Ankara'nın olmazsa olmazları

Ankara'yı çok bilmeyenler için, bugün kısa ama öz bir Ankara'nın benim gözümde olmazsa olmazı olan bazı mekanlarından bahsedeceğim.

Efendim malumunuz olduğu üzere, seçimlerden beri memleketim Ankara gündemin en ortasında yer alıyor, kim kimle görüştü, kim kimle koalisyon yapacak, kim kime koala gibi sarılacak falan derken, müthiş bir Ankara haberleridir gidip duruyor. Ben de Ankara'yı çok bilmeyenler için, bugün kısa ama öz bir Ankara'nın benim gözümde olmazsa olmazı olan bazı mekanlarından bahsedeceğim. Bu yazıyı daha sonra farklı yerlerle de genişletmeyi planlıyorum, ilk anda aklıma gelmeyenler olacaktır, tavsiyelerinizi mutlaka bekliyorum.

Yılların Eskitemediği Pub: Kıtır Piliç

Ankara'da üniversite yıllarını geçirmiş olup, Kıtır Piliç'e gitmeyen olmamıştır. Bu kadar netim bu konuda. Ankara'daki kısa adıyla Kıtır, ben daha ilkokul 1'in ilk ya da son gününde okuldan bizi alan annemizin bizi götürdüğü yer, o derecede de eski, ancak ne içi ne kalitesi asla düşmedi.

Pek çok arkadaşımla birlikte, ilk biralarımızı içtiğimiz ve ilk kokoreçlerimizi yediğimiz yerdir Kıtır. Brit ve Rock ağırlıklı müzikleri, çiçek desenli abajurları ve buz gibi birayla nefis kokoreç kombinasyonuyla benim Ankara'daki en sevdiğim yerlerdendir, Ankara dışından gelen misafirlerimi de her zaman mutlaka götürdüğüm yer olmuştur, olacaktır.

Sakarya'nın Lezzeti: Net Piknik

Babam öğrenciyken buraya gidermiş. Tarih o kadar eski. Mekan geçtiğimiz yıllarda ciddi bir yenilenme de yaşadı. Kızılay'ın Sakarya Caddesi'nde bulunan Net Piknik, yıllardır değişmeyen kadrosuyla hizmet veren sayılı işletmelerden.

Net Piknik'te ne yenir derseniz, benim favorilerim Kuzu Şiş, Rus Salatası, Köfte, Patates Kızatması, hepsi gayet iyidir. Ne içilir derseniz, rakı ya da bira ile iyi gider. Hatta itiraf ediyorum, geçen sene evleneceğim gün düğünden önce burada bir yarım saat geçirmişliğim mevcuttur.

Her Yerde Her Zaman, Aspava

Ankara'lılar olarak bizim için dürüm, soslu soğanlı döner dürümdür. Nokta.

Bu konuyu netleştirdiysek, bu işi en iyi yapan restoranlar bütününe Aspava deriz. Aspava, "Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin" sözcüklerinin ilk harflerinden türemiştir. Bir çok Aspava var Ankara'da, en güzelleri bence Özçelik, sonra da Yıldız Beyi. Buralara gittiğinizde mutlaka cacık, salata ve üzerine sos dökülmüş patates tava ikram edilir. Her kebapları iyidir, ama başta da dediğim gibi, soslu soğanlı döner dürümün tadını bir kez aldıktan sonra, başka dürümler yavan gelir, tatmin etmez kişiyi.

Ankara'nın Bilim ve Yeşil Yuvası: ODTÜ

Mezunuyum diye demiyorum, Ankara'ya geldiğinizde mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken iki yer var. Birisi elbette Anıtkabir, onu benim anlatmam mümkün değil, çünkü anlatılacak değil görülecek bir yer. Onun haricindeyse, bir üniversite kampüsü nasıl olmalı sorusunun cevabı ODTÜ'dür.

Hafta içi veya hafta sonu, mutlaka ODTÜ'ye gelip, ağaçlar içindeki kampüsün içerisinde bölümler arası yolda yürüyüp, Devrim Stadyumu'nda oturmak, kortların orada çay içip geleni geçeni izlemek, hava da güzelse çimlere yayılmak, İstanbul'da hiç bir yerde bulamayacağınız güzellikte bir orman içerisinde oksijen solumak için ODTÜ'yü mutlaka görün.

Ankara'ya her zaman bekleriz efendim.