PUSULA

Piyasalar dün öğleden sonra IMF ile sürdürülen stand-by'ın şartlarından sosyal güvenlik yasa tasarısının Başbakanlığa sevki ile hareketlendi.

BORSA SOSYAL GÜVENLİK VE IMF Piyasalar dün öğleden sonra IMF ile sürdürülen stand-by'ın şartlarından sosyal güvenlik yasa tasarısının Başbakanlığa sevki ile hareketlendi. Akşam üzerine doğru tasarının gece Meclis'e sevk edileceğine ilişkin çıkan haberlerle hareket kuvvetlendi. Bilindiği gibi bu gece Türkiye'yi görüşecek olan IMF'nin birinci ve ikinci gözden geçirmeyi onaylaması için önşartlardan biri de sosyal güvenlik tasarısı. Yurtdışı piyasalardaki zayıf hareketler ve art arda yaşanan rekorların ardından artan kâr satışlarıyla dün ilk seans ve ikinci seansın başında düşüşünü sürdüren İMKB, dün öğleden sonra gelen sosyal güvenlik yasa tasarısının Meclis'e sevk edileceğine ilişkin haberlerle hızla toparlandı. Gün içinde bir ara 37.734 puana gerileyen İMKB yasa tasarısına ilişkin haberler yüzünden günü 146 puanlık çıkışla 38.587'den tamamladı. Bugün tüm piyasalar gibi İMKB'de sosyal güvenlik yasa tasarısına ilişkin gelişmelere göre yönünü çizecek. Bu arada yine bugün tüm piyasalar Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizlere ilişkin kararını bekleyecek. Bankanın 0.25'lik bir indirimi beklentiler ve fiyatlar içinde bulunmasına karşın bu sosyal güvenlik yasa tasarısı ile birleşmesi durumunda piyasalarda yeni bir hareket yaratabilir. IMF toplantısı öncesinde İMKB yeniden zirve seviyeleri test edebilir.
FAİZ MERKEZ BEKLENİYOR Bono faizleri yatay seyrini korudu. Sosyal güvenlik yasa tasarısının Meclis'e gelebileceğine ilişkin beklentilerle kapanışa yakın hafif gevşeme yaşanmasına karşın piyasanın gösterge kâğıdı olan 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi yüzde 13.95'teki seviyesini korudu. Piyasa bugün özellikle Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz indirimine göre yön belirleyecek. 0.25'lik bir indirimin faiz oranlarında önemli bir oynama yaratmayacağı görüşü hâkim.
DÖVİZ DOLAR PARİTEYE TAKILDI Uzun süredir pariteye bağlı dalgalanan döviz piyasası dün de pariteyi takip etti. Öğleden sonra uluslararası piyasalarda doların değer kaybına uğraması, bu arada sosyal güvenlik yasa tasarısına ilişkin gelen haberlere bağlı olarak artan satışlar yüzünden iç piyasada da dolar geriledi. IMF'nin niyet mektubunu onaylaması durumunda önümüzdeki hafta kurlarda yeni bir düşüş dalgası yaşanabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI