Aile kurumunun garantisi: Börek

Sosyal medya #direnbörek etiketleri ve börek temalı fotoğraflar ile dolup taşarken, ailelerin bu büyük ihtiyacının karşılanması için elimden geleni yapmamam imkansızdı elbette. Hem de öyle kolay yapılan bir börek ki, hemen hazır edilebiliyor.

Bu aralar gündemimizde önemli bir yeri börek kaplıyor. Eh şaşırtıcı değil tabi, siyasetin bu kadar yoğun gündem oluşturduğu bir ortamda, koalisyon kuruldu, yok kurulmadı, şiiri yazıldı, kendisi olmadı, geçici seçim hükümeti falan derken, yeni kabinenin tek kadın bakanı, kadının böreklerinin ailenin temel direklerinden birisi olduğunu iddia ettiği demeciyle gündeme oturdu. Haksız da sayılmaz, mesela annemin misafirleri olduğu günler bir tepsiyi misafirlere, bir tepsiyi sırf bana yapardı, bizim aile bağları taaa o zamanlardan beri hep börek yiye yiye güçlendi.

Efendim sosyal medya #direnbörek etiketleri ve börek temalı fotoğraflar ile dolup taşarken, ailelerin bu büyük ihtiyacının karşılanması için elimden geleni yapmamam imkansızdı elbette. Hem de öyle kolay yapılan bir börek ki, hemen hazır edilebiliyor. Sevgili börek yapmayı henüz öğrenememiş Türk kadını, bugün size çalışıyorum, değerimi bilin. Ve Türk erkeği, sayemde basit bile olsa börek evinize girecek, bu kıyağımı unutmayın. Hatta siz de deneyin, aile temeliniz iki kat sağlam olsun. Hayda bre!!!

MİLFÖY BÖREK

Hele evde biraz peynir sucuk vs. varsa ne kadar hızlı ve kolay biliyor musunuz? 


Milföy basit bir malzeme, içine ne koysanız gidiyor gerçekten. Benim tarifte sucuk ve kaşar var, ama dereotlu beyaz peynirle de, soğanlı bir kıymayla da, patatesle de, aklınıza gelen her türlü içle bu böreği yapabilirsiniz. 

Önce malzemeler... 

-İstediğiniz kadar milföy hamuru
-Sevdiğiniz peynir çeşitlerinden bir karışım
-Bir kaç dilim, tercihan küp doğranmış sucuk
-1 yumurta
-tuz, karabiber...

Öncelikle milföy hamuru çözülmeli, onları buzluktan çıkarıyorum ve yumuşamalarını bekliyorum. Hamurlar yumuşadığında üzerine biraz un serptiğim bir yüzeyde merdaneyle açıyorum. Hamurların yarısını taban olacak şekilde yağlı kağıt serdiğim bir fırın tepsisine yerleştirip gerekiyorsa birleştiriyorum. Sonra bu katmanın ortasına keyfime göre hazırladığım içi yerleştiriyorum. 

Üstüne yine unlu tezgahta tabanla aynı boyuta açtığım milföy hamurlarını yerleştirip, kenarlarını güzelce katlayarak birleştiriyorum ki, peynir eriyince akmasın. Üst katmanın üzerine çırptığım ve karabiberle tatlandırdığım bir yumurtayı iyice sürüyorum. Sonrasında da, eğer istersem bir bıçakla hamur üzerine desenler çiziyorum.

200 dereceye ısıtılmış fırında üstü iyice kızarana kadar pişiriyorum... Denemenizi hararetle tavsiye ediyorum, çok ama çok lezzetli oluyor... Biz aile bağlarımızın zayıfladığına dair en ufak bir zihin kırıntısı yaşarsak bile, yapıyoruz böreği, huzura eriyoruz. Siz de yapınız, siz de kavuşunuz. 

Güzel günler dilerim.