PUSULA

ABD Merkez Bankası'nın toplantı tutanaklarında faiz artırımlarına ara verebileceği sinyali vermesi ile uluslararası borsalarda yaşanan yükseliş İMKB'yi de zirveye taşıdı.

İMKB'ye zirve dayanmıyor: 36.179
ABD Merkez Bankası'nın toplantı tutanaklarında faiz artırımlarına ara verebileceği sinyali vermesi ile uluslararası borsalarda yaşanan yükseliş İMKB'yi de zirveye taşıdı. Tutanağın etkisiyle başta ABD borsaları ve ardından Türkiye'nin dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasaları Brezilya ve Arjantin (saat farkı nedeniyle İMKB kapalı iken bu borsalar açıktı) borsalarının yükselişle kapanması İMKB'yi destekledi. Borsa, günü 925 puanlık çıkışla tarihi zirvesi 36.179 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise yine çıkışı çok fazla destekleyecek seviyeye ulaşamadı ve 1.36 milyar YTL'de kaldı. FED açıklamasının yanı sıra İtalyan Cumhurbaşkanı ve 600 işadamının Türkiye'yi ziyareti, Finansbank'ın ortaklık için harekete geçtiğini duyurması da çıkış için kullanıldı. Piyasa açısından önceki yazılarımda da belirttiğim gibi 36.000-36.500 ilk direnç. Ancak hâlâ istenen seviyeye gelmeyen işlem hacmine karşın çıkış trendini koruyacak gibi görünen borsada artık önemli direnç 37.000-37.500 olarak karşımıza çıkıyor. Zaman zaman kar satışı gelse de piyasanın bu seviyeleri deneme ihtimali kuvvetleniyor. Bu arada dünkü hızlı çıkışta yine İMKB 30'daki hisselerin değer kazanması dikkat çekti.
FAİZ YATAY SEYİR KORUNUYOR Bono piyasasındaki yatay seyir korunuyor. Yeni gösterge kâğıt 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi yüzde 13.82'deki mevcut seviyesini korudu. Halen fonlama maliyetlerinin altında olan faizlerin kısa vadede mevcut seviyelerini koruma ihtimali kuvvetli. 8 Aralık'ta toplanacak Para Kurulu tarihine doğru faiz indirimi beklentisiyle sınırlı düşüş yaşanabilir. Bu arada bilançolarını kapatan yabancıların yeni pozisyon alımları gündeme gelecektir. Bu da düşüş hareketini destekleyecektir.
DÖVİZ PARİTE İZLENİYOR Döviz piyasası yine pariteyi takip etti. Uluslararası piyasalarda FED'in faiz artırımına ara verebileceğine ilişkin sinyal vermesine karşın Richmond Merkez Bankası Başkanı Jeffrey Lacker'in faiz artırımlarının sona erdiğini ilan etmek için erken açıklaması ile dengelenmeye çalıştı. Dün Avrupa'da avro karşısında 1.1865'e kadar gerileyen dolar, gün içinde toparlandı. Talebe bağlı önemli bir hareket yaşanmayan iç piyasada dolar günü 0.8 YKr artışla 1.3630 YTL'den kapatırken, avro ise 0.1 YKr çıkışla 1.6060 YTL'den tamamladı. Kısa vadede kurlarda önemli bir hareket yaşanması beklenmemeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI