PUSULA

Güne damgasını Telsim özelleştirme ihalesi ve ABD Merkez Bankası FED'in faiz indirimi kararı vurdu.

BORSA KÂR SATIŞI ETKİSİNDE Güne damgasını Telsim özelleştirme ihalesi ve ABD Merkez Bankası FED'in faiz indirimi kararı vurdu. FED'in önceki gün akşam açıkladığı 0.25'lik faiz artırımı aslında beklenen oranda olduğu için piyasalar açısından çok büyük bir sürpriz olmadı. Ancak artırımın ardından FED'den gelen açıklamalarda sıkı para politikasını terk edeceği sinyali vermesi uluslararası piyasalarda doların avro karşısında hızla değer kaybetmesine neden oldu. Tabii bu iç piyasayı da etkiledi. Bu arada ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına ara verebileceğine ilişkin verdiği sinyal ise hisse senedi piyasasını olumlu etkiledi. FED açıklamasının ardından önceki gün ABD borsalarının hızlı yükselişi ve Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarının göstergesi kabul edilen Brezilya borsasında da rekor çıkış yaşanması İMKB'deki yükselişi destekledi. Ancak ilk seans 38.300'deki ana direncini test eden borsa, ardından gelen kâr satışlarıyla kan kaybına uğradı. Borsa daha önce de bu seviyeyi aşmayı denemiş ancak 38.300 direncinin üzerinde tutunmayı başaramamıştı. Dün de 38,300'ten dönen borsa günü 129 puanlık yükselişle 37.870'ten tamamladı. İşlem hacmi ise 1.33 milyar YTL oldu. Kısa vadede borsayı rekor seviyelere taşıyabilecek yeni bir beklenti bulunmuyor. Bu nedenle dalgalı seyrin bir süre devam etmesi beklenmeli. Zaman zaman bankacılık başta olmak üzere İMKB 30 hisselerinde kâr satışları artabilir.
FAİZ YÜZDE 14 AŞILAMADI Bono piyasasında yatay seyir korunuyor. 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi 0.11 puanlık düşüşle günü yüzde 14'ten kapattı. Yeni beklenti kalmaması ve Merkez Bankası'nın faiz indirimine bir süre ara verebileceğine ilişkin beklentiler yüzünden son günlerde yüzde 14'lerin üzerini test eden bono faizleri bu seviyeden gelen alımlarla yeniden geriledi. 2006 yılında da enflasyondaki düşüşün ve dolayısıyla faizdeki inişin devam edeceğine yönelik beklentinin etkisiyle faiz oranlarında ibre aşağı yönü gösteriyor. Bu da faizdeki olası yükselişleri sınırlıyor.
DÖVİZ FED, DOLARI VURDU FED'in faiz kararının ardından yaptığı açıklamaların etkisiyle uluslararası piyasalarda avro karşısında sert düşüş yaşayan dolar, iç piyasada da pariteye bağlı olarak kan kaybetti. Dolar günü 0.5 YKr değer kaybıyla 1.3460 YTL'den tamamlarken, avro ise pariteden aldığı destekle 0.7 YKr yükselişle 1.6180 YTL'ye ulaştı. Kısa vadede döviz kurlarının seviyesini pariteye bağlı hareketler belirleyecek. Ancak kurlardaki yükselişi satış fırsatı olarak değerlendiren geniş kesimler nedeniyle önümüzdeki dönemde talebe bağlı önemli bir yükseliş beklenmemeli. Döviz özellikle erken seçim gibi sürpriz bir gelişme yaşanmazsa tıpkı 2005 yılında olduğu gibi 2006'da da yatırım için cazip olmayacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI