaki düşüşü görmezden geldi. Gün boyunca alıcılı bir seyir izleyen İMKB günü 542 puanlık çıkışla maksimum seviyesi olan 34.866 puandan kapattı. Hızlı çıkışa karşın işlem hacminin 900 milyon YTL'de kalması ise dikkat çekti. Bu arada yabancı takasının bir günde yüzde 65.50'den yüzde 65.09'a gerilemesi ise bir başka dikkat çeken gelişme oldu. Kasım ayında borsadaki çıkış trendini sürdürmeye çalışan piyasa oyuncularının işlemleriyle endeksin önce 35.100, ardından tarihi zirve seviyesi olan 35.800 puanı deneme ihtimali kuvvetli. Ancak 35.800 zirvesi denendiğinde işlem hacminin 2,7 milyar YTL olduğu unutulmamalı. Şimdilik güçsüz görünen piyasanın bu dirençlerinde zorlanma ihtimali var. Küçük yatırımcıların bu seviyelerde dikkatli olmasını ve her söylentinin peşine takılmamasını öneririm.
FAİZ SINIRLI DÜŞÜŞ SÜRÜYOR Bono piyasasında zayıf düşüş dün de sürdü. Yeni gösterge kâğıt olan 24 Mayıs 2006 vadeli tahvilin faizi 0.11 puan düşüşle yüzde 14.46 seviyesinden işlem gördü. Hazine'nin 2005 yılında ihraç ettiği kâğıtların yüzde 15'lik stopaj kapsamı dışında yer alması mevcut kâğıtlara olan talebi artırmış görünüyor. Ancak gecelik repoyla yapılan fonlamanın maliyeti yüzde 14.75 seviyesinde bulunuyor. Başka deyişle mevcut kâğıtlar fonlama maliyetlerinin zaten altında bir seviyeden işlem görüyor. Bu nedenle kasım ayı boyunca faizdeki olası düşüşün sınırlı düzeyde kalması bekleniyor. Buna karşın 'faizdeki düşüşün kesilebileceği' sinyali vermesine karşın aralık ayında Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimi beklentisi korunuyor. Bu, yılın son ayında faizde bir miktar daha düşüşe neden olabilir.
DÖVİZ LONDRA SATIŞ YAPTI Döviz piyasasında satış eğilimi gözleniyor. Dün Londra kaynaklı satışların etkisiyle dolar günü 0.4 YKr değer kaybıyla 1.3610 YTL'den tamamlarken, avro ise 0.4 YKr düşüşle 1.5910 YTL'ye indi. Yabancıların bilanço kapama işlemlerini önemli oranda tamamladığı ve yavaş yavaş yeni pozisyon alımlarının gelebileceği beklentisi var. Aralık ayına doğru bu nedenle dövizdeki satışlar artabilir. Bu arada yerli yatırımcılardan da vergi ödemelerine bağlı satış gelmesi bekleniyor. Kısa vadede bu, kurlar üzerinde baskı yaratabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI