Ankara'da bir Antepli: Beyran Entep Mutfağı

Bir çok yerel Antep lezzetini bulmak pek kolay olmuyor. Elbette iyi bir lahmacun veya kebap Ankara'da rahatça bulunabiliyor. Ancak konu yerel lezzetlere gelince, seçenekler bir anda çok azalıyor.

Ankara'da kebapçı konusunda sıkıntımız yok. Her tarafımızda, her köşe başında bir kebapçı mevcut. Bunlardan bazıları oldukça iyiyken, bazıları pek gidilecek yerler değil. Ama genellikle memleketimde iyi bir kebap yemek için çeşitli adresler mevcut.

Daha önce Gaziantep ziyaretim sonrası yazdığım yazıda bahsettiğim bir çok yerel Antep lezzetini bulmak ise pek kolay olmuyor. Elbette iyi bir lahmacun veya kebap Ankara'da rahatça bulunabiliyor. Ancak konu yerel lezzetlere gelince, seçenekler bir anda çok azalıyor.

Beyran Entep Mutfağı, bu anlamda tavsiye edilebilecek bir restoran. Geçtiğimiz haftasonu, pek sevgili bir arkadaşımın bir anlık lahmacun yeme gazına gelerek gittiğimiz Beyran, yemek kalitesiyle beni mutlu etti.

Yıldız'da eski adıyla 4. Cadde, şimdiki adıyla Rabindranath Tagore Caddesi üzerinde yer alan Beyran, menüsünde yer alan yerel Antep lezzetleri ile öne çıkıyor.

Beyran ve Yuvalama gibi iki klasik sulu yemek menüde yer bulmuş, ikisinin de tadına baktım. Beyran, Antep'te yediğime oldukça benzer lezzette ve kalitedeydi. Yuvalamadan sadece küçük bir kaşık tattım, değerlendirme yapmam zor ama lezzetini beğendim. Fiyatları 12 TL. Özellikle Beyran, fazla aç değilseniz tek başına doyurucu olacaktır.

Antep lahmacunları oldukça iri,  7 TL'ye sunulan lahmacunu çok beğendim. Antep lahmacunu olarak Ankara'da şimdiye kadar yediğim en iyilerden birisi, sarımsak miktarı çok aşırı değil, acısı pek fazla değil. Yanında gelen patlıcan söğürme ile yenmesi öneriliyor. Mekan sahibi Murat Bey, en geç 6 ay içerisinde Ankara'nın en iyi lahmacunu olarak tanınmayı amaçlıyor. Amacına da oldukça yakın olduğunu söyleyebilirim.

Daha sonra bir porsiyon kebap tattık, karatike kebabı, bonfileden (küşleme) yapılıp domatesli bir sos üzerinde servis yapılıyor. Lezzeti çok güzel, Ankara'da yiyebileceğiniz iyi örneklerden olduğunu söyleyebilirim. Sanki etleri ateşte bir dakika daha az tutsalar daha mı iyi olurdu diye de düşünüyorum, ama yine de gayet lezzetli. Bir porsiyonu 40 TL olan karatike kebabı, menüdeki en pahalı yemek. Diğer kebaplar genellikle 20-24 TL civarı, henüz denemediğim için bir şey diyemiyorum.

Son olarak, katmeri denedik. Katmer bugüne kadar Ankara'da yediklerimin hepsinden iyiydi. Hem hafif, fazla şekerli değil, hem de fıstığın, kaymağın oranı çok iyi ayarlanmış. Çok iç baymadan, çıtır çıtır ellerinizle yiyebiliyorsunuz, çünkü fırında pişmiş ve şerbete boğulmamış. Kesinlikle denenmeli.

Porsiyonlar oldukça yeterli. Örnek vermek gerekirse, birer sulu yemek, birer lahmacun üzerine 4 kişi 1 karatike ve 1 katmeri paylaştık, oldukça fazla geldi diyebilirim. Aşırı iştahlı değilseniz, bir sulu yemek ve bir lahmacun ile gayet doyarak kalkabilirsiniz. Biz yukarıda saydığım menüye, içeceklerle birlikte adam başı 35 TL civarı fiyat ödedik, lezzeti de düşünürseniz oldukça makul.

Beyran'da alkol servisi bulunmuyor, önceden ararsanız özel yemekler de yaptırılabiliyor. Telefon numarası 0312 439 10 20.  

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!!!