Ankara'nın iddialı pizzacısı İl Forno

Eğer en iyi İtalyan pizzası iddiasını bir kenara bırakırsak, İl Forno şu anda Ankara'da fiyat/performans olarak en iyi pizzacılardan birisi kesinlikle.

Ankara’da son dönemde biraz yeme içmeyle ilgilenip Pizza İl Forno adını duymamış kimse olduğunu hiç sanmıyorum. Özellikle Bilkent Station’ın açılmasından bu yana, her taraftan bu ismi duyuyor ve görüyordum. Öncelikle, elbette ciddi bir sosyal medya pazarlaması planlanmış olmalı diye düşündüm. Ve çok açık söyleyeyim, uzun zamandır da gitmedim. Nedense, çok fazla reklamı yapılan ürünlerin o kadar iyi olup olmadığı konusuna hep şüpheyle yaklaşmışımdır.

İlk zamanlarda da özellikle Bilkent’te yoğunluk dolayısıyla şikâyetçi olan çok sayıda arkadaşımı da duyunca, kararımın doğru olduğunu düşünmeye başladım. Ancak okullar tatil olup Ankara biraz sakinleşince, son birkaç gün içerisinde iki defa gidip pizzalarının tadına baktım.

İddia: Ankara’nın En İyi İtalyan Pizzası

Evet, İl Forno çok büyük bir iddia ile yola çıktı ve Ankara’nın en iyi İtalyan Pizzası olduklarını iddia ettikleri Facebook Reklamları yaptılar başlangıçta. Pizzalarının lezzetli olduğu kesin, ona sonra geleceğiz elbette, ama iddialarında haklılar mı? Önce iki üç küçük eleştirimi yapayım bu konuda.

Gerçek İtalyan pizzası, içerisinde bir miktar ekşi maya bulundurur ve elektrikli fırında tepsi ile değil, odun fırınında taş üzerinde pişer. Bu sayede daha sakızımsı bir kıvama sahip olan, kenarları daha dolgun ve koyu renk almış bir hamur ortaya çıkar. Örneğin, tattıklarım arasında bulunan 3 farklı pizzadan hiç birisi İtalya’da bulunabilecek pizzalar değildi, en meşhur pizzaları Füme Kaburgalı Pizza, İtalya’da bu zaten yok. Füme Dilli Pizza da yok. 4 peynirli pizza ise İtalya’da domates sosu ve bildiğimiz beyaz peynir ile yapılmaz. Eğer en iyi İtalyan Pizzası olma iddianız varsa, burada hatalarınız var demektir.

Bir de, ufak ama önemli bir eleştirim olacak, tüm masalarda ufak şişelerde biberli zeytinyağı bulunması nefis bir fikir, ancak, bunların acil olarak dökülmeyi yavaşlatan şu ucunda ince borulara sahip şişelerle değiştirilmesi gerek, ilk gidişimde yediğim pizzada bu yüzden bir zeytinyağı havuzu yaşadım.

Gerçek: Ankara’nın En İyi Pizzalarından Biri

Eğer en iyi İtalyan pizzası iddiasını bir kenara bırakırsak, İl Forno şu anda Ankara’da fiyat/performans olarak en iyi pizzacılardan birisi kesinlikle. Birincisi, fiyatları diğer birçok pizzacıya göre çok daha uygun. Hatırlarsanız, bir pizzanın 40-45 TL civarı olmasına gerçekten anlam veremiyorum, bir iki yazımda bundan bahsetmiştim. Burada en pahalı pizzalar, orta boy istediğinizde 20,90 TL. Orta boy istediğinizde diyorum, çünkü boyut olarak küçük boy pizzalar biraz bana fazla ufak geliyor. Yeterince açsanız büyük boyu bile tek başına yemek mümkün olabilir.

Hamuru oldukça ince ve hafif, bu güzel bir özellik. Kaburgalı pizza en meşhur pizzası, üzerindeki roka ile birlikte çok lezzetli olduğunu söylemeliyim. Füme Dilli ve Jalapenolu pizza da beni çok mutlu etti. Özellikle pizzaların domates sosundaki fesleğen katkısı çok önemli bir fark yaratıyor, kekik yerine fesleğen konan pizzaların çok daha lezzetli olduğunu düşünüyorum, İl Forno da bunu yapmış, fesleğenin o tatlı lezzeti ara sıra gelip keyifli bir katkıda bulunuyor.

4 peynirli pizza konusunda tutucu taraflarım olduğu sanırım üst satırlarda anlaşılmıştır. Yanlış anlamayın, pizzanın lezzeti güzel, rokfor ve parmesan bol kullanılmış, parmesanın lezzetini alabilmek her yerde mümkün değil. Ancak beyaz peynir ve domates sosu olması tam orijinal olmasını engellemiş. Yine de denenebilecek bir lezzet olduğunu söylemeliyim.

Tatlı olarak meyveli ve çikolatalı pizza çok mutlu etmedi beni, çok az pişirilmiş, yumuşak ve soğuk bir hamurun üzerine yine soğuk bir çikolatalı fındık ezmesi sürülmüş, üzerine de meyve dilimleri konmuş. Hamur biraz daha kıtır kıtır olsa ve çikolata da az da olsa sıcak olsa, bambaşka bir lezzet olurmuş gibi geldi bana.

Sonuç olarak, şahsi görüşümce, her ne kadar iddialarına göre biraz farklılıkları olduğunu düşünsem de, Pizza İl Forno’yu tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum. Yıldız’da küçücük bir dükkânda başlayan maceralarını Bilkent’le birlikte bir adım öteye taşıdılar. Bir iki yerde okuduğum kadarıyla sahibi Utku Özer ilk olarak Daniel Evangelista’nın öğrencisiyken burayı açmış. İyi de etmiş. Açıkçası kendimi tanıtmadığım için kendisiyle söyleşme imkânım olmadı, ama bunu genellikle objektif değerlendirebilmek adına özel davet edilmediğim yerlere uyguluyorum, yapmaya da devam edeceğim.

Küçük boy pizzalar 11,90 ila 16,90 TL, orta boylar 15,90 ila 20,90 TL, büyük boylar ise 20,90 ile 27,90 TL arasında değişiyor. Salatalar ve tatlılar da gayet makul fiyatlarda. İçecek olarak meşrubatların yanı sıra şarap ve bira seçenekleri de yine çok pahalı değil. Bu arada kendilerinin facebook sayfalarından bazı fotoğrafları burada paylaşıyorum, çünkü kendi çektiğim fotoğrafları burada kullanmaya değer bulamadım. Alacağınız pizzaların da bunlara gayet benzer olduğunu söyleyeyim hemen.

Uygun bir fiyata güzel bir öğlen veya akşam yemeği için Pizza İl Forno tavsiye edebileceğim bir mekân. Bilkent şubesinde rezervasyon kabul etmese de, eğer çok aşırı kalabalık değilse bekleyip kısa bir sürede yer bulma şansınız olacaktır.