PUSULA

Mali piyasalar yılın son haftasında yüklü vergi ödemeleri, yeni yılda başlayacak yatırım araçları gelirlerine getirilen yüzde 15'lik stopaja bağlı seyir izledi.

BORSA MİNİ REKOR SÜREBİLİR Mali piyasalar yılın son haftasında yüklü vergi ödemeleri, yeni yılda başlayacak yatırım araçları gelirlerine getirilen yüzde 15'lik stopaja bağlı seyir izledi. Genel olarak pozitif havanın korunduğu mali piyasalarda işlem hacimlerindeki ciddi daralma ise dikkat çekiyor. Dün Amerika, bugün ise Avrupa piyasaları noel tatili nedeniyle kapalı. Yabancı işlemleri artık yok denecek kadar azalmış durumda. Bu da iç piyasadaki dinamikleri daha ön plana çıkartıyor. Dün bu durum İMKB'de etkisini gösterdi. İMKB dün son yüzde 15 stopaj ödemesiz işlemlerin yapılacak olmasından etkilendi. Daha doğrusu 2005 yılında satın alınan ve üç ay elde tutma süresini tamamlayarak 2006 yılında satılan hisse senedi kazançlarından yüzde 15 stopaj alınmayacak. 2006 yılından itibaren uygulamaya girecek olan yeni vergi yasasına göre artık yatırımcılar bir yıldan öce hisse senetlerini elden çıkartırlarsa elde ettikleri kârlar üzerinde yüzde 15 stopaj ödeyecekler. Bugüne kadarki uygulamada ise hisse senetlerini üç ay elde tutan yatırımcılardan stopaj alınmıyordu. Bu nedenle yatırımcının yüzde 15'lik stopajdan kurtulabildiği son işlemler borsada alımları artırdı. Gün boyunca tarihi zirvesinin üzerinde kalmaya çalışan İMKB günü 219 puanlık mini rekorla 39.139 puandan tamamladı. İMKB en son rekorunu 5 Aralık'ta 39.130 puanla kırmıştı. Yabancı yatırımcıların yaklaşan noel nedeniyle piyasadan çıkışı işlem hacminde daralmayı da birlikte getirdi. İşlem hacmi 940 milyon YTL oldu. Bu hafta yabancıların da önemli oranda çekildiği piyasada Türk oyuncuların işlemleri ile yeni rekorlar denenebilir. Ancak unutmayın ki bu işlemler piyasadaki genel havayı yansıtmaktan uzak olacaktır.
FAİZ DÜŞÜŞ İHTİMALİ AZALIYOR Bono faizleri mevcut seviyelerinde dalgalanıyor. 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi bir önceki gün seviyesi olan yüzde 13.88'den işlem görüyor. Bono faizlerinin yeni yıla bu seviyelerden girme ihtimali kuvvetli. Ancak önümüzdeki yılın ilk üç ayı bono faizlerinde önemli bir düşüş beklentisi bulunmuyor. Gerek görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı'nın ataması, gerekse bankanın yılın ilk çeyreğinde faiz indirimi yapmayacağına ilişkin beklentiler yüzünden faizlerin bu seviyeler hatta biraz üzerinde kalma ihtimali kuvvetleniyor. 2006 yılında erken seçim ve AB ile süren müzakere süreci yüzünden piyasanın daha temkinli olma ihtimali artıyor.
DÖVİZ MERKEZ'DEN MÜDAHALE GELEBİLİR Yılın son haftasında vergi ödemesi yüzünden yerli yatırımcılardan gelen satışlar dikkat çekiyor. Bu nedenle bu hafta dövizde satıcılı seyrini koruması ve bunun kurlar üzerinde baskı yaratması beklenmeli. Düşüş sertleşirse Merkez Bankası'ndan yılın ilk günlerinde dövize alım yönünde bir müdahale ihtimali de artıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI