PUSULA

Haftanın ilk günü en hareketli piyasa kuşkusuz tarihi zirvesini geçen İMKB oldu. Yabancıların bir banka daha alacağına ilişkin söylentilerin kullanıldığı piyasada bu arada İtalyan işadamlarının Türkiye'ye gelişi de borsadaki yükseliş için kullanıldı.

İMKB'de yeni zirve: 35.655
Haftanın ilk günü en hareketli piyasa kuşkusuz tarihi zirvesini geçen İMKB oldu. Yabancıların bir banka daha alacağına ilişkin söylentilerin kullanıldığı piyasada bu arada İtalyan işadamlarının Türkiye'ye gelişi de borsadaki yükseliş için kullanıldı. En son 4 Ekim'de seans içinde 35.809 puana ulaşan ve günü 35.624 puanla tarihi zirvesinden tamamlayan İMKB, dün 340 puan yükselişle tarihi zirvesi olan 35.654.99 puandan günü tamamladı. Dün tarihi zirve geçilmesine karşın işlem hacmi ancak 1.17 milyar YTL oldu. Bir örnek vermek gerekirse en son 4 Ekim'de tarihi zirvesini geçen borsada işlem hacmi 2.7 milyar YTL'ye ulaşmıştı. Bu işlem hacmi aslında zirve kıran yükselişi desteklemiyor. Ancak son dönemde yabancı takasındaki artış piyasaya yeni para girişi olduğunu gösteriyor. Son verilere göre halen İMKB'de işlem gören hisselerin yüzde 65.99'u yabancıların elinde bulunuyor. Dünkü işlemlere bakıldığında ise yine yabancıların başı çektiği, fakat hisse seçiminde çok daha seçici oldukları gözleniyor. Kısa vadede borsanın seans içi rekoru olan 35.800 puanı test ederek geçme ihtimali kuvvetli. Ancak hacimde artış yaşanmazsa 36.000-36.500 dirençlerinde çok daha fazla zorlanabilir.
FAİZ İHALELER BEKLENECEK Bono piyasasında yatay seyir korundu. Hazine'nin bugün düzenleyeceği 315 günlük bono ve 581 günlük tahvil ihalesi öncesinde dün bono faizlerinde sınırlı düşüş yaşandı. 2006'dan sonra ihraç edilecek kâğıtlardan stopaj kesintisi yapılacak olması yüzünden yılbaşına kadar geçecek sürede Hazine ihalelerine yabancılarda dahil katılım yüksek olacak. Bu yüzden yılbaşına kadar bono faizlerinde ibre aşağı yönde olacaktır.
DÖVİZ PARİTE İZLENDİ İç piyasa uluslararası döviz piyasasındaki hareketlere endekslendi. Avrupa Merkez Bankası'nın 1 Aralık'ta yapacağı toplantısında 0.25 puan faiz artırımına gideceğine ilişkin artan beklenti avronun dışarda değer kazanımına neden oldu. Cuma günü uluslararası piyasalarda 1.1665 dolara gerileyen avro, dün 1.1835'e kadar yükseldi. Paritenin etkisiyle içerde de dolar günü 0.1 YKr değer kaybıyla 1.3650 YTL'den, avro 0.9 YKr artışla 1.6140 YTL'den kapattı. Bu arada cuma günü piyasaya döviz alarak müdahale eden Merkez Bankası'nın yaklaşık 3.2 milyar dolar aldığı hesaplandı. Merkez'in müdahalesine rağmen Türkiye'de yeni pozisyon alan yabancıların ve vergi ödemesi olan yerli yatırımcıların döviz satışı yüzünden kurlar baskı altında kalabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI