Ankaralı dünya makarna şampiyonu: Peperoncino

Barilla, makarna dediğimizde en bilinen markalardan birisi ve 4 yıldır Dünya Makarna Şampiyonası'nı düzenliyor. Bu sene, Dünya çapında 21 makarna şefinin katıldığı yarışmada, Ankara'dan katılan Daniel Evangelista birinciliği kazandı.

Sevgili Ankaralılar, siz farkında mısınız bilmiyorum ama memleketimizde bir şampiyon var. Barilla'nın düzenlediği Dünya Makarna Şampiyonası'nı, bir Ankaralı şef kazandı. Ankaralı diyorum ama aslında İtalyan, ama eş durumundan bizden sayılabilir kendisi. Evet, bu geç haber için ben öncelikle özür dilemek durumundayım, ama yeni haberim oldu durumdan.

Daniel Evangelista, daha önce de bir yazımda bahsettiğim bir şef. İtalya doğumlu Daniel, 14 yıldır ülkemizde yaşıyor. Bir süre önce Ankara'da Peperoncino adında bir İtalyan restoranı açtı. İlk şubesi Uğur Mumcu Caddesi'nde olan Peperoncino, son dönemde Via Flat ve Arcadium'da da hizmet vermeye başladı.

Özellikle Uğur Mumcu Caddesi'ndeki şubesinde yemek kursları ve şarap tadımları da düzenleyen Daniel, eğlenceli sohbeti ve keyifli Türkçesi ile bir müdavim kitlesi de yaratmayı başardı. Ben de bunlardan bir iki tanesine katıldım. Gayet keyif aldığımı söylemeliyim.

Hatta, Via Flat'te daha yeni açıldıklarında gitmiş, bazı aksaklıkları da köşemde yazmıştım. O zaman da demiştim ki, Daniel şef bunları hızla çözer. Öncelikle şunu söyleyeyim, haklı çıktım. Sonra da, Ankaralı olarak gurur kaynağım olan haberi paylaşayım.

BARILLA'DAN TESCİLLİ DÜNYA ŞAMPİYONU DANIEL

Barilla, makarna dediğimizde en bilinen markalardan birisi ve 4 yıldır Dünya Makarna Şampiyonası'nı düzenliyor. Bu sene, Dünya çapında 21 makarna şefinin katıldığı yarışmada, Ankara'dan katılan Daniel Evangelista birinciliği kazandı.

Şampiyonluğu kazanan Evangelista, "Çok mutlu ve heyecanlıyım. Böyle bir yarışmada yer almak bir onurdur. Hayatımı geçirdiğim yerlerden kaynaklanan bir tarif seçtim. Brianza bölgesinden bir tarif. Makarna formatını hem kullanacağım malzemelere hem de sevdiğim pişirme tekniklerine göre seçtim. Bu tabak, benim için 14 yıldır yaşamakta olduğum Türkiye'den de hatıralar taşıyor ancak tümüyle de İtalyan bir tarif. Benim için makarna aile demek, annemin bana sarılması gibi değerli. Hayatımda su ve ekmek kadar temel bir yeri var. Makarna çok değerli bir besin, hem lezzetli, hem de farklı teknik ve malzemeler kullanarak kendisiyle oynamanız mümkün" dedi.

Peperoncino, genel olarak baktığımızda ortalamanın oldukça üstünde bir İtalyan lokantası. Çorbalarda porcini mantarlı çorba kesin favorim. Pizzalar gayet başarılı ve 16 ila 29 TL arası fiyatları kabul edilebilir. Makarnalar ise, Daniel'in şampiyonluğunu tescilliyor. Pesto soslu makarna bir yıldız. Yine gorgonzola ve cevizli de çok başarılı. Geçtiğimiz günlerde evde yaptığım bolonez sosu kıyaslamak için denediğim bolonez soslu makarna ise hem lezzeti, hem de ilginç şekilli makarnası ile beğenimi kazandı.

Tek alışılmadık bulduğum, Calzone içerisinde ançüez olması, ama yine de daha önceki gidişime göre ViaFlat Peperoncino'yu çok daha iyi buldum. Mönüde Uğur Mumcu Caddesi'ne nazaran az da olsa şarap seçenekleri de mevcut. Bölgede çalışıp güzel bir öğlen yemeği isteyenlere de, akşam için güzel bir yemek isteyenlere de öneririm.