PUSULA

Mali piyasalarda yavaş yavaş yeniyıl rehaveti gözleniyor. Önümüzdeki hafta iyice artması beklenen bu daralma ile tüm piyasalarda hacimsiz...

BORSA GÜÇ KAYBI VE SIKIŞMA Mali piyasalarda yavaş yavaş yeniyıl rehaveti gözleniyor. Önümüzdeki hafta iyice artması beklenen bu daralma ile tüm piyasalarda hacimsiz, ancak buna bağlı olarak daha sert fiyat hareketleri gözlenebilir. Başka bir ifadeyle artık piyasalarda gördüğünüz fiyatlar yeterli işlem hacmi olmadığı için eskisi kadar sağlıklı oluşmayabilir. Uzun süredir 1 katrilyon lira seviyesinde günlük işlem hacmi görülen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bono piyasasında dün 350 trilyon liralara kadar gerileyen hacim buna minik bir örnek. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda da yavaş yavaş güç kaybının arttığı gözleniyor. Hafta boyunca güç kaybı ve sert fiyat hareketleri gözlenen İMKB'de dün de buna bağlı olarak sıkışma yaşandı. Gün boyunca dar bir bantta hareket eden İMKB, günü 85 puan değer kaybıyla 37.716 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi ise 1 milyar 112 milyon YTL düzeyinde gerçekleşti. Borsa açısından önümüzdeki hafta da benzer bir seyir izlenebilir. Piyasa oyuncuları endeksi 37.300 direnç seviyelerinde tutmaya çalışacaktır. Ancak bu seviyenin kırılması durumunda 36.500 direnci gündeme gelebilir. Gerek yurtiçi, gerekse dünyadaki belirsizlikler yüzünden yabancı yatırımcıların temkinli olmaya çalıştığı bu dönemde İMKB'nin yeni yıl öncesi güçsüz ve sıkışık bir seyir izleme ihtimali kuvvetleniyor.
FAİZ YENİ YIL REHAVETİ Bono piyasasında düşen işlem hacmi ile birlikte faiz oranlarında bir miktar yükseliş gözlendi. İşlem hacmi neredeyse üçte bir oranında gerileyen İMKB bono piyasasında sağlıklı bir fiyat oluşumundan bahsetmek ise zorlaştı. Bu arada son günlerde yabancı yatırımcıların çok sınırlı olmasına karşın bono satıp döviz alması işlem hacmi düşen iki piyasada da baskı oluşturmaya başladı. Dün yabancı satışlarına bağlı olarak piyasanın gösterge kâğıdı olan 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi 0.12 puanlık yükselişle yüzde 14.09 seviyesine ulaştı. Yılbaşına kadar geçecek süreçte bono piyasasında işlem hacminin düşük seviyeleri korunacak. Bu arada yabancılardan sınırlı satışlar da devam edebilir. Bu sınırlı da olsa bono faizlerindeki çıkışı destekleyecektir.
DÖVİZ YABANCI ALIMI Döviz kurlarında yabancıların zayıf alımlarına bağlı olarak yükseliş yaşandı. 2006 yılı belirsizliğini yaşamak istemeyen bazı yabancı kurumların portföy azalttıkları, ancak bunun şimdilik çok yoğun olmadığı gözleniyor. Dün yabancı alımlarının da etkisiyle dolar 0.3 YKr çıkışla 1.3520 YTL'den günü tamamlarken, avro ise 0.1 YKr yükselişle 1.6200 YTL'ye ulaştı. Yılbaşına kadar geçecek süreçte ise yabancı işlemleri ve parite yine kurlar üzerinde belirleyici olacak. Ancak çok sürpriz bir gelişme yaşanmazsa olası hareketler sınırlı düzeyde kalacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI