PUSULA

Art arda kapanış rekorları kıran İMKB'de dün beklenen kâr satışları görüldü, ancak borsa günü yine rekorla kapattı. Çok sert çıkışın düzeltmesi yaşandı.

BORSA KÂR SATIŞINA RAĞMEN ZİRVEDE Art arda kapanış rekorları kıran İMKB'de dün beklenen kâr satışları görüldü, ancak borsa günü yine rekorla kapattı. Çok sert çıkışın düzeltmesi yaşandı. Düzeltmede ise çıkışın lokomotifi olan İş Bankası hisse başı çekti. Buna karşın 38.000'in üzerinde tutunmaya çalışan borsa, günü 208 puanlık çıkışla tarihi zirve seviyesi olan 38.296 puandan tamamladı. İşlem hacmi 1.7 milyar YTL oldu. Borsanın mevcut seviyelerinde zaman zaman kâr satışları artabilir. Ancak 38.000 puanın üzerinde kaldığı sürece piyasanın ilk hedefi dünkü yazımda da belirttiğim gibi 38.500 puanda bulunuyor. Bu seviyelerin aşılması durumunda borsa ana direnç seviyesi olan 40.000-41.000 puan seviyelerini deneyecektir. Ancak bu seviyeler öncesinde daha kuvvetli düzeltme hareketleri yaşanabilir ve piyasanın bu dirençleri aşabilmesi için para girişinin hızlanması gerekiyor.
FAİZ ENFLASYONU BEKLEYECEK Bono faizlerinde çok zayıf yükseliş dün de sürdü. Kasım ayı enflasyonu öncesinde bono faizlerindeki zayıf kademeli çıkış yaşandı. Dün de piyasanın gösterge kâğıdı olan 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi 0.04 puan çıkışla yüzde 13.91 seviyesinden günü tamamladı. Piyasa bugün açıklanacak olan enflasyon rakamını ve önümüzdeki hafta 7 katrilyon TL ödemesi olan Hazine'nin aralık ayının ilk ihale programını bekleyecek. Piyasalar kapandıktan sonra gelecek olan iki açıklama haftanın rotasını da bir ölçüde çizecek. Önümüzdeki hafta ayrıca Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarının da görüşüleceği Para Kurulu toplantısı yapılacak. Perşembe günü yapılacak toplantının kararı 9 Aralık cuma günü açıklanacak. Piyasa oyuncuları enflasyon rakamının bir gösterge olacağını, ancak genel beklentinin aralık ayında Merkez Bankası'nın 0.25'lik faiz indirimi yapıp 2006'da faiz indirimlerine bir müddet ara vereceği yönünde.
DÖVİZ ŞİMDİ GÖZLER FED'DE Döviz piyasası pariteye bağlı hareketini dün de korudu. Avrupa Merkez Bankası'nın beş yıl aradan sonra ilk kez faiz oranlarında beklenen 0.25'lik faiz indirimini yapması, bu arada dün ABD'de açıklanan çekirdek enflasyonun beklentilerin altında kalması yüzünden uluslararası piyasalarda dolar, avro karşısında değer kazandı. İç piyasa ise pariteye bağlı hareket etti. Gün sonunda paritenin etkisiyle dolar 0.2 YKr yükselişle 1.3620 YTL'ye ulaşırken, avro ise 0.2 YKr değer kaybıyla 1.5980 YTL'ye geriledi. Döviz piyasası da kısa vadede bugün açıklanacak enflasyon rakamı ve 9'undaki Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını bekleyecek. Ancak global piyasaların asıl beklentisi 13 Aralık'ta toplanacak olan ABD Merkez Bankası FED'in faize ilişkin kararı olacak. FED'in faize ilişkin kararı önce pariteyi ardından iç piyasayı etkileyecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI