Ankara Aspava kültürü

Aspava nedir, neden severiz?

Ankara'da yaşayıp veya okuyup başka şehirlere gidenler Aspava'nın değerini çok iyi bilir. Kendimden de bilirim, iş sebebiyle Bursa ve İstanbul'da geçirdiğim yıllarda, Ankara'ya geldiğim zaman mutlaka Aspava'ya gitmek isterdim. Bu sabah uzun zaman sonra Ankara'ya gelen bir arkadaşımın daha ilk iş Aspava paylaşımı yaptığını görünce (ki kendisi de Bodrum'da restoran işletiyor), bunu yazmak gerçekten şart oldu.

Peki Aspava nedir, neden severiz? Aspava, özellikle Ankara'da çok yaygın olan bir kebapçı ismi. Açılımı, "Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin" olan aspavalar, bir zincir değil aslında. Çok açık söylemek gerekirse, ilk olan hangisi onu da kimse bilmez.

Ancak tümünde ortak olan özellik, sabaha kadar açık olmak ve müthiş ikram kültürüdür. Aspava'nın olmazsa olmazı, cacık, patates tava (genellikle üzerine domates sosu gezdirilir), salata ikramdır ve isterseniz de hiç gocunmadan yenisi getirilir, hem de sınırsızdır. Yemek sonrası da çay ve irmik helvası ikram gelir.

Aspava'nın en temel besini ise, döner dürüm. Ancak, gerçek Ankara döneri söz konusu, bizde döner dediğinizin içinde, öyle turşu patates yeşillik falan olmaz. Seçenekleriniz domates sosu, soğan ve kaşar ile sınırlıdır. En güzeli de bence soslu soğanlı olanıdır. Parça etten hazırlanmış döner, mekanda hazırlanan taze ve ince lavaş ile dürüm haline getirilir, eğer dikkatli olmazsanız sosun üstünüze damlaması işten bile değildir.

Bu arada, Aspava'da sadece döner yok, tüm kebap çeşitleri bulunur, ancak ben kendi adıma henüz dürüm döner dışında bir şey yemiş değilim. O yüzden bunların lezzeti hakkında herhangi bir yorum yapamam.

Aspava'nın bir özelliği de, geceleri daha dolu olması. Rock bardan veya pavyondan çıkmak fark etmez, herkes oradadır, kimse birbirini rahatsız etmez, sakin sakin yemeğini yer ve gider. Bu arada da bir bilgiye göre, Ankara'daki Aspava restoranlarının büyük bölümünün sahipleri Kırşehir'in Sarıkaya köyünden geliyor, ilginç bir not olarak iletelim.

Ankara'nın en iyi Aspava'ları Büyükesat'ta bulunur bu arada. Genellikle herkes için favoriler, Yıldız Aspava ve Özçelik Aspava'dır. Benim şahsi favorim Özçelik Aspava, yani Hassas'ın yanı. Bu isimle anılması da, Hassas Bölgeleri Koruma Emniyet Şube Müdürlüğü'nün yanında olmasındandır. Eğer Ankara'lı bir dostunuz sizi ağırlarken haydi Hassas'a gidelim derse, çok şanslısınız, benden söylemesi.

Yazıyı yazmak bile oldukça acıktırıcı oldu benim için, sizler de umarım bu lezzeti denersiniz. Sevgilerimle...