PUSULA

Beklentileri tükenen mali piyasalarda kâr satışları öne çıktı.

BORSA ABARTILI SATIŞ Beklentileri tükenen mali piyasalarda kâr satışları öne çıktı. Dün Merkez Bankası beklenen 0.25'lik faiz indirimi kararını açıkladı. Ancak aynı açıklamada kısa vadede faizlerin stabil kalabileceği sinyali verildi. Bu halen fonlama maliyetlerinin altında olan bono faizlerini uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 14'ün üzerine taşıdı. Bono faizlerindeki yükseliş, Şırnak'tan gelen ölümle sonuçlanan saldırı haberleri ve AKP'nin kendi yaptırdığı kamuoyu araştırmasında birçok alanda 'başarısız' çıkması özellikle İMKB'de ikinci seans satışları derinleştirdi. Bu arada geçen haftalarda art arda rekorlar kıran ve yorulan endeksin düzeltme hareketi yapacağına ilişkin beklenti de satış baskısını ardırdı. Sonuçta, çıkışı abartılı yaşayan İMKB dün erken seçim söylemlerinin de yarattığı tedirginlik yüzünden düşüşü de abarttı. İMKB bileşik endeksi günü 1091 puan düşüşle 37.496 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1.34 milyar YTL oldu. Dün borsayı rekora taşıyan başta bankacılık olmak üzere İMKB 30'da yer alan büyük hisselerdeki yüklü satışlarla düşüş yaşanması ise dikkat çekti. Bu, kâr realizasyonu söylemlerini güçlendirdi. Haftanın son günü kırılmasına karşın 37.500'deki destek, piyasa açısından çok önemli. Haftaya piyasa oyuncuları endeksi bu seviyenin üzerine taşıyabilir. Ancak dünkü yüklü satış yüzünden piyasa bir süre toparlanmaya çalışacaktır. Dar bantta dalgalanma yaşanabilir. Düşüşle 37.500-37.200 seviyesi büyük önem taşırken, yükselişte 37.700-37,800 puan direnç olarak karşımıza çıkabilir.
FAİZ BEKLENEN İNDİRİM GELDİ Merkez Bankası'nın beklenen 0.25'lik faiz indiriminin ardından gecelik faizler yüzde 13.50'ye indi. Bu indirim sonrasında gecelik faizlerle yapılan bono faizlerindeki fonlamanın maliyeti ise yüzde 14,45'e geriledi. Piyasa açısından dünkü indirim sürpriz değildi. Fiyatlara dahil edilen bu indirime piyasa çok tepki vermedi. Ancak Merkez Bankası'nın kısa vadede faizlerde indirim yapmayacağını açıklaması satış baskısına neden oldu. 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi uzun bir aradan sonra yüzde 14 seviyesini aşarak 14.02'ye çıktı. Bono ve tahvil faizlerindeki ortalama yükselişler yüzde 0.1-0.2 düzeyi ile sınırlı kaldı. Kısa vadede bono faizlerinde önemli bir çıkış yaşanması beklenmemeli. Mevcut seviyelere yakın dalgalanma ihtimali kuvvetli.
DÖVİZ FED'E DİKKAT Haftanın son günü dövizde yaşanan sınırlı talebe karşın kurlar mevcut seviyelerinde kaldı. Paritede avro lehine sınırlı bir hareket yaşanırken, iç piyasada ise dolar günü 0,3 YKr değer kaybıyla 1.3560 YTL'den, avro ise 0.1 YKr düşüşle 1.5980 YTL'den tamamladı. FED'den 0.25'lik bir faiz artırımı gelmesi halinde paritede önemli bir dalgalanma beklenmiyor. Buna bağlı olarak kısa vadede iç piyasada da sınırlı hareketler sürecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI