Adana gibisi var mı?

Bugünkü yazımda, bir kaç Adana seyahatimde gittiğim ve beğendiğim yerlerden bahsedeceğim sizlere.

Mutfağıma bir haller oldu. Evde 40 günlük bir bebek olunca, elbette her şey birden değişiyor. Tencerelerim tavalarım birbirine girdi, rendelerim nerede bulamıyorum. Panikteyim. 

İşten eve yorgun argın geldiğimde, eskiden kendime gelmemin en hızlı yolu mutfağa girmekti. Ancak 40 gündür, eve gelir gelmez ilk iş sevgili oğlumu görmek oldu. Eğer uyuyorsa, onun o minicik nefeslerine ve masum yüzüne uzun uzun bakmak mümkün. Ancak uyumuyorsa ve hele bir de sinirleri biraz bozuksa, vay halimize. O mutfağın yeri bile kalmıyor akılda. Hal böyle olunca, iş seyahatleri de eskisinden daha zor geçiyor. Eve dönmeye dakikaları sayar oluyor insan bir anda. 

Ancak seyahatlerin de güzel tarafları var elbette. Örneğin bugün size bu satırları yazdığım Adana'ya gelmek gibi bir fırsat olunca, bunun bir keyife dönüşmemesi mümkün değil.

Bugünkü yazımda, bir kaç Adana seyahatimde gittiğim ve beğendiğim yerlerden bahsedeceğim sizlere. Burada adeta boş yok gibi bir şey. Gittiğim her yerde yemekler inanılmaz. Elbette hep kebap ağırlıklı, ancak buralara yolunuz düşerse mutlaka deneyebileceğiniz yerler. Bu arada şimdiden belirteyim, Adana'da Adana kebabı değil, kıyma olarak adlandırılıyor. Adana'da gelen taze salatalar ve ikramlar da yemeğin lezzetini ve keyfini iyice arttırıyor. Şalgam ise bence buranın olmazsa olmazı. 

Bedii Usta - Tarsus: Yakın bir arkadaşımın anlatırken kendisinden geçtiği Bedii Usta, Tarsus'ta bir ara sokakta yer alan küçücük bir kebapçı. Adresi neresi deseniz ben de bilmiyorum, navigasyonla buldum yolumu fakat kıyma kebabı olağanüstü lezzetli. Kuşbaşı da denedim, o da güzel ama kıyma daha iyi. Tarsus'a uğrarsanız mutlaka deneyin.

Hadırlı Restoran: Seyhan Baraj gölü kenarındaki Hadırlı'ya bir kaç ay evvel gittim. Nefis bir kıyma kebabı ve sucuklu humus yedim. Göl manzarası, lezzetli mezeler, lezzetli etler, beni gayet memnun etmişti. 

Koço Ocakbaşı: Evet, Koço... Ama Moda'daki değil. Adana Koço'yu çok sevdim. Kıyma kebabı, kazbaşı ve yağlı kara kebaplarını denedim. Kazbaşı mutlaka denenmeli. Muhammara çok iyi. Diğer mezeleri de gayet yeterli lezzetteydi. Seyhan otelin arkasında, Türkkuşu caddesinde Koço'yu bulabilirsiniz. 

Kaburgacı Yaşar Usta: Salaş mı salaş, ama oldukça şöhretli ve büyümüş bir yer Kaburgacı Yaşar Usta. Adı üstünde, kaburgası meşhur. Lezzeti çok beğendim şahsen. Kıymayı da denedim, o da şahane. Öyle ki, kebap bittiğinde üzerinize bir mahzunluk çöküyor, bitti mi yani diye anlamaya çalışıyorsunuz. Hilton otelin karşısında, sanayi içerisinde bir ara sokakta Yaşar usta, kesinlikle denemek gereken bir yer. 

İzninizle şimdi gidip biraz koşayım ben.